Jagoda kamczacka cz. 4

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 785
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Ja zauważyłem u siebie na niektórych krzewach pewną przemienność. Krzewy, które w zeszłym roku coś marne były w tym roku rosną jak szalone, wybiło dużo nowych, długich przyrostów w górę, które przekierowały te mizerne zeszłoroczne przyrosty. I odwrotnie krzewy ,które ładnie rosły w zeszłym roku w tym mocno owocują ale wzrost mają słaby lub średni. Nie wykonywałem cięcia bo nie widziałem takiej potrzeby. Może jednak trzeba coś wycinać by ten wzrost był lepszy?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 490
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Przypomniałem sobie, że sypałem już 2 lata z rzędu skorupki z jajek pod jagody. Ta cała dyskusja dała mi do myślenia.
Z tym pH gleby pod jagodą zauważyłem, że wiele stron podaje inny zakres.
Może jednak moje jagódki też nie czują się najlepiej?

Tutaj są od lewej Indigo Gem i Tundra
Obrazek

a tutaj od lewej Aurora, Borealis i Honey bee
Obrazek

Tutaj z bliska Aurora - mam wrażenie że takie brązowienie na młodych liściach występuje u mnie na większości roślin, szczególnie na wiosnę.
Obrazek
Wszystkie krzaczki kupione jednorazowo w pakiecie na allegro w tych najmniejszych doniczkach, więc chyba jednoroczne. U mnie rosną jakieś 2 lata. W tym roku będę jadł owoce po raz drugi.
Może wyglądają kiepsko? A może są za małe jak na swój wiek? Wszystkie od zeszłego roku zwiększyły niemal dwukrotnie swoją wysokość (ok. 85cm) z wyjątkiem Indigo Gem, która chyba poszła wszerz i jest 2 razy niższa od innych (ok. 55cm).
Rosną na mokrej glinie - z północnej strony budynku. Słońce mają przez kilka godzin.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1095
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Yogibeer,
Mam akurat u siebie trzy odmiany o różnej sile wzrostu, z których każda wymaga innego cięcia. Sadzone na wiosnę 2021 z P9 miały po 2-3 cienkie rózgi.
Od lewej Jugana, która w ubiegłym roku miała kilka owoców, a w tym roku musiałem wyciąć kilka pędów bez liści i nie zawiązała owoców. Odmiana ta prawdopodobnie słabo staruje i potrzebuje przycięcia po posadzeniu.
W środku Honey Bee, która w zeszłym roku dała już szklankę owoców podobnych do jagód Aurory. W tym roku, w marcu wyciąłem 3 środkowe pędy przy ziemi, a powinienem jeszcze dwa środkowe. Zawiązała koło 0,5 litra owoców.
Z prawej Aurora, która rośnie wzorcowo, zawiązuje prawie tyle co HB, czyli nie wymaga cięcia.
Andrzej,
U mnie na młodych przyrostach mają takie same przebarwienia. Nie pamiętam, czy w roku ubiegłym też miały. Twoje borówki ładnie wyglądają bez nawożenia.
Ogólnie, to deszczowa wiosna była korzystna dla krzewów owocowych.
Obrazek
Andrzej997
200p
200p
Posty: 490
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Wroniarz dzięki za słowa otuchy. Ale już nie będę sypać skorupek pod jagody na wszelki wypadek.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 785
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Wczoraj jadłem pierwszy owoc mały , kwaskowaty ale aromatyczny. Boreal Best i Blizzard mają jagody już do 3 cm niektóre nabierają kolorku. Aurora i Honeybee też mają duże. Z tych jestem zadowolony najlepsze u mnie odmiany. Może jeszcze Blue Treasure i Banana u mnie się sprawdziły. Te odmiany to u mnie nr 1 smaczne, duże owoce i rosną ładnie. Mam inne ale jakoś odstają wyraźnie od tych moich faworytów.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 245
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Po takim zimnym maju u mnie, to po raz pierwszy, kamczatka dojrzeje dopiero w czerwcu.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1954
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Yogibeer, czy Boreal Best i Blizzard kwitną w w tym samym czasie? Chcę dokupić 2-3 kamczatki. Z Twojego opisu i zadowolenia z nich mnie też się udzieliło. Mam Aurorę, Honeybee i NN.
,
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 785
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Tak kwitną nieco później niż Aurora i są dobrymi zapylaczami. Blizzard ma owoce największe w kształcie wrzeciona 3.5 cm a i więcej się trafi. Smak jest dobry ale nieco inny niż Aurora, wyborny żadnych kwaśnych akcentów(w pełnej dojrzałości) Blizzard ma dość wysoki stopień zapylenia przy kapryśnej chłodnej wiośnie. Bestia ma owoce równie smaczne ale nieco mniejsze. Tworzy wielki krzew i nie zagęszcza się za bardzo, owocuje obficie pomimo złej pogody podczas kwitnienia. I nie są takie późne u mnie druga dekada czerwca ale skubać można już od początku czerwca ale wtedy należy się liczyć z lekkim kwaskiem. Blizzard ma lekką tendencję do opadania owoców, Bestia trzyma się lepiej ale ogólnie z sypaniem się owoców nie ma żadnego problemu.
Tą odmianę co jadłem to jakiś ,,zabytek" i jej jedyną zaletą jest wczesność i ciekawy smak jak dojrzeje ale niebieskie są już teraz lulki.
karion
500p
500p
Posty: 636
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

U blizzarda i besti rzeczywiście wszystko spóźnione ?są już pierwsze owoce całkiem spore ,ale też jest sporo pąków zamkniętych. Ciekawi mnie czy to normalny objaw? Wojtek lub zojka(nie wiem bo pierwszy raz zapylone)pięknie zapylony dzięki aurora/indigo czy Blizzard/beast. Garść owoców będzie z nowych nasadzeń o ile zdarze po urlopie.
Darelecki
100p
100p
Posty: 140
Od: 28 mar 2021, o 04:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Witam wszystkich. Mam kilka kilkuletnich krzaków różnych odmian jagody. Dwa krzaki są bardzo duże (mają ok. 7 lat). Niestety z roku na rok owocują coraz słabiej. W tym roku jest na nich może z 40-50 owoców. Co może być przyczyną?
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1954
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Może trzeba je odmłodzić przez odpowiednie cięcie.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1095
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Przyczyną słabego owocowania starych kamczatek jest brak wystarczającej ilości wody i w mniejszym stopniu pokarmu od wiosny do jesieni.
Odmładzając nie należy skracać pędów, bo spowoduje to zmniejszenie owocowania. Lepiej wycinać całe pędy.
Darelecki
100p
100p
Posty: 140
Od: 28 mar 2021, o 04:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”