W ogrodzie Doroty cz. 11

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

Dobrze, że wczoraj był brzydki, deszczowy, zachmurzony dzień. Mogłam trochę odpocząć i ogarnąć dom. Teraz przez prace w ogrodzie domowo działam szybko, za szybko :? gotuję proste potrawy na kilka dni. Tylko czekam, aż M się zbuntuje.
Poczyniłam kolejne wysiewy, tym razem kwiaty, oby pięknie kiełkowały.

Marto ja z tych niecierpliwych, chcę szybko zobaczyć efekty i wydaje mi się, że wczoraj coś wypatrzyłam, takie mini, chyba to siewka, tylko nie wiem czego. Mam nadzieję, że ranniki, a nie chwasty. Postanowiłam w tym miejscu nie plewić.
Udało mi się w piątek sporo zrobić, dobrze że dzień jeszcze krótki bo pewno siedziałabym w ogrodzie do zmroku. Część hortensji przycięłam, razem z M formowaliśmy iglaki. Berberysy przycięte, jeden wykopany, bo mi przeszkadzał.
W nadchodzącym tygodniu na pewno uda Ci się coś podziałać na ogrodzie, trzymam kciuki.
Słoneczko potrzebne, teraz ładnie nam świeci ;:3

Wiolu masz rację sezon 2021 rozpoczęty. Wprawdzie sporo pracy przed nami, pierwszy kwiatuszek to zwiastun nadchodzącej wiosny. U Halinki przeczytałam, że do kalendarzowej zostało tylko 20 dni.
Oby Ci szybko osuszyło ogród, moje piaski wchłonęły wodę, na szczęście nie ma nigdzie błota.
Sekatory już naostrzone, wypróbowane, można ciąć.

Lucynko tak pomidory już mam posiane, zawsze robię to pod koniec lutego. U mnie nie rosną szybko, dlatego wcześniej je sieję. Ty poczekaj, bo w bloku masz inną temperaturę i siewki by się wyciągały.
Nie ma jak praca na ogrodzie, widzisz już coś posiałaś w foliaku, będą nowalijki.
Dziękuję za poradę w sprawie jajka, bo zastanawiałam się jak zrobić. Myślałam, że ja tylko taka niecierpliwa dusza jestem ;:306 od razu mi lepiej jak wiem, że są też inni ;:306
Dziękuję za pochwałę M, ja go codziennie chwalę, stara się we wszystkim mi pomagać, cieszymy się każdym dniem i postępem ;:215
Teraz słoneczko pięknie świeci, życzenia się spełniają ;:168

Halinko poczekaj cierpliwie i Ty w swoim ogrodzie niedługo zobaczysz zwiastuny wiosny. Będziemy podziwiały piękno z Twoich rabatek. Na pewno większość śniegu już stopniała w tym nadchodzącym tygodniu spłynie wszystko. Za 20 dni już na ogrodach będziemy mieć ślicznie, kwitnąco ;:215
Pozdrawiam ;:196
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
danuta z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3367
Od: 26 cze 2011, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

U Ciebie wiosna pcha się dżwiami i oknami,niestety u mnie szybko to nie nastąpi.
Jak na razie co mogę sieję w domu.Dobrze,że na oknach zaczyna być weselej.
Miłego dnia. ;:63
Mazurka71
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 lut 2021, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Kontakt:

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

Również u mnie na północy kraju, wiosny za bardzo nie widać, śniegu całkiem sporo leży. Pomidory zazwyczaj siejemy około połowy marca, ale może to za późno...hmm zawsze tak robił mój Ojciec i teraz ja to kultywuję. Obejrzałam kwitnące ranniki u Ciebie i zdziwiłam się przeczytawszy o siewkach, nie miałam pojęcia że się rozsiewają. Posadziłam w zeszłym roku ich parę, zatem jest szansa że przybędzie ich
Pozdrawiam serdecznie Ania :)
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

Słoneczko ładnie nadal świeci, zimny wiaterek powiewa. Wróciłam z fajnego spaceru. Od czasu do czasu razem z koleżankami chodzimy na miłe spacerki, łączymy przyjemne z pożytecznym :lol:

