Borówka amerykańska - 12 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 813
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

,,Mała działka duże możliwości" Z. Soczek 1987 r. strona 81. Myślałem , że jest starsza? Taki papier eko podstarzały już w chwili druku.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 813
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Obrazek
Sezon borówkowy zakończony choć jeszcze trochę zostało na Aurorze i Darrow. Okazało się ,że mam też odmianę Lateblue, na której też są jeszcze owoce. Muszę przyznać ,że jest dość dobra odmiana bardzo późna i bardzo plenna a co ważne niezawodna. Kupiłem tą borówkę jako Bluegold ale nie pasował mi ten bardzo późny okres owocowania. A kapłem się ,że to Lateblue przez to, że przy rwaniu owoców często zostaje ogonek co jest charakterystyczną cechą tej odmiany. Ale w sumie ta odmiana sprawuje się dobrze i daje bardzo dużo owoców we wrześniu.
Zbiory zakończone ale prace przy borówkach nie. Czas na cięcie sanitarne i ew. oprysk miedzianem lub Switch 62.5. Wycinamy wszystko co chore i pozasychane.

Obrazek
trzyary
200p
200p
Posty: 309
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Yogibeer701 pisze: Okazało się ,że mam też odmianę Lateblue, na której też są jeszcze owoce. Muszę przyznać ,że jest dość dobra odmiana bardzo późna i bardzo plenna a co ważne niezawodna. Kupiłem tą borówkę jako Bluegold ale nie pasował mi ten bardzo późny okres owocowania. A kapłem się ,że to Lateblue przez to, że przy rwaniu owoców często zostaje ogonek co jest charakterystyczną cechą tej odmiany. Ale w sumie ta odmiana sprawuje się dobrze i daje bardzo dużo owoców we wrześniu.
Mam dwie odmiany NoName, którą dostałem w prezencie z jedną odpadnięta etykietą Brigitta.
Wcześniejszą uznałem za Brygitta.
Późniejszą po terminie owocowania i długości owocowania uznałem za Lateblue.
Ze wszystkich moich 8 krzaków (Chanticleer, Erliblue, Duke, Bluecrop, Brigitta, Lateblue, Darrow, Aurora) tylko na tym niby Lateblue przy rwaniu owoców czasami zostaje ogonek.
Fajnie, że potwierdziło się moje przypuszczenie.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 272
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Czy u Was odmiana Lateblue rośnie w pełnym słońcu? Zastanawiam się nad posadzeniem jej, niestety mam tylko miejsce gdzie popołudniu już nie ma słońca. Jak myślicie poradzi sobie tam?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 813
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Ja mam krzewy pod śliwą w kastach gdzie słońce jest od rana a potem jest półcień i znowu trochę słońca wieczorem i jest ok. Mam też kilka gdzie słońce jest do godz 15:30 i jest ok. Lateblue jest jednak b. późna i u mnie cały dzień na słońcu i zbiór w połowie września. W miejscu mniej słonecznym owocowanie opóźni się o dwa tygodnie w przypadku odmiany Nelson. Tak jest u mnie gdzie dwa Nelsony owocują nawet do października bo rosną częściowo w cieniu. Lateblue też będzie pewnie nieco opóźniony?
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dlaczego zutylizowano poniższy post umieszczony w Tytuł: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Ja sypię tylko obornik i gałęzie ze świerkowego żywopłotu oczywiście rozdrobnione, a teraz pięknie się wybarwiają liście ;:215

---
---
Pozdrawiam zagiel
borowka111
50p
50p
Posty: 52
Od: 1 lip 2017, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Mam kilka krzewów borówki 4letniej do przesadzenia w inne miejsce. Czy przesadzić je w październiku czy jeszcze można w listopadzie póki ziemia nie zamarznie.Jak to jest z tym funkcjonowaniem korzeni borówki w tych miesiącach?
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1174
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Jak liście opadły to śpią, jak zmieniają barwę to zasypiają. Gdy mają liście zielone, to korzenie pracują na inicjację pąków kwiatowych i drewnienie pędów.
Ze śpiącymi można poczekać. Przesadzanie teraz borówek z zielonymi liśćmi (u mnie zielone ma więcej niż połowa odmian) ma jak mawiał Bolo ,,plusy dodatnie i plusy ujemne''.
Ja bym przesadzał teraz bo ma być w miarę ciepło. Gdy się uda nie osypać bryły korzeniowej to jeszcze przed zimą się lepiej ukorzenią.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 813
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Korzenie borówki są aktywne nawet w zimie ale gdy temperatura gleby spadnie poniżej 7 st. to nie rosną. I wtedy je chyba najlepiej przesadzić. Będzie to listopad lub marzec. Ja kiedyś przesadzałem w styczniu jak zimy nie było.
Niedawno jedną borówkę wykopałem nad ziemią marniutka a pod ziemią korzenie się rozrastały, po przycięciu takiej borówki ładnie by odbiła.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Pozadzę teraz 4 odmiany borówek po 1 szt:diuk, bonus, patriot , bluecrop .
Czy jakieś uwagi do mojego wyboru?
Asia
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 813
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Zestaw dobry na lipiec, sprawdzone odmiany na nasz klimat. Owocują u mnie niezawodnie. Ale Bluecrop po dwóch latach trzeba ciąć bo inaczej zdrobnieje. Trzeba mieć jeszcze coś późnego jak Nelson, Darrow, Lateblue itp. Ja już nie zbieram borówek ale nadal podjadam bo zostawiłem resztki dla siebie. Darrow jest słodki jak cukierek z kwaśną nutką.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

A czy wybierając odmiany , trzeba patrzeć i dobierać jakie się nawzajem zapylają?
Asia
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9611
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Pewnie tak , obecność zapylaczy podnosi wielkość plonu .
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”