Jabłoń dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13798
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Polećcie proszę jakieś odmiany wczesne, na letnie orzeźwienie. :) Lubię odmiany chrupkie i soczyste. Może znajdą się odmiany do zerwania już w sierpniu o takich walorach. ;:173
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3161
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Charłamowska jest soczysta i kwaśna dojrzewa początkiem września.
Dziś wyjąłem 6 pestek z Jonathana, którego zapylałem koksą pomarańczową, drugi krok w długiej podróży do owocowania tych siewek :roll:
Pozdrawiam Kamil
Siła wzrostu podkładek jabłoni1 2
Mój sad
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2286
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Łał ,Kamil to nawet krzyżówki jabłoni tworzysz? ;:oj Ciekawe co wyrośnie. ;:333
Ja to polecam z sierpniowych Katję i Grafsztynek Inflancki, z lipcowych Early Geneva, podobnież choruje na parch ale u mnie na razie zdrowo rośnie, trochę pryskam , nie dużo. Naszczepiłam z letnich Suislepper, Gold Milenium (chwalone przez forumowiczów, ja nie próbowałam)i Różowy Nalew soczysty, chrupiący, lekko kwaskowaty. Jeszcze Ananas Berżenicki. ;:215
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3804
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Gold Milenium mogę polecić. Koniec sierpnia jest dobra.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3161
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

leszkat76 pisze: 16 wrz 2023, o 15:49 Łał ,Kamil to nawet krzyżówki jabłoni tworzysz? ;:oj Ciekawe co wyrośnie. ;:333
To była tylko próba na razie jak wyjdzie mi zapylenie, warto by wyhodować jakąś wartościową odmianę na bazie zabytkowych odmian.
Obawiam się, że wyrośnie coś bardzo podatnego na mączniaka i raki :roll: , ale jeśli by coś wyskoczyło, co nie jest podatne, to pasowało by to namnożyć i robić próby terenowe, zakładam, że z takiego mieszania będzie też odmiana drobnoowocowa, ale koksa i jonathan w dobrych warunkach owocują co rok.
Są odmiany z tej pary, tylko nasiona tworzyła koksa: Karmijn de Sonnaville, Kent apple.
Pozdrawiam Kamil
Siła wzrostu podkładek jabłoni1 2
Mój sad
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2286
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Mam Koksę ale owoce ma tak drobne, że gdyby nie to że potrzebna na zapylacz to bym wywaliła. Jeszcze mączniaka łapie. ;:219 W tym roku to wszystkie owoce spadły nie dojrzałe i nawet liści już prawie nie ma. Fakt że mało podlewałam ale inne drzewka jakoś lepiej sobie radzą.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3161
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Prawda koksa jest bardzo wymagająca i chimeryczna jeśli chodzi o owocowanie, niemniej w zeszłym roku miałem kilka jabłek średnicy ok5 cm ;:138 tylko uszkodziła mi owocówka, muszę wypowiedzieć jej wojnę. Koksa też jest rodzicem wielu wspaniałych odmian np szampion, przez te krzyżowania chcieli osiągnąć smak koksy, ale lepsze i łatwiejsze uzyskanie owoców. Ten rodzaj słodyczy, i gruszkowaty aromat :wit
Pozdrawiam Kamil
Siła wzrostu podkładek jabłoni1 2
Mój sad
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1448
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Kamil, przy samodzielnym zapylaniu jabłoni (tworzeniu nowych odmian) nie zapomnij o założeniu tzw. separatorów by owady nie dołożyły swojej części do nowej odmiany (info od Pana Mariusza Lewandowskiego z IO). Separator to gęsty materiał owinięty wokól kwiatka w formie takiej oberki np. z gęstej agrowłókniny. :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3161
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

garom miałem założone woreczki z organzy 9x12 cm :wit . Z kilku kwiatów ostało się jedno jabłko.Myślałem, żeby jeszcze kiedyś ożenić królową renet z koksą.
Pozdrawiam Kamil
Siła wzrostu podkładek jabłoni1 2
Mój sad
AdamK-l
50p
50p
Posty: 54
Od: 20 mar 2023, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Cześć. Czy takie zagęszczenie liści na końcach gałęzi to norma u kilkuletniego drzewka czy coś poszło nie tak?


Obrazek
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Ach, przyszłam się poskarżyć i posmucić. Sarna zjadła mi 1/2 od samiuśkiej góry czerwonomiąszową 2letnią jabłonkę.
Nie wiem jak wlazła, ale padało, więc ślady są widoczne. ;:14 cóż i cała zabawa od nowa...
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 779
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Znam ból. Traciłem wiśnie, czereśnie, leszczyny, śliwy przez te skurczybyki a najbardziej lubiły właśnie jabłonie. Nawet ochraniałem je w formie siatki na krety rozwieszonej do wysokości 180 cm na trzech palikach a one potrafiły sie nauczyć i wsadzały pysk od spodu podnosząc siatkę, objadały liście i łamały drzewko w pół (3 szt. tak złamały). Może przez tą siatkę czuły sie jak w pułapce jak już były w środku i wpadały w panikę. Dodam, że drzewka wysmarowane smalcem nie pomagały NIC - kompletnie nic sobie z tego nie robiły. Skończyło sie na ogrodzeniu całego ogrodu. Teraz dopiero jest spokój.

A Ty jak masz zabezpieczone te drzewka/działkę.. bo piszesz że nie wiesz jak weszła?
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Szczerze mówiąc Baltazar byłam pewna, że wysoki płot jest wystarczającą ochroną ;:14
Chyba, że ewolucja idzie w tę stronę, że mam ukryty sarni podkop :;230

Z dwóch stron mam 2m płot, z dwóch pozostałych 1,6m. Wygląda na to, że muszę po prostu o to lepiej zadbać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”