Przesadzanie- drzewa,krzewy,byliny. KIEDY? JAK?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
borowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 sty 2009, o 10:07
Lokalizacja: poznań

Post »

mam podobny problem i to nie tylko dotyczacy lisciastych ale i ilglastych. niedlugo będę sadzil drzewa ( okolo 60 szt )

znalazlem dobry artykul na lamach EKO SWIAT , ktory z pewnoscia spodoba sie wszystkim posiadaczom drzewek i doroslych drzew ( szczegolnie tym, ktorzy chca je jakos wzmocnic )

http://www.ekoswiat.com.pl/ekologia/pdf/2005-10-42.pdf
http://www.ekoswiat.com.pl/ekologia/pdf/2005-10-43.pdf

a wiec w skrocie :

... niektóre gatunki drzew silnie reagują na zabieg przesadzania i należy to robic ze szczególną uwagą, tak aby niwelować ryzyko do minimum. Są to drzewa iglaste, buk, grab, orzech, wiąz, morwa...

...łatwo przyjmują się na nowym miejscu, np. lipa, klon, brzoza...

skorzystam z okazji i dodam swoja liste ( ktora wymaga uzupelnienia) poniewaz co do niektorych gatunkow nie mam pewnosci :

SOSNA CZARNA ?
SOSNA POSPOLITA ?
BUK POSPOLITY tylko mlode
MAGNOLIA DRZEWIASTA ?
CZEREMCHA POZNA ?
SOSNA SMOLOWA ?
GRAB POSPOLITY tylko mlode
JODLA JEDNOBARWNA ?
MODRZEW EUROPEJSKI ?
MILORZAB DWUKLAPOWY ?
IGLICZNIA TROJCIERNIOWA ?
METASEKWOJA CHINSKA ?
BRZOZA BRODAWKOWATA mozna starsze
LIPA DROBNOLISTNA mozna starsze
ORZECH WLOSKI tylko mlode
SOSNA LIMBA ?
DĄB WEGIERSKI ?
DĄB CZERWONY ?
DĄB SZYPULKOWY ?
MORWA BIAŁA ??? tylko mlode
OLSZA SZARA ?
OLSZA ZIELONA (KOSA OLCHA) ?
JALOWIEC POSPOLITY ?
GRUSZA POSPOLITA(ULEGALKA) ?
JABLON DZIKA(PLONKA) ?
JARZAB POSPOLITY ?

mysle, ze najbardziej dojrzale jakie kupie beda mialy okolo 12 cm w obwodzie ( a to juz duze drzewka ) i wbrew pozorom cenowo w granicach 60-80 pln, wiec na kilka sobie pozwole. reszta drzew bedzie mala z racji funduszy. z reszta jestem na tyle mlody i mam na tyle cierpliwosci, ze chetnie popatrze sobie jak z roku na rok rosna : )

skoro zamierzam kupic male sadzonki to nie ma to duzego znaczenia, ale dlaczego nie zmniejszyc ryzyka do minimum...

jezeli ktos orientuje sie ktore z wymienionych wyzej drzew powinny byc przesadzone wyjatkowo wczesnie (jako mlode) to prosze o pomoc i porade : )

wiem, ze wszystko zalezy od warunkow, gleby, mojego nad roslinami czuwania, a przede wszystkim od materialu szkolkarskiego...

pozdrawiam
Awatar użytkownika
*TOMEK*
200p
200p
Posty: 236
Od: 11 lis 2008, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: POZNAŃ

Post »

Wszystkie gatunki powinny być sadzone jako młode...
Tomek
borowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 sty 2009, o 10:07
Lokalizacja: poznań

Post »

i to mi sie podoba... nie dam zarobic zadnym ogrodnikom... wiekszosc z roslin umieszczonych na liscie jest dostepna jako siewki (a nawet nasiona) wiec mozna przygladac sie ktora lepiej sobie radzi : )
BeataK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 sty 2009, o 19:36
Lokalizacja: okolice Mielca

Post »

Siewki 2 - czy 3- letnie, nie wiem dokładnie, drzewek liściastych bardzo szybko rosną, co obserwuję w swoim ogrodzie (lipy, brzozy, klony), czyli nie trzeba długo czekać na efekt. Natomiast przesadzone duże dzewko zapewne to odchoruje i nie będzie tak dobrze rosło nawet przez kilka lat. Warto sadził młode.
pozdrawiam miłośników drzew, Beata
Beata
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Post »

