Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
lukas80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 mar 2022, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam
Od tygodnia mam mały problem z jukka a szczególnie z jednym pniem tzn. liście z dnia na dzień robią się żółte i opadają.
Kupiona około 2 miesiące temu.
Przesadzona około 3 tygodnie temu (ziemia z perlitem plus keramzyt) i od tygodnia zaczął się problem z liśćmi niższego pnia. Być może troszkę za późno ją przesadziliśmy :idea:
Podlewana raz w tygodniu.
Pień wyższy jak na tą chwilę nie okazuje żadnych oznak zaś ten niższy z dnia na dzień umiera ;:145
Temperatura w pokoju około 23C

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie, więc oczywiście za późno to zrobiłeś.
Po drugie nie podlewamy roślin cyklicznie, poza tym Juka w okresie jesienno-zimowym przechodzi okres spoczynku i podlewasz najwyżej co 3 - 4 tygodnie, a nie co tydzień... Została przelana.
Po trzecie, a w zasadzie przede wszystkim, Juka potrzebuje bezpośredniego słońca, nie może stać w tym miejscu i jeszcze zasłonięta firankami i zasłoną. Ma stać bezpośrednio przed oknem i bez żadnych firanek.
Po czwarte, doniczka wg mnie jest zdecydowanie za duża. O ile większa jest na średnicy? Doniczka ma odpływ, dałeś drenaż? W jakiej proporcji zrobiłeś mieszankę? 1:1 ziemi plus rozluźniacza?
Oczyściłeś, przynajmniej w części bryłę korzeniową ze starego podłoża? W jakim stanie były korzenie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lukas80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 mar 2022, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka jest około 2cm szersza od tej w której była kupiona.
Oczywiście jest drenaż, doniczka jest w podstawce bez żadnych osłon.
Bryłę korzeniową startałem się jak mogłem oczyścić z ziemi marketowej ale oczywiście w granicach rozsądku aby korzenie nie uległy zniszczeniu.
Sama bryła korzeniowa wyglądała na zdrową.
Jedynie tych proporcji mogłem nie zachować i to podlewanie było za częste.
Generalnie roslin nie podlewam regularnie ale w tym przypadku mogło być to zbyt często.
Teraz pytanie czy próbować przesadzić ją ponownie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli korzenie były w dobrym stanie, a problem istnieje od tygodnia, to jednak ciężko w takim czasie przelać, chyba żebyś podlewał codziennie.
Skoro doniczka jest ok., podłoże powiedzmy też, to pozostaje odchorowanie rośliny. W takiej sytuacji, roślina zrzuci część dolnych liści i pozostaje, oprócz zmiany stanowiska oraz modyfikacja podlewania (na razie przed kolejnym podlaniem, wierzchnia warstwa podłoża powinna porządnie wyschnąć), jedynie obserwacja.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lukas80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 mar 2022, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No właśnie przelanie to efekt długotrwały a tutaj dosłownie po tym jak ją przesadziłem po 5-7 dniach liście zaczęły żółknąć i opadać.
Po zakupie ten niższy pień już nawet ładnie wypuszczał nowe listki.
Spróbuję tak jak piszesz dac w okno ale że mam południowe to za firanką aby jej znowu nie spaliło i będę obserwował.
Podlewanie odstawione od momentu kiedy pierwsze liście opadły.
Oba pnie twarde jakkolwiek by to nie zabrzmiało.
Eulogy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2022, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć :) może pomożecie mi z indetyfikacją mojego probelmu? Juka stoi przy oknie południowym. Dwie są bardzo zadowolone, jedna niezbyt. Niedawno je przesadzałam, pnie twarde, korzenie ładne. W pewnym momencie ta juka która ma problem z liśćmi dotykała zimnej szyby, czy to może być powodem dla którego tak wygląda?
Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć. Może to być zimna szyba, ale to przy dużych mrozach. Moja tak miała, jak ją pozbawiłam wody. Tak się działo z dolnymi liśćmi. Jak ją uprawiasz? Jak ja nie będą wiedziała to inni Ci pomogą, ale muszą mieć pełną wiedzę o warunkach uprawy. Ta donica ma odpływ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To jedno, a druga sprawa i zasadnicze pytanie - czy doniczka ma odpływ?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eulogy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2022, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak, dość grubą warstwę drenażu i jak podlewam to za jakiś czas sprawdzam czy woda nie zalega w osłonce. Ciężko mi coś więcej powiedzieć na temat uprawy bo nie będę ukrywać, że ona po prostu sobie stoi. Fakt faktem czasem zapominam ją podlewać i nie raz już była przesuszona.

-- 8 kwi 2022, o 20:18 --

Właśnie na coś wpadłam. Bo mam koty. Czasem niestety trochę się nad nią znęcają, czy spotkaliście się może z taka reakcja liści po uszkodzeniach mechanicznych?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak w osłonce? Doniczka wsadzona do osłonki? Doniczka z odpływem powinna stać na podstawce. Do korzeni powinno docierać powietrze. Podłoże powinno być bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i rozluźniacza tak w proporcji około 2:1.

Takie końcówki liści, jak tutaj czyli nie do końca suche, ale jakby wilgotne to mogą być od zbytniego zalegania wody w podłożu - zbyt mało przepuszczalne podłoże oraz trzymanie doniczki w osłonce.


Obrazek


Niestety nie mam kota, więc nie wiem jak wyglądają liście po jego podgryzaniu.
Wyciągnął bym delikatnie roślinę z doniczki i sprawdził stan korzeni czy coś tam nie podgniło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eulogy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2022, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Super bardzo dziękuję!!! Wyciagne z osłonki i dam na podstawkę! Nie wpadłabym na to :)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja mam kota. Nigdy jukki nie ruszał. I jak Norbert pisze. W osłonce na dnie stoi woda, a góra jest sucha i to może zmylić, szczególnie jak nie masz doświadczenia w uprawie. Czy ta donica nie jest za duża?
Eulogy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2022, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przesadzałam ją około 2 tygodni temu, właśnie do większej bo poprzednia już była za mała. Ta jedna juka już miała takie liście, korzenie wszystkie były piękne, białe. Ale faktycznie może mają za mało powietrza
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”