Danusiu na piaskach wystarczy, że będzie kilka dni słonecznych, one się szybko nagrzewają i wegetacja roślin rusza, a jeszcze jak jest mokra ziemia to roślinki rosną w oczach. Nie martw się u mnie kwiatuszki przekwitną, wtedy będziemy podziwiały u Ciebie. Miałam kiedyś działkę w chłodniejszym terenie i tam roślinki były opóźnione do Krakowa prawie o trzy tygodnie.
Siej w domu, rozweselaj sobie humor na wszystkie sposoby, patrz z optymizmem kiedyś musi się wszystko naprawić i być dobrze ;:215
Życzę udanego tygodnia ;:168

Aniu :wit :wit witam Cię serdecznie, miło że mnie odwiedziłaś. Na północy kraju zawsze chłodniej, do tego śniegu Wam sporo nasypało, poczekacie dłużej na wiosenne kwiaty. Na pewno termin wysiewu pomidorów w połowie marca jest dobry. Kultywuj tradycję rodzinną, jak jest latami praktykowana po co ją łamać. Wiesz ja też wiele nauki czerpałam od mojego taty, nie ma go już sporo lat, a ja zawsze pamiętam jego praktyki, choć jako młoda dziewczyna nie interesowała mnie w ogóle praca na działce ;:7
Też nie wiedziałam, że ranniki rozsiewają się, dopiero w zeszłym roku doczytałam, pytałam koleżanek z forum i wg ich wskazówek nasionka zbierałam i rozsiewałam. Liczę na siewki, chciałabym mieć łąkę kwitnących ranników.
Zapraszam Cię serdecznie, będzie mi miło Cię gościć ;:168

Nie pokazałam mojego foliaczka, do którego na dzień wynoszę wysiewy z garażu.

Obrazek

A teraz pochwalę się, dwa lata temu dzięki Krysi i Iwonce postanowiłam własnoręcznie wyprowadzić i ukorzenić hortensję na pniu ( nie wiem czy fachowo to nazwałam). Wczoraj odcięłam gałęzie, po otwarciu folii, zdjęciu plastikowej butelki radość ogromna :tan :heja udało się, łodygi puściły korzonki. Na razie posadziłam do donic, aby porządnie się zakorzeniły. Tak się rozochociłam, że kolejne trzy gałęzie wybrałam i oznaczyłam, będę powtarzać proces ukorzeniania.

Obrazek

Tak wyglądają jabłonki po cięciu

Obrazek

Znalezione kwiatuszki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

listeczki obrazków pchają się na wierzch

Obrazek

Dzisiejsze zdjęcia

Obrazek

Obrazek Obrazek

Teraz na zdjęciach zauważyłam, że ciemierniki mają inny kształt płatków kwiatów, czyżbym miała różne odmiany

Obrazek

Na koniec mini brateczki samosiejki

Obrazek

Obrazek

I tą optymistyczną fotorelacją zapowiadającą najpiękniejszą porę dla ogrodów, wchodzę w nowy tydzień. Życząc wszystkim ciepłego tygodnia ;:cm
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16693
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

Dorotko, ależ u Ciebie już prawie wiosennie w ogrodzie! :roll: ;:215 Tyle kwiatuszków już kwitnie! ;:138
Mam podobny foliaczek na balkonie, ale do niego wynoszę roślinki dopiero wówczas, gdy noce są cieplejsze i jeśli wyniosę, to już na amen. ;:108 Jeśli trzeba, to zapalam ze trzy znicze na noc, by roślinki nie zmarzły.

Dziękuję za podpowiedź w temacie pomidorków. ;:180 Jeszcze trochę wstrzymam się z siewem. Wysieję tylko te do tunelu, bo tam już wcześniej można umieścić wyrośnięte sadzonki.
Ciekawy sposób ukorzeniania ;:303 No i - co ważne - zakończony powodzeniem. ;:138 ;:138

Niech Ci się wszystkie pojemniki zakotwiczone w foliaczku pięknie zazielenią. ;:303
Dobrego tygodnia, Dorotko. ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Mazurka71
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 lut 2021, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Kontakt:

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

Będę zaglądać często, gdyż jest co oglądać. Jabłonie imponująco opitolone, oj nanosisz się roślinek z foliaczka. Jestem ciekawa ile pojawi się u mnie ranników, będę wyglądać ich niecierpliwie by rozsiać. Lubię ich żywy kolor, one są pierwszymi zwiastunami wiosny i nas.
Udanego to słonecznego nadchodzącego tygodnia :)
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

