Wszystko o pomidorach cz. 17

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Alberto_Eco
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 mar 2023, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Cześć,
Mam szybkie pytanie (trochę z lenistwa, bo nie chciało mi się przeglądać kilkuset stron tego wątku i poprzednich jego części)... Kolejny rok z rzędu, przy wysiewie sadzonek, mam problem z pleśnią na ziemi w doniczkach rozsadniczych. Walczę z tym na różne sposoby (cynamon, opryski przeciwgrzybicze itd.), jednak wierzyć mi się nie chce, że "to tak ma być".

Moja technologia była taka, że nasiona najpierw umieszczałem na mokrej ligninie + kaloryfer, a potem do doniczek rozsadniczych. W tym roku, nasina dałem prosto do mokrej ziemi i trzymałem je na parapecie nad kaloryferem. Nadal ten sam problem.

Możecie proszę coś poradzić? Chciałbym uniknąć środków chemicznych, bo w końcu mój syn ma to później jeść.

Będę bardzo wdzięczny za wszelakie porady.
Tomek
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 340
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Po prostu masz zbyt mokre podłoże (prawdopodobnie torfowe) i za słabo wietrzone pomieszczenie. Torfowe ziemie przed siewem powinno się mieszać z perlitem lub żwirem. I nie przelewać...
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

;:7
Częstą przyczyną pojawienia się pleśni na ziemi w doniczce jest zbyt intensywne podlewanie, co znacznie zwiększa wilgotność podłoża. Jeżeli do tego temperatura będzie wysoka, a pomieszczenie nie będzie przewietrzane i doświetlone, powstają idealne warunki do rozwoju pleśni na ziemi w doniczce.
Staraj się wyeliminować te szkodliwe czynniki ;:108
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9603
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Podam jeszcze jedną , podobno skuteczną metodę na pleśń w doniczce to podlanie rozpuszczonym
kwasem acetylosalicynowym . Wcześniej trzeba spróbować zdjąć pleśń z ziemi .
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1010
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Czyli polopiryna-s - 1 tabletka na 1 litr wody.
pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Walka z pleśnią miała być bez chemii ;:124 :;230
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Alberto_Eco
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 mar 2023, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Oh choinka,

No fakt - na sam początek sporo wody im tam wlewam, żeby wykiełkowały. Później to jak już się ziemia sucha z wierzchu robi. Czyli mówicie, żeby mniej podlewać? Na tą chwilę - usunąłem wierzchnią, zainfekowaną warstwę ziemi i popryskałem jakimś szuwaksem na grzyby i choroby roślin.

Za tydzień kolejne sadzonki będę siał to spróbuję z mniejszą ilością wody.

Co do wentylacji to faktycznie jest słabo, bo mam tak skonstruowane mieszkanie, że po uchyleniu okna się momentalnie zimno robi, a nic się nie wietrzy ;:223 Ale idą cieplejsze dni, to i częściej można będzie wentylować ;)

Dzięki Wszystkim!
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 788
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Zauważyłem, że rozsady które trzymam w chłodnym pomieszczeniu nie maja pleśni mimo tego, że mają wilgotno. To pewnie dlatego, że jest tam bardzo przewiewnie. Na parapetach domowych tak przewiewnie nie jest zwłaszcza za firanką. Podlewanie mniej pomaga, ale przychodzi taki moment, że dostaną trochę więcej wody i pojawia się biały nalot.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 867
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

OK wysiałem 90 szt. Palava F1, 10szt. Brutusa, i 16 szt. jakiegoś mixa drobnoowocowych. Pozostała część myślę że za kilka dni.
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 788
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Przypomnijcie mi jaka jest minimalna temperatura gleby dla pomidora ? Gdzieś kiedyś czytałem o 12°C. Słońca coraz więcej i pomieszczenie rozsadowe mi się nagrzewa. Dzisiaj w nocy zmierzyłem 11°C. Zastanawiam się kiedy przenieść tam rozsadę pomidorów. Jest tam dużo słońca w dzień, a w nocy roślinki przyzwyczają się do chłodów. Tylko nie chciałbym przechłodzić ziemi, a w takiej małej doniczce to będzie moment.
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

;:7
Temperatura gleby, powinna być nieco niższa niż powietrza.
Powinna ona mieścić się w granicach 15–18°C.
Przy temperaturze gleby poniżej 12°C następuje zakłócenie w pobieraniu składników pokarmowych, głównie fosforu.
;:108
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 788
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

No właśnie o to zakłócenie w pobieraniu składników pokarmowych mi chodzi. Więc poczekam jeszcze kilka dni aż temperatura nocna przekroczy 12°C.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9603
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

U mnie 12 stopni w nocy bliżej lata a nie wiosny . Zostawiłam rozsadę na noc na kompostowniku gdzie zagrzewam kompost na
ciepłą grządkę . Rano było tam 30 stopni . ;:oj
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”