Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Uważam, że problemy mogły się zacząć od tej zmiany, przez którą weszła infekcja. To by pasowało do tych "maślących" i miękkich plam, które by wskazywało na gnicie tkanek. Każda uszkodzona tkanka, a zwłaszcza na pniu to potencjalne otwarcie drogi dla grzybów i bakterii. Dlatego najlepiej każdą taką podejrzaną zmianę należy wyciąć i posypać cynamonem czy sproszkowanym węglem.
Nie mam wykształcenia botanicznego, więc może trochę upraszczam, ale oceniając to łopatologicznie, infekcja spowodowała jakby blokadę całej gospodarki wodnej poprzez uszkodzenie tkanek przewodzących wodę z korzeni do części nadziemnej. Stąd podłoże praktycznie nie przesychało, a roślina zaczęła więdnąć.
Ta moja teoria ma potwierdzenie w zdrowych korzeniach.
Stąd ucięcie wierzchołka to jedyne wyjście.
Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nimmid
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 maja 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Witajcie, ja również przychodzę z problemem. Difenbachię posiadam od jakichś 2-3 miesięcy, stoi na stanowisku południowo-zachodnim, na początku utrzymywałem stałą wilgotność podłoża, od jakiegoś miesiąca podlewana raz na tydzień - półtora, sporadycznie zraszana. Najpierw - jakiś miesiąc temu zżółknął i usechł jeden liść, może z przelania, po przesuszeniu i ograniczeniu podlewania sytuacja się ustabilizowała. Natomiast kilka dni temu zauważyłem żółknące i usychające liście. Obejrzałem roślinę i zauważyłem kilka robali, nie mam pojęcia co to, nie mogę ich zidentyfikować, chodzą głównie po łodygach, na roślinie nie znalazłem larw, jajeczek, pajęczyn, na ziemi też nic nie widać. Profilaktycznie dwa dni temu wykonałem oprysk Emulparem 940 EC w stężeniu 1% (podobno nie zaszkodzi), wyłapałem przez te dwa dni w sumie kilkanaście robali, natomiast widzę że w dalszym ciągu są obecne pojedyncze osobniki. Pomyślałem że jeszcze przez 2-3 dni poobserwuje roślinę wyłapując szkodniki, a jeśli sytuacja się pogorszy to wytnę te żółte liście i przesadzę roślinę. Proszę o jakieś wskazówki i podpowiedzi, przede wszystkim co to za insekt, jak go zwalczyć i jakie podjąć dalej kroki. Zamieszczam kilka zdjęć obrazujących problem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Przede wszystkim roślinę trzeba było przesadzić bezpośrednio po zakupie, bo widzę że cały czas w tym nieszczęsnym podłożu produkcyjnym.

Po drugie, na przędziorki (bo o nich tutaj mówimy) najlepsza jest chemia, bo naturalne preparaty nie zawsze pomogą.
Kup Sanium albo Magus i zrób dwa opryski, drugi dokładnie po tygodniu czasu.
Najpierw przesadź do nowego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nimmid
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 maja 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Dziękuję za błyskawiczną poradę, tak zrobię. Proszę tylko o informację czy przy przesadzaniu mogę od razu wyciąć te żółknące liście, czy zaczekać aż zaschną?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Żółte liście nie biorą już udziału w procesie fotosyntezy, więc są one obciążeniem dla rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nimmid
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 maja 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Dziękuję raz jeszcze, po pracy biorę się za ratowanie.
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Hej,
Zamówiłam dzisiaj Diffenbachie reflektor i niektóre listki mają takie dziwne plamki. Czy ktoś z Was co może być przyczyną takich zmian na liściach? Żadnych szkodników nie zaobserwowałam. Podłoże nie jest mokre, jest wręcz bardzo suche - przy bryle korzeniowej lekko wilgotne, ale zdecydowanie nie mokre. Czy to może być grzyb? Zmiany są suche.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Typowe dla Difenbachi, objaw przelania. To, że teraz podłoże jest lekko wilgotne, to nie masz wiedzy jak była traktowana wcześniej. Koniecznie przesadź do nowego podłoża (mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu) i dokładnie sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Kurczę, właśnie tego się obawiałam. Czy powinnam usunąć porażone liście i zrobić oprysk jakimś fungicydem? Czy samo przesadzenie wystarczy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Oprysk fungicydem nie zaszkodzi. Jeśli zmiany nie są duże, z tego co widzę wyciąłeś z liścia, to na razie całego nie odcinaj. Chyba, że będą się pojawiać nowe plamy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gregori82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Witam. Jakis miesiac temu zakupiłem Diffenbachię. Od kilka dni liście zaczęły żółknąć. Powiedzmy te od dołu rośliny bo górne liście są zielone. Podlewam raz w tygodniu. Dokładnie obejrzałem roślinę i wydaje mi się ze od spodu liści sa male czarne robaczki. Na zdjęciu będzie je widac. Spryskałem preparatem Sanium AL. Zobaczymy co przyniosą następne dni. Mam pytanie co może być przyczyną żółknięcia liści. Czyżby nieszczęsne czarne robaczki? I co to za żyjątka żebym wiedział czym je zwalczyć
będę wdzięczny za poradę
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Chodzi o te szkodniki:


Obrazek

To są wciornastki. Zrób oprysk Mospilanem, możesz też podlać.
Po tygodniu powtórz oprysk i przesadź do nowego przepuszczalnego podłoża, bo pewnie dalej jest w podłożu produkcyjnym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gregori82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Diffenbachia - żółknące ,zasychające liście i inne choroby

Post »

Dziękuję za odpowiedz. Tak te małe robaczki miałem na myśli. Skąd one się biorą? Czyzby zostały przyniesione ze sklepu ? Oczywiście zastosuje się do zaleceń :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”