Dorotko najpierw pochwalę domek dla murarek. Zgrabny i sądzę, że pszczółkom powinien się podobać .
My domek na zimę dajemy pod dach, łatwo się go demontuje bo nóżki ma odkręcane. Wszystkie 3 domki chcesz mieć skupione w jednym miejscu ?
Każdy zwiastun wiosny miły dla oka, u Ciebie zawsze dużo wcześniej wiec cieszę oko.
Ciemierniki wiosną mają paskudne liście i jak najszybciej muszę u siebie oczyścić kępy ale ... zapowiadają u nas powrót mrozów bez opadów śniegu wiec może zostaną... zawsze to ochrona.
Pomidorki posiane (26.II) i koleusy też (24.II) ... teraz czekanie :)
Pozdrawiam
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4986
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

Znam doskonale problem z miejscami "mniej uporządkowanymi" :wink: Ale cóż - przynajmniej nam rozrywki nie zabraknie :lol: U mnie czerwona pysznogłówka konkuruje o światło z makleją, więc miejscami dorasta do 1,8 i tym samym przewyższa mnie :shock:
Oniemiałam na widok twojej wiosny ;:oj U mnie ciemierniki dopiero w pąkach, choć przyznam się bez bicia, że zajrzałam tylko do dwóch. Muszę koniecznie jutro wybrać się na dokładny obchód.
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

Zapowiada się zachmurzony dzień, liczę że słoneczko zdecyduje się rozsunąć chmury i pokaże swoje promienie. Jestem już od rana ubrana ogrodowo, gotowa do pracy, czekam tylko aby zrobiło się ciut ciepłej, na szczęście dziś nie było przymrozków. Z sekatorem wyruszę na dalsze cięcie hortensji, jeszcze sporo krzaków zostało mi do przycięcia, może dziś uda się skończyć.

Lucynko wczoraj mnie ciemierniki zaskoczyły, w sobotę miały pąki zwinięte. Każdy kwiatek wypatrzony cieszy :tan :tan
Foliaczek mam od kilku lat, trzymałam go w pokoju, ten sezon postanowiłam dać od razu na zewnątrz. Stoi przy ścianie garażu w fajnym zacisznym miejscu, słońce na tej stronie jest praktycznie przez większość dnia. Nie pomyślałam o zapalaniu w nim zniczy. Jak skrzynki wynoszę do dużego foliaka to bardzo często zapalam na noc znicze i okrywam sadzonki kilkoma warstwami flizeliny.
Pomidorki do tunelu możesz spokojnie wysiać, te do gruntu posiej koło 10-15 marca.
Ukorzenione gałązki hortensji bardzo mnie ucieszyły, potrafię ;:215 Jak coś postanowię, wypatrzę drążę temat, trafiłam na ekspertki, które zamęczałam pytaniami, dokładny instruktaż zdjęciowo- opisowy bardzo mi pomógł. Najważniejsze, że moje nauczycielki były cierpliwe i super wiedzę przekazały ;:168

Aniu zapraszam, na ogrodzie stoi kilka ławeczek zawsze można na chwilkę spocząć :lol:
Te skrzyneczki nie noszę daleko, foliaczek ustawiony przy ścianie garażowej, bardzo często pomaga mi M, nie jest źle. Szybko to idzie, a przy okazji mamy ruch ;:65
Masz rację ranniki mają piękny żywy, energetyczny kolorek, wiele pszczółek do kwiatuszków przylatuje, lubię je podglądać.
Również życzę miłego tygodnia, oby słoneczko dopisało ;:3

Krysiu dziękuję, przekażę M. To recykling deskowy z palet po piecu CO, jak je zobaczyłam od razu panom zachamęciłam, a oni zdziwieni moją reakcją powiedzieli, że palety są moje bo piec na nich przyjechał ;:306 Ten domek spokojnie można przenieść pod dach. Domki będą skupione w jednym miejscu, kiedyś próbowałam i rozstawiałam w różnych miejscach, po obserwacji stwierdzam, że w tym miejscu co stoją obecnie więcej pszczółek się zadomawia, później wokół sporo kwiecia, chyba pszczółkom to pasuje.
Moje ciemierniki mają dużo liści do usunięcia, jeszcze tego nie robię, poczekam aż pogoda się ustabilizuje. Tak jak piszesz w razie złych dni będą ochroną dla pąków.
Czekamy z niecierpliwością na pierwsze oznaki kiełkowania, oby się udało ;:215
Pozdrawiam ;:168

