Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

Ok, czyli z wierzchu sucho w środku jeszcze może być wyczuwalna lekka wilgoć, nie musi być całkowicie sucho. Ok. A co polecasz na sezon letni ? Jaki przepis ;D
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18813
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

Jak w przypadku większości roślin, podczas wegetacji podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, czyli wtedy nie dopuszczać do przeschnięcia wierzchniej warstwy podłoża zwłaszcza w przypadku słonecznego stanowiska i wyższych temperatur. Można też podlewać większą ilością wody i rzadziej. Tutaj musisz uwzględnić przepuszczalność podłoża oraz wielkość doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

Tak. Dostałem ukorzenioną. Może u mnie też wina czasami włączonego kaloryfera chodź u dziadka rośnie normalnie a też czasem kaloryfer włącza. Najlepiej to rosną kwiatki u mojej babci. Jej sposób jak to mówi: codziennie sprawdza palcem ziemię w kwiatkach. Jak sucho, podlewa, jak mokro nie podlewa, koniec. Nie robi żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Chodź fakt pokój w którym ma kwietnik jest duży. Jest oddalony od kaloryfera i ma dużo dostępu światła. Kwietnik jest przy samym balkonie, do tego jeszcze są obok dwa duże okna. Ja takiego komfortu niestety nie mam.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 266
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

U mnie jedno geranium stoi nad zakręconym grzejnikiem, a drugie na parapecie pod którym nie ma grzejnika. Podlewam gdy ziemia przeschnie na dość dużą głębokość niezależnie od pory roku. Geranium stojące na parapecie północnym rośnie pięknie, liście mu nie schną. Geranium stojące na parapecie południowym muszę lekko cieniować, w przeciwnym przypadku, gdy słońce za bardzo przygrzewa, liście mu schną i odpadają.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18813
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

Raffmax, pytałem się czy geranium nie było narażone na niską temperaturę podczas transportu, bo z tego co napisałaś rozumiem że dostałeś ją niedawno. Jeśli było, to istnieje też duże prawdopodobieństwo, że przemarzła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

No fakt, było chłodno podczas transportu. No mrozu nie było, ale tak z ponad 5 stopni. Jakoś z ok. 10 minut zajął mi transport. Przestawiłem na razie geranium z parapetu nad kaloryferem na kwietnik. Zobaczę co będzie dalej. Może jakoś wydobrzeje. Ale fakt, że mogłem się wstrzymać chwilowo z transportem kwiatka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18813
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

Nawet krótkotrwały spadek temperatury dla roślin preferujących wyższe temperatury, może być szokiem. Ze zmianą stanowiska też uważaj, jak masz włączony grzejnik, to powietrze i tak krąży po całym pomieszczeniu, a zabieranie światła o tej porze roku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Poza tym roślina powinna rosnąć w jednym wybranym stanowisku. Jeśli pod parapetem masz włączony grzejnik, to powieś na nim np. mokry ręcznik.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5115
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

Wiosną rozmnażam i przesadzam do gleby, aby mieć jak najwięcej masy zielonej do przerobu na sok. Obecnie pozostawiłem kilka na rozmnożenie w następnym sezonie. Są rachityczne, bo światła mało i krótki dzień, ale wiosną znów ruszą
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

Ja też w tamtym roku po raz pierwszy zasadziłam na grządkę i jestem zszokowana jak fajnie rosła. Dostała kilkukrotnie większych liści niż nornalnie, zielonych, soczystych, zdrowiutkich. Nie wykopałam jej na zimę, bo to była nadprogramowa i muszę powiedzieć że też nawet długo wytrzymała. A urosła ogromna. Na wiosnę chyba to powtórzę :)
Ostatnio zmieniony 23 sty 2021, o 16:19 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kolejny raz zwracam Ci uwagę, żebyś trzymała się tematu wątku. To nie jest wątek kulinarny, ani wątek o żadnej innej roślinie oprócz geranium.
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

Jakie miejsce w ogrodzie dla niej wybrałaś ? Chodzi mi o wystawę i ilość słońca. Może swoją też wywalę. : )
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

Kompletnie przypadkowe prawdę mówiąc bo to była sadzonka którą ukorzeniałam dla kogoś i ktoś nie odebrał. Doszłam więc do wniosku że co mi tam. Lepiej roślinę wsadzić w ziemię niż wyrzucić, szczególnie że była zadbana i zdrowa. Posadziłam ją na obrzeże grządki, można powiedzieć że stanowisko cieniste, bo obok miała krzew kamczatki. Liczyłam się że padnie, ale w sumie wyszło jej to na dobre.
Mam od zawsze anginkę i powiem szczerze, że nigdy nie widziałam tak wielkich lisci jak u tamtej.
Malenstwo93
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 lis 2020, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

Moje geranium stoi na parapecie północno wschodnim. Przesadziłam jakieś 2 tyg temu w związku z bardzo rozrośniętym systemem korzeniowym. Podlewam dość często ale z racji, że jak chce mu się pic to liscie stają się wiotkie. Od jakiegoś tygodnia widzę coraz więcej plam. Są na końcówkach ale także patrząc pod światło widać dużo jasnych kropek na liściach. Próbowałam doszukać się szkodników ale nic nie znalazłam. Czy to będzie tradycyjnie grzyb ?

Obrazek
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 266
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Pelargonia pachnąca,anginka,geranium i inne ( Pelargonium graveolens)

Post »

Na moim geranium takie plamy powstawały na skutek poparzenia przez słońce. Palmy przestały się pojawiać, gdy przestawiłam anginkę w miejsce bardziej zacienione. Jeżeli nie przelałaś rośliny, to grzyb jest mało prawdopodobny.
Pozdrawiam
G.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”