Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Kantata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 16 sty 2019, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry

przyniosłam ze śmietnika taką biedulę, pozbawioną doniczki. Korzenie ma w bardzo dobrym stanie, choć bardzo zbite. Oczyściłam je, wypłukałam, obsypałam ukorzeniaczem i włożyłam do dużej donicy z dużą ilością odpływów. Ziemia przepuszczalna (keramzyt, perlit).
Proszę o poradę, co dalej - skąd te plamy na liściach - nie wiem jak była traktowana, czy to od słońca, czy przelana, a może jakiś grzyb?
To co jej jeszcze dolega oprócz plam - łodygi tych mniejszych liści są dość wiotkie (dlatego je podniosłam folią spożywczą) i nie ma korzeni powietrznych (choć nie widzę też śladów żeby były usunięte.

Jak mam ją ratować?



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Wystarczy przeczytać wątek...

Beznadziejne podłoże, za duża doniczka, trzeba sprawdzić stan korzeni.
Podłoże, najlepiej mieszanka ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w mniej więcej równych proporcjach. Doniczkę z odpływem dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. No, to co zostanie jeśli będą jakieś pogniłe.

Do tego palik.

Plamy, od przelania, przemarznięcia.

Na koniec dobrze zrobić oprysk fungicydem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kantata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 16 sty 2019, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

W poście wyraźnie to opisałam - roślina znaleziona przy śmietniku bez doniczki - więc wgląd w korzenie miałam natychmiast. Opisałam że są zdrowe i że je wypłukałam, obejrzałam, wysuszyłam i posypałam ukorzeniaczem.

Podłoże - również napisałam, że jest przepuszczalne - że dodałam sporo perlitu i kulek lawy.

Zarzuca mi Pan, że nie czytam wątku, ale mam wrażenie że nie przeczytał Pan mojego posta.




Jasne, palik będzie, na razie włożyłam to, co miałam pod ręką - to nie był planowany zakup, tylko roślina, która znalazła się ad hoc w moich rękach i wymagająca natychmiastowego działania.



No i to jest właściwie to, o co pytałam, bo - jako że roślina znaleziona - nie znałam przyczyny tych plam.
Czy Substral Saprol Hobby środek Grzybobójczy, będzie ok?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Czy to podłoże z pierwszego zdjęcia to doniczka i podłoże docelowe?
Jeśli tak, to jest nieprawidłowe, za duży udział samej ziemi. Opisz mniej więcej ile dałaś w proporcji poszczególnych składników, że włącznie z samą ziemią. O ile doniczka większa od bryły korzeniowej?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kantata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 16 sty 2019, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Najprawdopodobniej docelowe. Podłoże mniej więcej 2/3 jest ziemi, 1/3 perlitu i lawy plus na dole dość gruba warstwa kamieni polnych, żeby woda przelatywała lepiej. Sama bryła korzeniowa jest dość duża, nie należy się sugerować ilością łodyg widocznych nad ziemią, bo część liści została usunięta lub same odpadły.

Generalnie nie chodziło mi o warunki w jakich ma rosnąć, tylko o informację - jeśli ktoś jest w stanie rozpoznać - jaki może być powód tych plam - czy to grzyb, czy poparzenie, czy przelanie - i co za tym idzie, jak z nią postępować, żeby odżyła po tej traumie i czy jest na to szansa.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Podłoże do wymiany, nie czyli miałem rację. W przypadku epifitów jak Monstera, samej ziemi nie powinno być ok 1/3, a reszta to rozluźniacze, jak perlit, podłoże do storczyków, chipsy kokosowe, itp.

Wielkość doniczki ma znaczenie. Przestrzeń między bryłą korzeniową, a doniczką nie powinna być większa niż około 2cm.

