Kawon (arbuz) - część 12

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Pelasia To zależy co im dolega. Jeżeli kwitną i odrzucają zawiązki to znaczy, że za słabe krzaki (za młode lub brak pokarmu).
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1034
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Może nie ma się czym chwalić , ale to mój pierwszy Asahi miyako i nie ostatni. ;:172
Obrazek


Obrazek

Kropelkowe z beczki nawadnianie daje radę
Piotr
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1140
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

rolnik90 Ponad dwa tygodnie i taki mały? Nie pomyliłeś dat na tej chorągiewce? :roll:

Moje wczesne odmiany arbuzów zaczęły zawiązywać pierwsze owoce około 2 lipca. Trochę późno jak na tak dużą masę zieloną, tym bardziej, że kilka dni później zaczęły zawiązywać owoce Alibaby, Crimsony, Dumary, a nawet Carolina. Już kolejny rok zauważam, że szczepienie opóźnia kwitnienie o co najmniej tydzień.
Nie wiem jak to wygląda obecnie, bo dopóki nie załatwię sobie ortezy moja mobilność jest niewielka :(
Szlag mnie trafia - najlepszy okres w ogrodzie, zbiory, podlewanie, doglądanie... a ja w gipsie i najprostszych czynności nie mogę przy uprawach zrobić ;:145 ;:145 ;:145 ;:145
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1034
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Oceniałem na oko, bo trochę go przegapiłem, ale na pewno nie lipiec.
Ogólnie jak porównuje zdjęcia z 2019r to jestem sporo do tyłu.
Piotr
Awatar użytkownika
Jackob29
50p
50p
Posty: 72
Od: 31 sie 2020, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

rolnik90
Jak masz zrobione to kropelkowe nawadnianie? Kroplowniki, tylko dziurki nawiercone, pompa czy grawitacyjne? I jak często podlewasz?
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1034
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Pompę mam w tunelu, tu podlewam grawitacyjnie z beczki.
Rura pe 20mm do tego kroplownik patykowy, beczka jest umieszczona na wysokości około 150cm, wlewam do niej 40l wody odkręcam kran i zlatuje . :wink:
A co do podlewania to różnie zależy czy deszcze były , ostatnio podlewalem 8 dni temu, no i dziś .
Nie wyobrażam sobie latać w tej gęstwinie z konewką.

Ogólnie nawadnianie tradycyjne z konewka jest wydajniejsze, w kropelkowym cześć wody wyparuje zanim dojdzie do korzenia.
Piotr
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13794
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Arbuzowisko się zagęszcza.

Obrazek

Zawiązują się pierwsze arbuzy, a ten musiał z trzy dni temu. To chyba największy ale zbytnio nie zaglądałem, bo zbierałem ogórki, kapuste i cukinie. :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof_18
200p
200p
Posty: 432
Od: 29 mar 2020, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wykroty

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

rolnik90 pisze:Pompę mam w tunelu, tu podlewam grawitacyjnie z beczki.
Rura pe 20mm do tego kroplownik patykowy, beczka jest umieszczona na wysokości około 150cm, wlewam do niej 40l wody odkręcam kran i zlatuje . :wink:
A co do podlewania to różnie zależy czy deszcze były , ostatnio podlewalem 8 dni temu, no i dziś .
Nie wyobrażam sobie latać w tej gęstwinie z konewką.

Ogólnie nawadnianie tradycyjne z konewka jest wydajniejsze, w kropelkowym cześć wody wyparuje zanim dojdzie do korzenia.
Nie zgodzę się z Tobą bo nawadnianie kropelkowe jest dużo wydajniejsze, woda wędruje bezpośrednio w korzeń czyli tam gdzie roślina pobiera wilgoć natomiast konewką oblewasz tylko wierzchnią warstwę ziemi przez co roślina tej wody dostanie znikomą ilość. Nigdy 1l wody z konewki nie da tyle co 1l wody z kroplownika ;:333 Ilość wody jaką otrzyma roślina dawkujesz odpowiednim przepływem kroplownika :wink:

Ja mam podobnie rura PE20 i kroplowniki patykowe bezpośrednio w korzeń ale ja zasilam z kranu. Obecnie mam kroplowniki 4l/h i podlewam co jakiś dzień po parę minut ale przeważnie wizualnie patrzę czy gleba jeszcze wodę chłonie czy nie ;)
Wszystko jest trucizną decyduje tylko dawka.
jozinzbazin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 cze 2018, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Arbuz mnie trochę zaskoczył, a nie mam czasu prześledzić wątku. Powinno się obrywać nadmiarowe związki?
Na zdjęciach 1 arbuz, który przejął już prawie całą szklarnię. Ma już 3 owoce wielkości małej piłki i mnóstwo zawiązek wielkości śliwki.
Obrazek
Obrazek
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 949
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

3 szt z krzaka bylo by ok pourywaj jeśli masz pewność ze to jeden krzak.
Te male owoce najprawdopodobniej same odpadną ale póki co osłabiają rosline.

Ja w swoim gąszczu w gruncie nie jestem wstanie określić ktory krzak ma ile zawiązkow i nic nie urywam

Ale pod tunelem mam wiekszą kontrole bo zapylalem ręcznie.
Jeden owoc rośnie super
Dwa rosna ladnie
Trzy to jak chcemy mieć więcej kg z krzaka beda mniejsze ale łącznie wiecej
Cztery też dojrzeja ale to już wyzsza szkoła jazdy jak dla mnie ;:306 dla zaawansowanych super warunki i doswiadczenie
Awatar użytkownika
Jackob29
50p
50p
Posty: 72
Od: 31 sie 2020, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Ja zaraz obok korzenia wbiłem lekko w ziemię butelkę po mineralnej, obciętą z obu stron, wlewam koło 1-1,5 litra wody i sobie lepiej wsiąka niż właśnie rozlewając wokół korzenia.
A do Lini kroplującej macie jakiś reduktor ciśnienia? Mam sporo rur PE, oraz zbiorników na deszczówkę a nie bardzo wiedziałem jak się do tego zabrać...
Awatar użytkownika
Krzysztof_18
200p
200p
Posty: 432
Od: 29 mar 2020, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wykroty

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

Do linii mającej do 30m czy nawet 50m nie potrzebujesz redukcji ciśnienia bo nie będzie widocznych mocno różnic w ilości lecącej wody na początku i końcu (przynajmniej z ciśnienia wody w "kranie").
Wszystko jest trucizną decyduje tylko dawka.
Awatar użytkownika
Jackob29
50p
50p
Posty: 72
Od: 31 sie 2020, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 12

Post »

No właśnie chodzi mi o pompe zanurzeniową, bo mam kilka zbiorników 1000 litrów, i ta pompa pompuje wodę cały czas i może się w końcu spalić, jak nie będzie przepływu wody. No chyba że by zrobił wszystkie arbuzy, 50 kroplowników na długośći około 60m, ale nie wiem czy nie będzie różnicy w pierwszych a ostatnich kroplownikach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”