Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Takie coś "Wielofunkcyjna podkaszarka", w tym guście, https://www.jula.pl/catalog/ogrod/maszy ... lsrc=aw.ds kupiłem jesienią poniżej 400 zł. W wysyłkowym narzędziowym. Jakoś nie użyłem, lecz mam w planie, tylko niech się co ociepli :lol:

A sikory Bogatki wyprowadzą drugi lęg jak jest co jeść. Z tym bywa różnie, latem suchem np, a zresztą jak ogrodnik dba to też gąsieniczek im niemnogo... :wink:
One mają też inną zaletę, jak dla nas, potrafią składać kilkanaście jaj. Pomyśleć ile potem zbiorą do tyla gąb wykarmienia - tylko budkę im dać uczciwą, a nie te takie minima minimorum co to dziś sprzedają. Dno z 15 cm, albo lepiej, głębokość ze 25 (albo..), otwór 32-35 mm - nie więcej. Rozwieszać co 25-30 m. nisko.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3164
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Po prawej stronie Booskop gigant, po lewej coś wrześniowego, żółte/ słomkowe bez rumieńca, dość twarde soczyste słodkie, owoce niewielkie, często pojawiają się owoce zrośnięte sobie sobą. Poleżą miesiąc. Dla skali folia z tyłu ma jakieś 2 m wysokości
Obrazek

Co do ptaszyszk to dziś kręciła się sikora uboga koło budki A1 ;:oj
Pozdrawiam Kamil
Siła wzrostu podkładek jabłoni1 2
Mój sad
Peaceman
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 10 lut 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Podstawowe pytanie- jak z plennością u booskopa? Zgaduję że jest plenne i rodzi dużo drobnych jabłek, za to długo poleżą :)
Awatar użytkownika
namura
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 17 cze 2012, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tychy

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

A ja z takim pytaniem do kolegów: czy to już czas na oprysk miedzian + mocznik?
pozdrawiam Hubert Huba Buba
gienia2000
200p
200p
Posty: 393
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Czy są jabłonie w smaku podobne do Starking'a? Starking wydaje się trochę zbyt wrażliwy na mrozy, które u mnie występują.
Peaceman
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 10 lut 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Starking wydał mutanty-w uproszczeniu jednym z nich jest "red chief" krótkopędowy, który ponoć jest mniej wrażliwy na mróz i bardziej przystosowany do naszych warunków, a owoce w smaku podobne
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Peaceman pisze:Podstawowe pytanie- jak z plennością u booskopa? Zgaduję że jest plenne i rodzi dużo drobnych jabłek, za to długo poleżą :)
A wręcz przeciwnie :lol:
Plenność średnia lub słaba. Zależnie od warunków: drzewo nie lubi zimowych mrozów, a na dodatek potrzebuje bogatej gleby i wilgoci, dużej sumy opadów latem. U nas na pogórzach dobrze mu idzie, zapewne na pomorzu też będzie rodził.
Owoce są duże, nie drobnieją. Gorzej przechowują się te mniejsze, a już zwłaszcza jeśli nie dojdą dojrzałości - zbyt wcześnie zebrane albo sezon za wcześnie sie kończy - więdną łatwo. Zresztą on wymaga wilgotnej przechowalni, jak i inne ordzawione.
bociankrasna
200p
200p
Posty: 216
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Mam do was prośbę odnośnie wyboru odmian do sadu. Mam miejsce na na 4 drzewka jabłoni (docelowo będą do tych drzew doszczepione inne).
Chciałbym coś wczesnego i tu zastanawiam się nad:
- ananas berżnicki
- Early Geneva
- James Grieve
Papierówkę mam u babci więc doszczepię.

Z jesiennych raczej będę chciał Grafsztynka ewentualnie rozważam:
- cesarz aleksander
Malinową i chyba koksę mam zrazy

Zimowe i tu zero pomysłów
Starkinga dostęp do zrazów tylko mam.