Akurat to co napisałem ma duże znaczenie. Chcesz ratować tą roślinę, a jednocześnie nie chcesz zapewnić prawidłowych warunków uprawy i pielęgnacji...., to bez sensu. Przepuszczalność podłoża ma tutaj fundamentalne znaczenie zwłaszcza w przypadku epifitów i zwłaszcza w przypadku dużych doniczek.
Użycie fungicydu tutaj niewiele pomoże, jeśli nie zrobisz tego kompleksowo.

Jeśli nie chcesz słuchać wszystkich rad, to po co zadajesz pytania na forum?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AmericanPaleAle
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 kwie 2022, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć,

Moja monstera rozrosła się bardzo w ciągu ostatniego roku, wliczając w to korzenie powietrzne. Kilka tygodni temu włożyłem w ramach eksperymentu jeden z tych korzeni do szklanki z wodą i oto co z tego powstało:
Obrazek

Zacząłem drapać się po głowie co z tym teraz zrobić. Intuicja podpowiada żeby wsadzić to tak jak jest do doniczki, ale nie mam pewności czy to zadziała. Chciałbym dlatego poprosić o jakieś sugestie lub porady ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Normalnie wsadzasz do podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AmericanPaleAle
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 kwie 2022, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Ok. Ale co z tym korzeniem, odciąć go od rośliny macierzystej czy wsadzić tak jak jest i czekać aż powstanie nowa roślina i dopiero wtedy odciąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jak nie utniesz łodygi to nie powstanie nowa roślina. Jedynie cięcie pobudza wypuszczenie nowego stożka wzrostu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AmericanPaleAle
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 kwie 2022, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Norbert, bardzo dziękuję za info, tak zrobię, przytnę korzen powietrzny sterylnym narzędziem, wsadzę do ziemi i poczekam.

Krozystajac z okazji chcialem napisac grzecznosciowego posta. Dotyczy on monstery monkey, nie mojej. Co obstawiasz? Przelanie i grzyba? Znajdują sie na niej malutkie stacjonarne kropki, nie wiem czy dobrze będzie widac na zdjęciu.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18816
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jak chcesz uciąć sam korzeń?
Musisz odciąć kawałek łodygi z korzeniem.


W przypadku adansonii ciężko jednoznaczne stwierdzić. Musisz podać więcej szczegółów w kwestii uprawy i pielęgnacji, od stanowiska - 4 w jakiej odległości stoi od okna, podłoża poprzez podlewanie. Również czy była narażona na chłodne powietrze od okna.
Warto też sprawdzić roślinę czy nie ma takich ruszających się czarnych albo białych przecinków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AmericanPaleAle
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 kwie 2022, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

To w takim razie głupotę zrobiłem, że wsadziłem to do wody. Korzeń ten ma ponad pół metra długości i wychodzi z miejsca zaznaczonego na czerwono:
Obrazek
Na tej gałęzi mam 3 ogromne liście oraz czwarty, również duży który właśnie się rozwija. Jak rozumiem musiałbym odciąć tę gałąź poniżej tego korzenia, razem ze stożkiem, i wsadzić to wszystko jakoś do innej doniczki, ale szczerze to chyba głupota by była. Skoro już jednak mam ten korzeń w wodzie co teraz najlepiej z nim zrobić, mogę po prostu go obciąć na końcu i zostawić w powietrzu?

W kwestii monkey to tak:
- stoi około 1,5 metra, na podwyższeniu od dwóch północnych okien;
- podłoże z tego co wiem składa się z ziemi uniwersalnej i granulek biohumusu. Nie ma perlitu co moim zdaniem nie jest dobre.
- na chłodne powietrze nie była narażona;
- miała tarczniki i wciornastki, zwalczone obecnie, przyglądałem się jej i oprócz czarnych stacjonarnych kropek nic się nie rusza;
- jest w dość dużej doniczce, a ma tylko 3 pędy, właścicielka podejrzewa przelanie. Podlewane jest rzadko, raz w tygodniu, czasem rzadziej, ale w dużych ilościach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”