Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
variklek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 sie 2023, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie mam roślin, tyle co czasem podleję tę w pracy. Że się do słońca kierują to wiem, ale czy aż tak się kręcą liście, żeby były raczej poziomo i całą powierzchnią w jego stronę, to miałem wątpliwość :D

jeszcze jedno pytanie, jeden liść jest jakby złożony do góry, tylko z jednej strony. Ten liść rósł w kąt pomieszczenia i tam się tam ułożył. Nie da się tego ustawić na siłę, by trzeba było od dołu przyczepić jakieś cienkie patyczki ;:124 załączam twórczość własną (nie mam fotki). Czy da się coś z tym zrobić? czy już taki pozostanie
https://imgur.com/a/OyhERaS
variklek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 sie 2023, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

ktoś wie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Wybacz, ale nawet posiadając dużą wyobraźnię z tego rysunku ciężko cokolwiek zidentyfikować...

Zrób normalne zdjęcia tej konkretnej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
variklek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 sie 2023, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

NIe mam jak. Chodzi o to, że lewa strona liścia jest przerzucona na prawą stronę i czy z czasem (jak już ma przestrzeń) to czy wróci na swoją stronę.
zielonapaulina1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 sie 2023, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Hej Co się dzieje monsterze?
Monstera była ukorzeniana w wodzie (obecne były 3 duże liście), przez 2 miesiące, nic się z nią nie działo, nic nie gniło. Korzeni już wystarczało by je zakopać, została przesadzona do prawidłowego, przepuszczalnego podłoża (doniczka nie jest ani za mała, ani za duża). Jest na podstawce, obok okna, w tym samym miejscu też była ukorzeniana.
Jeszcze w trakcie ukorzeniania, pojawił się nowy liść (jeszcze się nie rozwinął do końca), po przesadzeniu widać pojawiający się kolejny liść.
ALE
Dzień po przesadzeniu zaczęło sie coś robić na jednym liściu (z tych 3 dużych). Jak to powstrzymać? jaka przyczyna?
W 3 miejscach, końcówki są jakby suche, a nad tym lekkie zażółcenie/blady zielony.
Podlane było raz, bo i jest dopiero 3 dni w ziemi. Woda nie powinna chyba być problemem, skoro dopiero co były korzenie cały czas w samej wodzie..
Szkodników nie ma.

https://imgur.com/a/quHLdPs
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nic. Normalna reakcja. Roślina odrzuca po prostu najstarszy liść.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonapaulina1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 sie 2023, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dopiero teraz, po przesadzeniu? NIe ma tu grzyba? jak jest żółta partia
Na roślinie matce nic takiego się nie działo. A te liście sa praktycznie wszystkie 3 wyrośnięte w krótkim czasie, nowe.
Poza tym nie jest to najstarszy liści. Niżej jest jeszcze jeden i on jest najstarszy, miał być do wycięcia, nie wyglada korzystnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Żaden grzyb... 🤦‍♂

Jak napisałem wcześniej, w takich sytuacjach, które są stresujące dla rośliny, odrzuca ona najstarszy albo jedne ze starszych liści. Jest to całkowicie normalne. Dopóki nie zżółknie zostaw, nie ruszaj, daj roślinie rosnąć.
Żadna choroba, żadne szkodniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnetaP
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 lip 2023, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Hej, Norbert wstawiałam wcześniej zdjęcie doniczki z białym grzybem. Przesadziłam kwiatka i moje pytanie, czy powinnam jakiś preparat jej podać żeby znów się nie pojawił? Obawiam się, że i tak moze się odnowić, nie wytrzepalam jakoś mocno ze starej ziemi.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie ma potrzeby jeśli użyłaś ziemi innego producenta i dałaś dobrze rozluźnioną mieszankę, a doniczka wylądowała na podstawce.
Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnetaP
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 lip 2023, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Norbert, podłoże do jakiego posadziłam:
Wermikompost
Torf Wysoki
Keramzyt
Perlit
Kora
Kokos
Piasek

Mega przepuszczalna, od razu wszystko przez nią przelatuje. Jeśli dużo wycieka to podlać jeszcze raz? :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Myślę że podłoże trochę za bardzo przekombinowane. Wcześniej podałem prostą mieszankę tylko ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków. De facto inne dodatki są tutaj zbędne.
Ale jeśli już posadziłaś...

Jeśli woda zbyt szybko i od razu przelatuje to też nie jest do końca dobrze, bo można odwodnić roślinę, zwłaszcza jak masz ciepło w mieszkaniu.
W takiej sytuacji pozostaje jednocześnie podlewanie od góry oraz namaczać za każdym razem przez kilka minut.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnetaP
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 lip 2023, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Norbercie, tak żebyśmy mieli sprawę jasno i żeby ludziom tak niedoświadczonym jak ja było łatwiej, usystematyzujmy:

Mieszanka do monstery:
-ziemia uniwersalna
-podłoże do storczyków
-perlit

Moje pytania:
1. Czy do doniczek większych np 19/21 cm powinna być właściwa proporcja powyższej mieszanki 1:1:1?
2. Czy podłoże do storczyków, dostępne w popularnym markecie budowlanym LM, będzie dobrym materiałem? Skład podłoża: kora śródziemnomorska, chipsy kokosowe, włókno kokosowe i mech Sphagnum.
3. Co myślisz o dodaniu garści pumeksu wulkanicznego do mieszanki?
4. Drenaż z keramzytu wyspanego na dno może być, ale rozumiem, ze nie jest konieczny?

Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”