Z tego co widzę to lipy dobrze znoszą przesadzanie, natomiast zastanawiam się czy przesadzanie zniosą kilkuletnie drzewka (o dosyć rozłożystej formie) - największe z nich mają po około 1,3 metra. Chciałbym zrobić to jakoś pod koniec marca, zanim się rozwiną liście. Cały kłopot w tym że te samosiejki rosną w zacienionej części działki, a chciałbym przesadzić je do nasłonecznionej, i zastanawiam się czy nie zmarnieją gdy znajdą się na słońcu ... :?
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Post »

Do przesadzania większych drzew potrzebna jest cierpliwość. Najlepiej rozłożyć ten zabieg na 2 do 3 lat ale w zależności od drzewa można też szybciej.Jam mam odrobine sukcesów ale i porażek w tym temacie. Generalnie należy pamiętać by podczas przesadzania bryła korzeniowa była jak największa a korzenie okryte ziemią. Dołek pod przesadzone drzewo starannie przygotowany (dobra ziemia) Przesadzałem od razu drzewa ponad 2 metrowe np. lipy, brzozy, troche mniejsze sosny i dęby i około metrowe buki i jakoś dają sobie w nowym miejscu radę. Pierwszy rok lub dwa po przesadzeniu nie wolno dopuscić do przesuszenia gdyż drzewo potrzebuje więcej wody i jest wrażliwe na jej brak. Dwa lata temu obciąłem część korzeni około 3-4 metrowemu bukowi i dębowi a także lipie. Być może tej wiosny je przesadzę. Na ten temat mozna znaleźć trochę informacji w necie ale też np. w niezłej książce M. Kosmali " Pielęgnowanie drzew i krzewów ozdobnych"
Awatar użytkownika
ECRU
50p
50p
Posty: 56
Od: 19 paź 2008, o 15:13
Lokalizacja: Wielkopolska

Czy teraz można przesadzć bzy?

Post »

Witam wszystkich doświadczonych.
Posadziłam jesienią bzy, zaraz po zakupie działki. Teraz mają już ładne pączki. Ale niestety ich lokalizacja koliduje z budową, która może za parę miesięcy ruszy.
Czy teraz można je przesadzić? Czy poczekać do pazdziernika ?
co radzicie?
Dzięki z góry :D
Pan Bóg stworzył wieś,
a człowiek miasto.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7436
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

można przesadzać, tylko może niech się zima skończy :wink:
po przesadzeniu poskracać pędy;

masz na myśli Lilaka - Syringa , a nie Bez czarny - Sambucus nigra ?

przesadzać można wszystko - praktycznie rzecz biorąc :)
Awatar użytkownika
ECRU
50p
50p
Posty: 56
Od: 19 paź 2008, o 15:13
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

tak tak, lilaka :)
amatorskie nazewnictwo :D
Pan Bóg stworzył wieś,
a człowiek miasto.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Przeczytaj ten wątek od pierwszej strony, a potem wpisz w naszą wyszukiwarkę hasło "przesadzanie", znajdziesz wątki z dokładnymi poradami dotyczącymi konkretnych gatunków.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
baatrig
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 7 lut 2009, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Przesadzanie dużych krzewów- prośba o radę.

Post »

Mam kolejne pytanie do moich bardziej obeznanych z tematem ogrodowym koleżanek i kolegów na forum, mam nadzieję, że coś mi doradzicie. W moim ( mamy) ogrodzie jest dość duży krzak żylistka, mama nie cięła go nigdy, ja z drżeniem ręki podcięłam go w zeszłym roku ale i tak jest duży a poza tym jest tak posadzony, ze cały czas obrasta go winogrono, więc postanowiłam wykopać go i przenieść na miejsce, gdzie będzie miał odpowiednie warunki. Czy mogę ten krzaczek przesadzić a jeśli tak to w jakim terminie? I czy może go najpierw obciąć, skrócić porządnie?

Obrazek

Pewnie nikt się nie domyśli, gdzie ten żylistek jest :(, kryje się mianowicie po lewej stronie, porośnięty winoroślą. Sami widzicie, nie wygląda to dobrze :(.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7436
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

jesienią jak zrzuci liście, teraz możesz go wstępnie okopać wokoło i wsunąć gruba folię , żeby korzenie nie przerosły
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

A nie lepiej zrobić teraz sadzonki z tegorocznych przyrostów ,wyhodować nowy, młody krzew i posadzić w innym miejscu? To szybko rosnące krzewy.Ten bym zostawiła dla winorośli :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”