Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6111
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

:wit Kozula ,a no widzisz , wiedziałam ,że gdzieś dzwoni, tylko nie wiedziałam gdzie :wink:
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6111
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

to kiedy go najlepiej posiać ,żeby trafił w takiej fazie do gruntu?
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 977
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Uwielbiam megagroniastego ! Sadzę go co roku od kiedy odkryłam to Forum.
Ale takiego gigantusa jak pokazała Ania Kozula nigdy się nie dochowałam.
Ale zawsze usuwam zawiązki kolejnych kwiatostanów, zostawiam ze 2 - 3 wilki i prowadzę na 3 grona.
W tym roku będą tylko 2 grona. W tunelu faktycznie mniej ma owoców, ale do pochrupywania w czasie pracy wystarczy. :heja
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2981
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Pelasia pisze: 18 sty 2023, o 08:30 to kiedy go najlepiej posiać ,żeby trafił w takiej fazie do gruntu?
O ile dobrze pamiętam, bo gdzieś mi się ostatnio przewinęło do gruntu wysadzamy rozsadzę 40 dniową, a do tunelu 50 dniową.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2136
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Moje megagrony zawsze były w tunelu i zawsze zbierałam z nich po 6 kg owoców, od kiedy tylko ustaliłam taka wersję. Nie sadzę co roku, ale co 2-3 lata żeby odświeżyć nasiona. Tego pomidora sadzę tak, żeby był łatwo dostępny do zapylania, czyli po drodze do roboty. Przy przechodzeniu wystarczy stuknąć trzonkiem od motyki, albo ręką w sznurek i się zapyla ;:108. Bywało, że sadziłam go i 3 tygodnie po siewie. Nawet nie było co wziąć do ręki. Lepiej go wysiać później i sadzić młodego niż takiego wybiegniętego ze zdrewniałą łodygą. Myślę, że 4 liście będzie w sam raz, żeby nie dojrzewał późno i był wystarczająco silny dla zbudowania potężnego grona. Lubię patrzeć jak ono rośnie bez końca. Termin wysiewu zależy od warunków w jakich będzie rósł. Przy dostatku światła i ciepła wyrobi w 4 tygodnie, przy gorszych zajmie mu to i 6 tygodni.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9137
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Ciekawe by udałaby się uprawa Megagrona z siewu wprost do gruntu ? W tym sezonie odpuszczę , ale w przyszłym
spróbuję .
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3259
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Chyba w 2020 roku bardzo ,nawet sobie nie wyobrażacie jak bardzo chciałam Megagronka, lecz nie posiałam go z innymi odmianami. Przy sadzeniu innych odmian, kilka nasionek włożyłam do gruntu. Wzeszły prawie wszystkie, lecz wybrałam najsilniejszą siewkę. Wyrósł taki oto krzaczek. Może nie jest tak efektowny jak Ani-Kozuli ale poradził sobie bardzo dobrze. :)
Obrazek

Na tym zdjęciu widać że inne krzaczki mają już owoce a Margagronek jeszcze w kwiatach. W późniejszym czasie bardzo szybko nadrobił zaległości. :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 977
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Uwielbiam Megagronka za jego ozdobność i smak. ;:224
iwonaceae
200p
200p
Posty: 338
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

jonatanka, w jakim terminie wysiałaś tego megagronka? Połowa maja? Chętnię spróbuję tego sposobu w tym roku!
Pozdrawiam,
Iwona
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3259
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Wysiewałam około1 maja.
Awatar użytkownika
petros
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 lut 2023, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Dzień dobry.
To mój pierwszy wpis na forum :)
Czytałem ten i inne wątki poświęcone fantastycznym pomidorkom megagroniastym. W ubiegłym roku eksperymentalnie pierwszy raz wsadziłem kilka krzaczków pomidorów do sporych doniczek. Nasionka wziąłem ze sklepowych pomidorów koktajlowych :) . Cóż "plony" były bardzo skromne z 2 powodów - brak doświadczenia oraz zimny klimat /mieszkam w Norwegii/. W tym roku bardzo bym chciał zdobyć nasiona megagroniaste "od Kozuli" nie wiem czy ta nazwa jest poprawna :).
Nie mam pojęcia gdzie mogę kupić trochę tych nasion.
Pod koniec roku przygotowałem sobie ziemię w dwóch skrzynkach o wymiarach 120cm x 80cm. Mam też kilka donic około 45 litrów.

Ponieważ mieszkam w środkowej Norwegii utrudnioną mam uprawę ze względu na wilgotny i zimny klimat, gdzie tzw. "lato" :) jest bardzo krótkie i chłodne. Jednak mam nadzieję, że z pomocą szanownych forumowiczów uda mi się zdobyć te nasiona i wyhodować słodkie pomidorki :) Ze względu na brak miejsca nie mam folii ogrodniczej. Wszystko mam w przydomowym małym ogródku.
Jeżeli to możliwe to proszę o poradę gdzie mogę takie nasiona kupić.
Pozdrawiam.

P.S.
Jeżeli dobrze się zorientowałem to te megagroniaste maja numer K14 :)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9137
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Najłatwiej zdobyć je na AWN . Ja kilka nasion mam , ale muszę je zostawić dla siebie na rozmnożenie .
W ostatnim sezonie nasion nie zbierałam .
Po sezonie specjalnie zarezerwuję nasiona dla rodaka mieszkającego w Norwegii . Pewnie do tego czasu ktoś
Cię poratuje .
Jedna uwaga , czy ta odmiana sprawdzi się w tym klimacie ?
Awatar użytkownika
petros
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 lut 2023, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Nasiona pomidorów od kozuli - cz. 5

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)
Moje pierwsze eksperymentalne doświadczenie z pomidorami w tym klimacie w zasadzie się udało (nasiona pozyskane z Holandii Gardenperle i z pomidorów sklepowych koktajlowych) Niestety miejsce jest mało nasłonecznione, jednak wyrosły wg mnie wyjątkowo dorodne krzaki. Dużo kwiatów i owoców. Co dziwne to nie miały żadnych chorób mimo chłodów i mokrego jak co roku krótkiego lata. Spryskiwałem drożdżami. Niestety mimo obfitości pomidorków to do końca września dojrzało "do jedzenia" ich tylko kilka. Za krótkie lato :) .
Mimo to pierwsze własne pomidorki były bardzo aromatyczne i słodkie. To zmotywowało mnie do dalszego działania w tym roku, a "mutigroniaste" zjadam już teraz oczami :)
Jeżeli zdobędę te nasiona to obiecuję wstawić relację z ich norweskiego życia :) również fotograficzną.
Jeżeli mi się nie uda to bardzo proszę odłożyć kilka nasionek dla mnie na przyszły rok.

P.S.
Co to jest AWN? :)

To moje pierwsze nieporadnie prowadzone pomidorki:
https://www.piograf.net/nextcloud/index ... LKYWPjaMyW
https://www.piograf.net/nextcloud/index ... bztE7TrWj7
https://www.piograf.net/nextcloud/index ... Sd3zisMXqZ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”