MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

zagiel pisze:Suppa a to czemu tak podupadła hodowla ;:145 ....
Złożona sprawa i powodów pewnie kilka.
Po bodajże 2 latach hodowli murarek w tych samych rurkach bez wyłuskiwania kokonów moja populacja znacząco zmalała, z kilku tysięcy pozyskiwanych kokonów rocznie do kilkuset.

W 2019 roku postawiłem na formatki, które niestety niezbyt przypadły pszczółkom do gustu. Zasiedliły tylko kilkadziesiąt otworów, z czego uzbierało się ze 200 kokonów. Myślałem, że populacja się odbuduje w zeszłym roku, gdy wystawiłem te same formatki sądząc, że po pierwszym sezonie będą może pachniały bardziej przyjaźnie dla pszczół i je przyciągną oraz pęczek trzciny dodatkowo. Tak się jednak nie stało, pszczoły zasiedliły jedynie wystawiony pęczek trzcin omijając całkowicie formatkę :roll: A i tutaj presja pasożytów była spora i nie za wiele kokonów w rurkach.

No i zostało mi ostatecznie 98 kokonów z mojej hodowli...

Presja pasożytów jest u mnie wysoka + może jakieś inne czynniki tak zredukowały populację, nie mówię tylko o "swoich", ogólnie całą masę ich wypuściłem na wolność przez lata, zajmowały każdą szparkę w okolicy, a nie widać ich ostatnio za dużo w otoczeniu..

Jak widać murarki można bardzo szybko namnożyć, jednak równie szybko mogą zniknąć.

Murarki hoduję już koło 12 lat a ciągle mnie zaskakują i się człek uczy całe życie :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
ernownik
50p
50p
Posty: 65
Od: 7 sie 2020, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

@zagiel u mnie do zeszłego roku populacja murarek rozrastała się w tempie niemal geometrycznym. Co roku dostawiałem po ulu i zawsze było 100% zamurowań trzciny. Po dzisiejszym łupaniu widzę że te zamurowania są nieco złudne, bo przy takiej ilości pszczoły można nie zauważyć że z którejś trzciny się nie wygryzły w sytuacji gdy sąsiednia trzcina po wygryzieniu jest już na nowo zamurowana - piszę tu o trzcinie używanej już kolejny rok. W zeszłym roku zauważyłem że przy najstarszym ulu jest najmniejszy ruch, podobnie było w drugim od czasu ustawienia. W moim przypadku ze względu na wielkość ulików i ich ilość będzie ciężko całość łupać i na nowo wypełniać trzciną. Moje ostatnie trzcinowe żniwa okazały się bardzo owocne. Może uda mi się zrobić wymianę trzciny chociaż co 2 rok.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 918
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Suppa info na priv ;:215

ernownik ja postanowiłem ograniczyć ilość domków do swoich możliwości przerobowych :tan to znaczy że co roku łupię tyle ile ogarnę a to czego nie dam rady rozdaję niech chętni na ogrodową też połupią. :;230



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Puszczykot
100p
100p
Posty: 106
Od: 28 sty 2017, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Ave. Mam techniczne pytanie. Kilku z naszych Kolegów eksperymentowało z rurkami przelotowymi z różnych materiałów . Czym zasklepialiście jeden koniec? I z jakimi sukcesami? Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ernownik
50p
50p
Posty: 65
Od: 7 sie 2020, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