Małgosiu takich miejsc się nie pokazuje, najgorsza graciarnia jest na jesieni, wtedy wszystko trzeba przenieść w jakieś miejsce i robi się składzik. Mniej widoczne są takie miejsca jak wokół robi się zielono. Coś musimy mieć do pracy, inaczej człowiek umarłby z nudów ;:306
Makleja bardzo mi się podoba, podziwiałam ją w ogrodzie jednej forumowiczki, ja jej jeszcze nie mam u siebie, muszę pomyśleć, bo to bardzo ładna roślinka, widoczna z daleka.
Ciemierniki mnie wczoraj zaskoczyły ilością rozwiniętych kwiatów ;:oj szukaj u siebie oznak wiosny na pewno każdy dzień coś ciekawego przyniesie.

Zmykam do ogrodu, życzę wszystkim miłego dnia ;:33
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
danuta z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3367
Od: 26 cze 2011, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

Dorotko no nie wiesz co jest w chlebie? prawdopodobnie drożdże.
Pięknie przycięte drzewa.U mnie też by się przydało takie cięcie.
Foliaczek też mam podobny,ale na działce.
Miłego dnia.
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2927
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

Dorotko, jabłonki przystrzyżone na wiosennego jeżyka, foliaczek wypełniony po brzegi wysiewami, kwiatków coraz więcej kwitnie, jak nic, przyszła wiosna. :tan Ciemierniki rozkwitły w mgnieniu oka ;:oj , piękne są i wyraźnie mają różne kwiaty ;:138
Miłego,słonecznego tygodnia ;:196
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

Popracowałam w ogrodzie ostro, hortensje skończyłam przycinać. Część bylin uporządkowana, ścięte badyle, z kilku rabatek wygrabiłam suche liście, trzy duże wory się uzbierało. M dzielnie mi pomagał, miał zrobić porządek w jednym kompostowniku, ale nadal jest zamarznięty, trzeba czekać. Suche badyle leżą w taczkach, bo nie mam ich gdzie składać.
Jesienią zbierałam z floksów nasionka, Marta podpowiedziała mi jak i kiedy wysiać. Dzisiaj radość w misie widzę ;:oj że nasionka kiełkują :heja siałam mix kolorków, może uda się jakiś cudów dochować.

Danusiu masz rację pomidory wtedy rosły jak na drożdżach, pięknie owocowały :lol: do chleba dodają też spulchniacze, taka chemia może dlatego tak rosły.
Jabłonki po raz pierwszy sama przycinałam, zawsze to robili moi panowie, ale tak wyszło, że spadło cięcie na mnie, dałam radę ;:215
Część dna bardzo pracowita, od razu widać nasze poranne działania.

Tydzień temu przyniosłam kilka gałązek forsycji, wierzby smoczej i mandżurskiej, wstawiłam do flakonu, bardzo szybko pokazały swoje piękno

Obrazek

Obrazek

pierwszy raz wysiałam bakłażany, mam las siewek, niedługo będzie pikowanie zostawię tylko 10 szt, reszta pójdzie na kompost

Obrazek

czerwona szałwia olbrzymia



Obrazek

i papryki

Obrazek

Marto chciałam wysłać post, a ty przyszła wiadomość, że jest nowy wpis, więc szybko odpisuję. Sporo pracy już wykonaliśmy, dziś zaczęliśmy porządki na rabatkach, od razu lepiej się prezentują. Gdyby słoneczko zaświeciło byłoby milej, dzisiejszy dzień zachmurzony, może jutro nam przyświeci. Ciemierników coraz więcej kwitnie, mają sporo brzydkich liści, czekam z ich obcinaniem, one trochę przysłaniają kwiaty.
Marto kiełkują mi wysiane jesienią floksy, tak się cieszę :heja dobra nauczycielka jesteś, wskazówki dałaś mi bardzo dobre, udało się :tan Czy one powtarzają kolorki rośliny matecznej, czy mogą być pokrzyżowane.
Oby ten tydzień był słoneczny, czego i Tobie życzę.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Mazurka71
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 lut 2021, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Kontakt:

Re: W ogrodzie Doroty cz. 11

Post »

Doroto chętnie bym spoczęła na którejś z Twoich ławeczek, ale dziś łapałam słońce na leżaku. Ławkę trzeba wytargać ze szklarenki, może to ..."jutro wyniosę" stanie się rzeczywistością:)
Pozdrawiam serdecznie Ania
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”