Kolektory słoneczne ...

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
naturelover
50p
50p
Posty: 70
Od: 28 mar 2008, o 17:23
Lokalizacja: LONDYN

Post »

Pompa jeszcze dluzej sie zwraca.Elektryczny zasobnikowy ogrzewacz wody,konwektorowe grzejniki,kominek z nadmuchami.Chyba najtaniej ze wzgledu inwestycji i eksploatacji(domek letniskowy).
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

MążAni a mógłbyś nieco przybliżyć te urządzenia przydatne przy drugotaryfowym ogrzewaniu?? wspomniałeś o podłodze akumulacyjnej i piecach z dynamicznym rozładowaniem??
Tatuś od 24-12-2008
Awatar użytkownika
MążAni
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 11 sty 2009, o 20:58
Lokalizacja: przychodził, kto go znał...

Post »

Witaj Karmad,
co prawda specjalistą nie jestem, ale z grubsza przybliżyć mogę.

Piece z dynamicznym rozładowaniem: jest to grzejnik, który zawiera tzw. rdzeń akumulacyjny z materiału, który magazynuje dobrze ciepło. Jest on dobrze zaizolowany, przez co sam z siebie go nie oddaje. Do tego jest wentylator, który po włączeniu generuje strumień powietrza owiewający ten rdzeń i to ogrzane powietrze przez kratki w obudowie grzejnika przekazywane jest do pomieszczenia. Włączenie wentylatora jest sterowane czujnikiem/programatorem w pomieszczeniu, który mierzy obecną temperaturę i stara się utrzymać zadaną. Wadą tych grzejników jest rozmiar, ciężar, cena. No i cyrkulacja powietrza może być niekorzystna dla osób uczulonych na kurz.

Piece akumulacyjne statyczne - też jest rdzeń akumulacyjny, ale on bezpośrednio oddaje ciepło, bez wymuszonego obiegu powietrza. Sterowanie chyba wygląda tak, jak w przypadku ogrzewania podłogowego (patrz niżej).

Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne - kable grzeją posadzkę, która jest odpowiednio gruba (ok. 100mm). Tu również ciepło oddawane jest w sposób statyczny. Sterowanie wygląda tak, że jest czujnik pogodowy który mierzy temperaturę zewnętrzną i na tej podstawie ustalana jest temperatura posadzki (oczywiście w każdym pomieszczeniu, czy może raczej obwodzie grzewczym, który ma swój czujnik w podłodze). Przyczym działa to tak, że w nocnym okresie drugiej taryfy ta zadana temperatura posadzki osiągana jest na koniec tego okresu (czyli nad ranem). Jest to dość rozsądne, bo w nocy temperatura pomieszczeń w takim układzie jest delikatnie niższa (chociaż różnice nie są duże). No i oczywiście są jeszcze dwie godziny w środku dnia, w ciągu których również posadzka jest "doładowywana". Wbrew pozorom różnice temperatury pomieszczeń w ciągu dnia są minimalne (przynajmniej mi się tak wydaje). Natomiast wadą tego rozwiązania jest to, że nie da się dokładnie (bezpośrednio) sterować temperaturą w pomieszczeniu. Dodatkowo, jak np. rozpalisz kominek, to jego ciepło nie zostanie wzięte pod uwagę przez system. W rezultacie rzadko palimy w kominku ;) My robimy tak, że w okresie przejściowym wiosna czy jesień, włączamy ogrzewanie tylko w łazienkach i w pokojach najbardziej oddalonych od kominka, a resztę grzejemy kominkiem. Ale to dość krótki okres - nie przepadam za kotłownią w salonie ;)

Tak jak mówiłem, nie jestem specjalistą, tylko użytkownikiem (choć przed podjęciem decyzji staraliśmy się maksymalnie dowiedzieć o różnych systemach). Spojrzyj może jeszcze na forum muratora, tam w dziale wymiany doświadczeń jest cały duży wątek o elektrycznych systemach grzewczych. Jest też wątek o ogrzewaniu podłogowym jako takim (elektrycznym i wodnym), w którym rozwiewane są mity na temat jego rzekomej szkodliwości.

Pogooglaj też, żeby znaleźć opisy konkretnych systemów, np. na stronie Elektry (http://www.elektra.pl) w dziale dokumentacji/katalogi masz takie vademecum, w którym opisane są różne systemy.
Mąż Ani
Ogród Ani cz. 1, cz. 2
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

Dzięki, właśnie chodziło mi radę praktycznego zastowania i użytkowania a nie do końca taką suchą teorię specjalisty,który tylko się na tym zna ale nie używa :D
Tatuś od 24-12-2008
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

MążAni pisze:jest czujnik pogodowy który mierzy temperaturę zewnętrzną i na tej podstawie ustalana jest temperatura posadzki
U nas czujniki są wewnątrz pomieszczenia, na poziomie metra, czy półtora metra, nie pamiętam dokładnie. System zbiera info z trzech czujników i ustawia pobieranie prądu zgodnie z ustawieniem termostatu. Najważniejsze w ogrzewanej podłodze jest to, żeby nie włączać jej i nie wyłączać jej jak lampkę nocną, czy jak piecyk, tylko ustawić na stałą temperaturę i dopiero po nagrzaniu obniżyć ją, czy podwyższyć do żądanego poziomu. To trochę tak, jak z wielkim samolotem, ma ogromny bezwład (cieplny), zanim zareaguje, mijają czasem godziny... Długo się nagrzewa, długo trzyma temperaturę, oczywiści można ją płynnie regulować, ale to zawsze musi potrwać.