@zagiel
Moją przygodę z murarkami rozpocząłem w 2016 i do 2020 było wszystko OK, więc jakby nie patrzeć to 5 sezonów. Może ten 2020 był felerny na wszystkich frontach nie tylko covidowych ale i murarkowych ;-)
choć podejrzewam, że to jest jak w klasycznym pszczelarstwie jak cały czas nie walczysz z pasożytami to zaczyna się robić bałagan. Myślę że moje 4 ule jestem w stanie ogarnąć co 2 sezon łupiąc starą i wymieniając całą trzcinę na nową. Ten rok będzie pilotażowy - zaczynam od połowicznej wymiany.
Liczę jeszcze na jedną konkretną falę mrozów w tym roku - mam jeszcze jedną miejscówkę trzcinowiska do ogarnięcia tak na zapas. Jakby się udało to miał bym materiał na kolejne 2 sezony.
A co do rozdawnictwa - uprawiałem je w mniejszej skali obdarowując rodzinkę oraz sąsiada rodziców z działki. Widzę ze u rodziców na działce u sąsiadów zaczyna pojawiać się coraz więcej ulików :D
Peaceman
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 10 lut 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Chowajta murarki do dom, do lodówki- pogoda płata figle. Znam przypadek gdzie w marcu gość stracił cały dobytek bo się obudziły.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 918
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Peaceman raczej nie wygryzą się bo musiało by być w nocy na dużym plusie ;:333 ja swoje wystawiłem jak co roku i dają sobie radę ,nie sądzę by były jeszcze wielgachne mrozy a z małymi sobie poradzą(z wielkimi też przecież w zimie nie mają przyjaznych warunków) ;:306



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

zagiel Zdaje się pokarmiłeś trola. Nie wiem po co komu to, ale się zdarzają. Trzeba dementować takie wpisy, tylko kurka regulamin zabrania stanowczości :).
Rogate śpią u mnie, a było 23 stopnie na samochodowym termometrze.
Trzeba liczyć miesiąc różnicy w wygryzaniu do ogrodowych, gdyby ktoś nie wiedział.
Awatar użytkownika
mar95
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 sty 2019, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wysoczyzna Rawska

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Puszczykot pisze:Ave. Mam techniczne pytanie. Kilku z naszych Kolegów eksperymentowało z rurkami przelotowymi z różnych materiałów . Czym zasklepialiście jeden koniec? I z jakimi sukcesami? Dziękuję i pozdrawiam.

Jeśli chodzi o rurki z papieru, to wystarczy zszywacz biurowy :D

Obrazek
Pozdrawiam Marcin
Puszczykot
100p
100p
Posty: 106
Od: 28 sty 2017, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

mar95 pisze:
Puszczykot pisze:Ave. Mam techniczne pytanie. Kilku z naszych Kolegów eksperymentowało z rurkami przelotowymi z różnych materiałów . Czym zasklepialiście jeden koniec? I z jakimi sukcesami? Dziękuję i pozdrawiam.

Jeśli chodzi o rurki z papieru, to wystarczy zszywacz biurowy :D

Obrazek
Zgadza się jeśli chodzi o rurki papierowe. Ale ja eksperymentuję ostatnio (utrudniony dostęp do trzciny) z topinamburem który po wypchnięciu tej gąbki ze środka staje się niezłą rurką tylko, że bez kolanek :/ Zaślepiałem gliną ale ona po wyschnięciu odrobinę się kurczy i albo wypada albo robi się szczelina. Słyszałem , że u nas koledzy zaślepiali rurki koktajlowe gipsem. Ciekawy jestem jak pszczoły na niego reagują. Może masa papierowa byłaby dobra na korek?
Awatar użytkownika
mar95
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 sty 2019, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wysoczyzna Rawska

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Kilka sezonów temu, testowałem plastikowe rurki z zatyczkami glinianymi i z gładzią gipsową (o ile dobrze pamiętam), glina potrafiła wypadać, gładź była stabilniejsza. Jeśli chodzi o zasiedlenie rurek to niezależnie od zatyczki, zainteresowanie pojawiało się dopiero, gdy brakowało innych miejsc do murowania.
Pozdrawiam Marcin
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Ja zasklepiam rurki ciastem z mąki i wody konsystencja musi być dosyć gęsta i niema problemu z wypadaniem korka.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 918
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Ja w tym sezonie wystawiam dla rogatej grubą trzcinę i rdestowca ;:333 zobaczymy ( mam nadzieję) ;:223 że przyrost jakiś będzie mam 200 kokonów ;:304 Z ogrodową też zaczynałem od 200 sztuk i teraz trzeba ograniczać liczebność ;:306 Podstawa łuskanie i nowe rurki u mnie się sprawdziło .Mam też formatkę zrobiłem z buczyny ale stoi w garażu jak się do niej dostanę to zrobię zdjęcia w lato :tan



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”