Borówka amerykańska - 12 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Dzięki Yogi,

Bedę obserwować te borówki. Zobaczę jak się zachowają w tym sezonie.

Myślę jednak, że to jakaś pomyłka odmianowa. Jak nie zaczną owocować to za rok się z nimi rozstanę ;:224
Pozdrawiam
Beata
mateo123
100p
100p
Posty: 148
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Popatrzę na stronie szkółki z której chcę zamówić dedykowane zapylacze, żeby wszystko było dobrze zaplanowane.
"Planując zakup sadzonek borówki amerykańskiej najlepiej kierować się zasadą, aby w bezpośrednim sąsiedztwie sadzić odmiany o zbliżonym terminie kwitnienia i jak najdalszym pokrewieństwie."
Obrazek
Z tabelki wynika, żeby pory kwitnienia wszystkich borówek zazębiają się. Pytałem bo trochę zrobił mi mętlik ten stopień pokrewieństwa danych domian.
chris18404
200p
200p
Posty: 233
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Muszę dosadzić 5 borówek w kastrach . Jakie proponujecie proporcje mam torf, troty mieszane , ziemię z lasu , piasek , igliwie suche.
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Torf kwaśny plus piasek
Pozdrawiam
Beata
marek78ma78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 paź 2021, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Co myślicie o ściółkowaniu borówki słomą ? Dużo lepszy efekt dają zrębki ? Zastanawiam się też nad agrotkaniną w ostateczności bo agrowłóknina 50g nie zdaje egzaminu niestety.
Dyluu
50p
50p
Posty: 74
Od: 17 paź 2021, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Oto moja wstępna lista odmian do uprawy w donicach: Duke, Patriot, Toro, Chandler, Darrow. Przy wyborze kierowałem się przede wszystkim różnym terminem owocowania oraz terminem kwitnienia (aby się wzajemnie zapylały). Dobry wybór?
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1172
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Słoma długo się rozkłada, nadaje się raczej do ściółkowania warzyw. Agrowłóknina nie zakwasza i szpetnie wygląda pod borówkami.

Dla borówek najlepsza jest przekompostowana kora sosnowa, dalej przekompostowane trociny, igliwie, drobne zrębki oraz torf kwaśny.

Ogólnie to ściółkuje się dostępną i przekompostowaną kwaśną materią organiczną.

Ja na glebie piaszczystej ściółkuje głównie starym igliwiem sosnowym. Dodatkowo dla uzupełnienie wypłukiwanego torfu co trzy lata daję pod krzak w zależności od jego wielkości od 10 do 20 litrów torfu kwaśnego.
trzyary
200p
200p
Posty: 309
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

W literaturze nie jest zalecane ściółkowanie samym torfem.
Torf daje się na etapie zakładania kwatery w głąb gleby jako jeden ze składników podłoża.

-- 26 mar 2022, o 00:58 --
Dyluu pisze:Oto moja wstępna lista odmian do uprawy w donicach: Duke, Patriot, Toro, Chandler, Darrow. Przy wyborze kierowałem się przede wszystkim różnym terminem owocowania oraz terminem kwitnienia (aby się wzajemnie zapylały). Dobry wybór?
Dobry :)
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1172
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Trzyary,

Podajesz zalecenia dla upraw towarowych borówki. W uprawie amatorskiej ściółkowanie kwaśnym torfem sprawdza się nie tylko u mnie.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 813
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Można posypywać torfem kwaśnym lub ziemią do azalii, borówek. Warto jednak zrobić jeszcze ściółkę z kory iglastej bo torf szybko się przesusza. Borówka się w tym zakorzeni i będzie miała wodę nawet ze słabych opadów. Z czasem użyźnią się też głębsze warstwy gleby bo materiał będzie wypłukiwany.
Pierwsze swoje borówki posadziłem bez przygotowania podłoża i takie podsypywanie dużo dało i krzewy zaczęły rosnąć i coś z nich będzie.
Teraz przygotowuje podłoże w którym borówki rosną aż miło patrzeć. 50% tej mieszanki stanowi ziemia ogrodowa średnio kwaśna, 25 % ziemia do borówki, 25 % stanowi mieszanka drobnej kory podkładowej i kory iglastej niesortowanej.
Jak macie lekką ziemię to ją tak wymieszajcie do głębokości 30 cm w całym pasie przeznaczonym dla borówek.
Arkare
50p
50p
Posty: 72
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Ja daje trociny iglaste, zrębki iglaste czasem kora się trafi - przysypuje to naprzemiennie trawą świeżo skoszoną. Po paru latach ładna próchnica pod krzaczkami się zrobiła.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 813
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Obornik granulowany można dać w małych dawkach. Spróbuję też z tymi humusami papką i węglem drzewnym w tych słabych miejscach gdzie gorzej rosną.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 813
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Granulowany nieznacznie podnosi pH ale jak nawozimy zakwaszającymi nawozami i siarką granulowaną to śmiało można obornik taki zastosować jako uzupełnienie dające dodatkową materię organiczną, którą borówka uwielbia.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”