Gleba w miejscu sadzenia żyzna kl 2.
Jakie odmiany warto wybrać z tego zestawienia, ewentualnie co innego wybrać żeby cieszyć się jabłkami od lata do zimy. Będę wdzięczny za sugestie i podpowiedzi. Nie koniecznie muszą to być stare odmiany jak jest jakaś odmiana która nie wymaga masy oprysków.
gienia2000
200p
200p
Posty: 393
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Peaceman pisze:Starking wydał mutanty-w uproszczeniu jednym z nich jest "red chief" ...
Dzięki. Robię zakupy w dwóch warzywniakach. W jednym kupuję Starkinga, a w drugim jest właśnie Red Chief. Zastanawiałem się dlaczego są tak podobne. I wszystko jasne
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2287
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Bociankrasna nie dawno sadziłam jabłonie i miałam ten sam dylemat :roll:
Powiem co ja wybrałam :
Antonówka na przetwory ,
Koksa Pomarańczowa,
Kosztela,
Malinowa Oberlandzka,
James Grieve,
Katja.
Nie ma tu zimowej ale na Antonówkę można przeszczepić.Owocował
mi James grieve i Katja ,jestem z owoców zadowolona.


Obrazek
James Grieve


Obrazek
Katja
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
gienia2000
200p
200p
Posty: 393
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

bociankrasna pisze:... odnośnie wyboru odmian do sadu. Chciałbym coś wczesnego i tu zastanawiam się ...
ja mam Suislepper, Papierówkę, Lired i Gold Milenium
bociankrasna pisze:... Z jesiennych raczej będę chciał ...
Grafsztynek Inflancki, Kosztela, Beforest, Novamac, Kalwila Jesienna Czerwona
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

I wszystkie wyż. wym. jak znalazł, też polecę. :D

Dodam że Early geneva nie jest warta grzechu, to drzewo choruje na wszystko. Na dobrej ziemi i skoro chcesz Ananasa - daj jako tę pierwszą Papierówkę, która jest jego tym właściwym zapylaczem, bez niej plon kiepski. Wsadź obok.
Reszta rozważanych słuszna.

Gwoli jasności, by nie nasadzić tego samego - Lired to James Grieve rumieńszy; Katja to pochodna Jamesa Grieva, imho owoc gorszy, lecz na chłodny klimat może i lepszy.

Starkingowi może być chłodno, nie dochodzi tam pełni swego smaku (na mój smak bom jo ci góral lecz też i kociewski :wink: ) lecz jeśli o długie przechowanie Ci idzie to słuszny. Podobna historia z Jonathanem, też na przechowanie warto, mniej kłopotliwy i w sadzie przydatny, zapylacz.
Z południowej perspektywy nie poradzę co jeszcze się tam uda, wiele zimówek wymaga po prostu dłuższego i cieplejszego sezonu, ale do długiego leżenia sprawdza się z nowych Topaz, krócej Rubinola, samego Rubina też można posadzić jeśli idzie o drzewo swobodne bez cięcia. Nowe czeskie odmiany warto porozważać, udane. Z zabytków dobrze leżą Bankroft, Krótkonóżka, Renety Szampańska, Kaselska, Szara, i jeszcze parę.
To wszystko odmiany dla siebie, przydomowo bez oprysku i prowadzone swobodnie. Zakładam że o takie szło.


P.S. Boskoop w porównaniu wygląda tak :wink: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 7#p6294757
bociankrasna
200p
200p
Posty: 216
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Dzięki za podpowiedzi. Tak jak zauważyliście nie chce odmian nowych które bez oprysków ani rusz (takowe są w każdym sklepie), a z racji że nie chcę ani siebie ani swoich dzieci truć szukam alternatywy. Swoją drogą moi rodzice jeżdżą do Holandii na zbiór gruszek i nawet tamtejszy plantator prosi żeby ich nie jeść, a jak już chcą to mają wyjadać tylko środek. To tak dla waszej informacji jakie to samo zdrowie.
Mam jeszcze pytanie czy macie namiary na sprawdzony sklep wysyłkowy bo u mnie w okolicy coś kupię ale połowy niestety nie ma.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”