Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ciemna plama z żółtą obwódką wskazuje na grzyba, choć na zdjęciu niewiele widać. Opisz warunki uprawy i jak się nią zajmujesz, od kiedy u Ciebie jest: stanowisko, podłoże, doniczka, podlewanie, nawożenie.

Zwijanie liści oznacza, że nie może pobierać wody i problem z korzeniami. Jest przesadzona z podłoża produkcyjnego?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18809
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Niestety takie plamy oznacza objaw przelania i ryzyko załapania infekcji grzybowej. Przelanie nie musi być zawsze od zbyt częstego podlewania, tylko również od nieprawidłowego podłoża. Jeśli nie przesadziłeś po zakupie, to teraz powinieneś to zrobić.
Ważne jest żeby podłoże było mocno przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi, żwirku oraz może być jeszcze podłoża do storczyków w proporcji około 3:1:1, a nawet 2:1:1, na dno doniczki drenaż z keramzytu i stawiasz na podstawce.
Podlewasz dopiero wtedy kiedy porządnie przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stanowisko gdzieś w pobliżu okna.

Po przesadzeniu obserwuj, jeśli plam będzie się powiększać więcej, wtedy trzeba będzie zrobić oprysk Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
hellboy6991
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 kwie 2021, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie przesadziłem jej po zakupie, sprzedawczyni twierdziła, że była już przesadzona choć wg mnie patrząc na korzenie od spodu doniczki. Są bardzo rozrośnięte i gęste, jak widać na słowo nie można wierzyć każdemu. Mam ją od mniej więcej końca lutego/ początku marca. Stanowisko miała do tej pory w półcieniu (tak wyczytałem ale jak widać się myliłem). Zacznę od przesadzenia i odpowiedniego podłoża. Wodę oczywiście filtruje i trzymam w butelce 2-3 dni żeby odstała dodatkowo. Zastosować jakiś nawóz dodatkowo by ją wzmocnić czy tylko przesadzić? Zraszać liście jeżeli jest w takim stanie czy odpuścić sobie na jakiś czas? Co do mojej ?uprawy? to regularnie sprawdzam stan podłoża. Wierzchnie podłoże zawsze przy podlewaniu było suche. Wkładałem nawet cały palec jak najgłębiej żeby sprawdzić czy nie ma wilgoci. Nawóz jedyny który zastosowałem to pałeczki nawozowe do roślin zielonych. Wrócę do domu to mogę podesłać więcej zdjęć. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18809
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na razie tylko przesadzić, z nawożeniem dopiero gdzieś po miesiącu czasu. Co 2 - 3 podlewanie mineralnym nawozem do roślin zielonych.

Żadnego częstego spryskiwania liści, w ten sposób nie podniesiesz wilgotności powietrza, a jedynie istnieje ryzyko pojawienia się plam, a w konsekwencji infekcji grzybowej. Monstera jest w sumie dość tolerancyjna na wilgotność powietrza w warunkach domowych i generalnie powinna dobrze rosnąć przy wartościach około 50%. Problemy mogą pojawić się w okresie grzewczym, jakby zaczęły przesychać końcówki liści, to pozostaje inwestycja w nawilżacz powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Adam-ski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 lis 2020, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry.

Ja mam tylko jedno pytanie, jeżeli chodzi o plamy.
Dlaczego one pojawiają się tylko na młodych liściach, a stare nie mają ich?
Dziwne to dla mnie, jestem początkującym, jeżeli chodzi o rośliny doniczkowe.
Zakupiłem ją w styczniu, przetrwała, a kiedy zaczęła wypuszczać liście, to właśnie te plamy się pojawiły.

Dziękuję i pozdrawiam :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18809
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No dobra pierwsza sprawa zbyt zbite podłoże.
Po drugie zasadnicze pytanie, ten pojemnik ma odpływ?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Adam-ski
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 lis 2020, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź.

Tak, ma odpływ.
Być może zbyt zbite podłoże.
Później sprawdzę i możliwe, że je wymienię.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18809
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To są epifity, więc podłoże musi być bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi, żwirku/perlitu oraz można jeszcze dodać podłoża do storczyków tak mniej więcej w proporcji około 2:1:1.
Sprawdź stan korzeni.
Pamiętaj, że podlewasz dopiero wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża, można nawet lekko je przesuszyć.

Stan korzeni oczywiście będzie istotną kwestią. Osobiście zrobił bym jeszcze oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dariadarla
50p
50p
Posty: 53
Od: 9 mar 2021, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na liściach monstery skrapla się woda - na brzegach i końcówkach (które są już zaokrąglone). Czy wszystko z nią w porządku?
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak, roślina oddaje nadmiar wilgoci.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18809
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Z drugiej strony należy sprawdzić czy podłoże jest odpowiednio przepuszczalne i czy nie jest długo zbyt wilgotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Monstera ze śmietnika podjęła współpracę :D Jak widać, po 3 tygodniach od przyniesienia do domu zaczyna coś nowego wyrastać. Liczę na nowe piękne liście. Zastanawiam się jak często można robić oprysk ASAHI SL?

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18809
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Góra trzy opryski w całym sezonie. Odstęp między jednym, a drugim nie powinien być krótszy niż tydzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”