Wisienka pisze:W takim razie podpowiedzcie, jak najtaniej ogrzać dom, wodę?
Zwłaszcza jak się w nim jest tylko w weekendy i na urlopach?
Ostatnio sąsiedzi zachwalali nam "piece na naftę", że tanie, że szybko nagrzewają pomieszczenie, że bezpieczne (podwójne spalanie), że niewielkie, że nie potrzebują specjalnej instalacji itd.

Muszę poszperać w necie, bo na razie widziałam tylko jakieś takie na ropę (?) po chyba 399,- zł. w Obi, nie jestem pewna nawet jak się nazywają... Kto wie coś więcej na temat?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
MążAni
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 11 sty 2009, o 20:58
Lokalizacja: przychodził, kto go znał...

Post »

Nalewko, jak mniemam, macie instalację nie drugotaryfową, akumulacyjną, a zwykłą tak? W tym przypadku możliwa jest natychmiastowa reakcja na spadek temperatury w pomieszczeniu. W przypadku akumulacyjnej tak nie jest, bo grzejemy tylko w określonych porach, stąd pomysł, by temperatura podłogi była funkcją temperatury zewnerznej, co się dość dobrze sprawdza.
Mąż Ani
Ogród Ani cz. 1, cz. 2
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Właśnie tak, dlatego o tym napisałam :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Witajcie! Właśnie gmina w której mieszkam ogłosiła ,że zamierza dofinansować 50% kwoty do kolektorów słonecznych. No i zaczęłam się zastanawiać.....
Przeczytałam Wasze opinie raz jeszcze ,ale nadal mam pytania. Przede wszystkim czy dom ( instalacje) muszą spełniać jakieś wymogi ,aby wykorzystanie kolektorów było najbardziej wydajne?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
MążAni
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 11 sty 2009, o 20:58
Lokalizacja: przychodził, kto go znał...

Post »

aniawoj pisze:Witajcie! Właśnie gmina w której mieszkam ogłosiła ,że zamierza dofinansować 50% kwoty do kolektorów słonecznych. No i zaczęłam się zastanawiać.....
No w takim razie to już można zacząć się zastanawiać :) Choć i tak IMHO to wciąż nie jest rewelacja (spójrz wyżej na wyliczenie, które zrobiłem).
Przeczytałam Wasze opinie raz jeszcze ,ale nadal mam pytania. Przede wszystkim czy dom ( instalacje) muszą spełniać jakieś wymogi ,aby wykorzystanie kolektorów było najbardziej wydajne?
Jeśli to jest instalacja tylko do c.w.u. to musisz mieć duży bojler z podwójną wężownicą (lub wężownicą i grzałką), ale to już wszystko w ramach instalacji się robi. Jeśli kolektory miałyby również wspomagać c.o. (rozumiem, że masz wodne), to jest to już inna kwestia, bo solary mają współdziałać z istniejącą instalacją. Ja osobiście za bardzo się na tym nie znam, najlepiej popytaj w firmie, która się tym zajmuje, jakie są opcje instalacji.
Mąż Ani
Ogród Ani cz. 1, cz. 2
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź :D Oczywiście przejrzałam Twoje wyliczenia,dlatego nadal nie jestem pewna czy warto :? A czasu mam tak mało ,bo na składanie podań niecałe 2 tygodnie....

Chciałabym ,aby kolektory służyły nie tylko do ogrzewania wody ,ale także ,aby wspomagały ogrzewanie. Mam oczywiście ogrzewanie wodne - na gaz. Bojler do ciepłej wody też na gaz.
Dom niewielki - 160m.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witajcie !

To wszystko prawda, ale dotyczy ona domów całorocznych.

A może teraz coś dla domów letniskowych. Użytkowanych w sezonie wiosna - jesień i na dodatek w piątki, soboty niedziele.
Tam opisane systemy nie sprawdzają się.

Pozdrawiam.

Khn.
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

Nie wiem, jakie oszczędności może dać kominek z płaszczem wodnym. Mamy taki w domu od początku i jestem bardzo zadowolona. W miesiącach, kiedy jest używany, ogrzewa wodę "do kranu" oraz do kaloryferów. Nieoceniona jest możliwość wrzucenia na kratkę kiełbasek ;) Na parterze czyli w garażu mam temperaturę nie niższą niż 10 stopni (to w w naprawdę bardzo zimne dni), na pierwszym piętrze 18-24 stopnie, na drugim 17-19 ale to dlatego, że poddasze jeszcze w stanie surowym i zupełnie nieocieplone i mamy ogromne straty ciepła przez to. W tym roku ocieplimy i powinna się podnieść temperatura oraz spaść zużycie drewna. Zawsze na początku zimy wydaje mi się, że drewna nam zabraknie, i zawsze wystarcza :)
Latem wodę grzeje bojler i wówczas mam rachunki za prąd wyższe tak około 40% - 50% niż zimą. Gazu ziemnego nie mamy, kuchenka chodzi na butli, która wystarcza mi na 3-4 miesiące. Myślałam o założeniu kolektorów i przejściu na ogrzewanie nimi wody latem oraz pozbyciu się butli gazowej na rzecz prądu. Trochę tracę na optymiźmie, kiedy czytam, że one się nadają tylko do wspomagania podgrzewania wody :(

Oj, do ledy16 pisałam... a tu już 2 strony nastukaliście w tym czasie :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Tula, ale jeśli dobrze odczytuję miejsce w twoim profilu, to używacie tego kominka we Włoszech. Jeśli na Sycylii, to nie mam więcej pytań :lol: :lol: :lol:

Jeśli w Alpach, to co innego, możesz sprecyzować strefę klimatyczną?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”