Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

W mieszance ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków też nie przelejesz.
A uprawiać w lechuzie dobrze mieć wcześniej doświadczenie, do tego jeśli ma być uprawa w semi-hydro są dedykowane inne nawozy.

Topsin jest wycofany od dłuższego czasu. Możesz kupić zamiennik Scorpion 325sc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnes76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 wrz 2023, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziś przesadziłam monsterki. Fakt chyba były przelane.
Czy sądzicie że może być grzyb czy nie? Korzenie wyglądają chyba ok.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie grzyb, ale inwazja i to porządna wciornastków. Oprysk Mospilanem dobrze na przemian z Karate zeon (po tygodniu) i powtórz w dwóch kolejnych tygodniach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnes76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 wrz 2023, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

O matko, wciornastek??? Idę walczyć. Dziękuję, bardzo za pomoc... i nie przelanie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Wciornastki...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamyk94
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 mar 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć. Z pół roku temu kupiłam monsterę. Nie przyglądałam jej się zbytnio, ale ostatnio zauważyłam, że jeden z malutkich liści ma dziwne jasne plamki. Czy może świadczyć to o niedoborach? Jeśli tak, to jakiego składnika może brakować roślinie? Nawoziłam co 2tygodnie nawozem do roślin o ozdobnych liściach, ostatnio zaprzestałam przez zbliżającą się porę roku. Te jasne plamki są tylko na tym jednym listku.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

To są rośliny tropikalne, a nie ogrodowe - nawozisz przez cały rok... W okresie jesienno raz w miesiącu, można co około 3 tygodnie.

Pomijając to rośliny stopniowo odrzucają najstarsze liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamyk94
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 mar 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki Norbert, nie wiedziałam, że mogę te rośliny nawozić również jesienią i zimą. Pytanie tylko czy robić to nawet jeśli ich nie zamierzam doświetlać w tym okresie? Nic im nie będzie? Niedobory dam radę uzupełnić, najważniejsze, że to nie żadne szkodniki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jak nie doświetlasz, to rośliny tropikalne spowalniają swój wzrost, ale dalej potrzebują nawoz. Stąd zmniejszasz częstotliwość nawożenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamyk94
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 mar 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję! W takim razie będę stosować nawóz
Nazwa404
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 paź 2023, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Monstera dziurawa- choroby

Post »

Witam,

Gdzieś pod koniec wiosny postanowiłem życzyć kwiatkowi szczęścia i wyrzuciłem go na taras. Już po 3 dniach można było obserwować efekty jego wdzięczności w postaci plamek na liściach (wszystko będzie w załącznikach ;>). Wszystkie liście uciąłem i zostawiłem go samego. Jakieś 2 tygodnie temu jego przyjaciel powrócił i znowu rysuje mu po listkach, co to może być? Dlaczego wróciło? Kim jesteśmy i dokąd tuptamy?
Plamki są suche i mają malutkie czarne kropeczki górnej części liścia :?
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Poprawiłam. Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa- choroby

Post »

Wciornastki. Oprysk i podlanie Mospilanem, powtórz po tygodniu i jeszcze raz po kolejnym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nazwa404
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 paź 2023, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki, z tego, co widzę, można ogarnąć bota, który z automatu odpowiadałby na zdjęcie liścia monstery "wciornastki", prawie zawsze byłaby to prawidłowa odpowiedź xD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”