Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 314
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

Był posiany z innymi, ale los mu nie sprzyjał, w nowym sezonie do powtórki.
Anna
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9611
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

Aniu , będę czekać na relację z jego uprawy .
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 314
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

Ha, plany mam, oby pogoda dopisała i zdrowie też :wink:
Planuję dwarfy posadzić pod chmurką, w ubiegłym sezonie biednego (dwarfa /nie z projektu) D.Lady Madonna posadziłam w tunelu, oskubałam na jeden pęd i kilka miesięcy zastanawiałam się, co za odmiana ;:14 Dodam, że nad znacznikami wkopanymi popracował kot :roll: Dlatego będę robić zawieszki, by wiedzieć, jaki pomidor :!: .
W gruncie będą także koktajlowe, gdyż zabierają zbyt wiele miejsca.
Ale mam pytanie, co sądzicie o bikolorach. Kiedy czytam opisy w różnych sklepach, często smak opisują jako cytrusowy... Czy to nie jest tak, że wyglądają różnie, ale smakują bardzo podobnie? Głównie mam na myśli te żółte z malinowymi paskami. Może wcale nie warto sadzić 3-4 odmian, a jedna wystarczy???
Anna
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1012
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

krabik pisze: 30 gru 2023, o 17:46 Lepiej niech Tomek nie mówi, będzie większa niespodzianka :D
Tak wszyscy pogonili w kierunku wysokich odmian, że kiedy chcesz niskiego, to nie ma dużego wyboru w smacznych pomidorkach.
...
Ja właśnie chcę koktajlowke na krótkim kijku ;:108 a do tego multiflorę.
Rewelacyjnie zrobiła to Karen Olivier - na insta i chyba na fb pokazała swoją krzyżówkę Cascadia. Ale ma razie nie udostępnia bo za niskie F.
pozdrawiam,
Tomek
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

krabik pisze: 30 gru 2023, o 11:42 Drako, wszystko jasne :) Trzeba samemu stworzyć taką odmianę. Albo są za wysokie, albo inny smak.
Możliwe że do tego dojdzie. :) Jeśli znajdę smacznego dwarfa to nawet jakby krzyżówka nie wyszła krępa (dwarfowe krótkie międzywęźla) to strata mniejsza. Miejsce i potencjalne siły na nowe odmiany praktycznie na minusie więc w nadchodzącym sezonie nie poszaleję z testami nowości.
krabik pisze: 30 gru 2023, o 17:46 Aż przejrzałam mój bank nasion i okazało się, że koktajlówki tam głównie wysokie.
Z niższych samokończących polecę Malinowy Kapturek i Cytrynek Groniasty, nie pamiętam szczegółów poza dobrym, słodkim smakiem, Kapturek chyba bardziej pomidorowy smakiem.

Dziękuję wszystkim za polecajki, starczy nowości na kolejną dekadę. :)
krabik pisze: 30 gru 2023, o 20:23 Kiedy czytam opisy w różnych sklepach, często smak opisują jako cytrusowy...
Zaczynam tego typu opisy odmian traktować prostoliniowo - "cytrusowy" to pewnie po naszemu "kwaskowaty i rześki". Niuansów praktycznie nie czuję więc "nuty smakowe" rodem z opisów win czy kawy palonek zwyczajnie ignoruję.
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 314
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

Dziękuję bardzo, tak podejrzewałam - "cytrusowy" to pewnie po naszemu "kwaskowaty i rześki" :;230
Jako że mieszkam w chłodniejszym klimacie, zamiast orzeźwiająco cytrusowych smaków (cytryna :lol: ), wolę słodsze pomidory, albo zwyczajne.
Bikolory wyjaśnione, teraz zielone: czy wśród zielonych trafiają się kwaśne odmiany? I ogólnie, jakie najkwaśniejsze pomidory znacie? Będzie wiadomo, czego unikać.
Przypuszczam, że koktajlowy koloru i smaku dwarfa Uluru Ochre miałby wzięcie :) Jeśli robiłabym krzyżówki, dążyłabym do takiego wyniku.
Anna
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9611
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

Cytrynek Groniasty niski samokończący ? U mnie był wysoki i nie kończył sie .
Bicolory jakie uprawiałam były pyszne z wyjątkiem Orange Russian 117.
Był bardzo plenny i szybko robił się miękki . Nie moje klimaty .
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

krabik pisze: 30 gru 2023, o 21:07 Bikolory wyjaśnione
Miałem w pewniakach Berkeley Tie-Dye, on się chyba na bicolora łapie ale nie pamiętam żeby był "cytrusowy".
anulab pisze: 30 gru 2023, o 21:07 Cytrynek Groniasty niski samokończący ? U mnie był wysoki i nie kończył sie .
...ale jak widzę z moją pamięcią coraz gorzej więc pomysłów więcej nie podsuwam. ;:306
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 314
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

Z żółtych niska Ola Polka, smaczna.
Tego Berkeley Tie-Die muszę wypróbować, dziękuję za przypomnienie :) .
Anna
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9611
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

Berkeley to chyba zebra ?
Ola smaczna a ja nie mogę znależć tych nasion . W tej sytuacji powtórzę żółtego Ijuńskiego , też smaczny .
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 314
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

Berkley Tie Dye jest w zielono żółto różowe paski, karbowany, piękny. Już wiem, dlaczego go nie siałam. Bałam się dużych pomidorów, że nie poradzę z ich uprawą, a w opisie jest, że poszczególne owoce mogą ważyć do 1kg.
Pojawiło się tyle nowych odmian i Ola Polka poszła w odstawkę. Nawet nie wiem, czy ją mam.
Jeśli Ijuński żółty jest podobnie smaczny, jak czerwony, to warto.
Kupiłam w tym roku żółtego Ponderosa. Podobno grona zerwane mogą przetrzymać całą zimę. Bardzo ciekawe, czy to prawda.
Anna
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1012
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

KamilK02 pisze: 30 gru 2023, o 16:59 Czekam z niecierpliwością na wynik, wyznaczyłeś już może odmiany na rodziców?
"Ojcowie" byli od początku ustaleni - Accordion Cherry i Barry's Crazy Cherry (wg uzyskanych informacji, wiążą pełne grona).
Co do "matek" to na początek miałem wybrane dwarfy: Mocha's Cherry, Banksia Queen i Gondwana Thunder. Ale po rozmowach z osobą obeznaną z krzyżowaniem, przyszła odmiana Babylon's Glow (bardziej zwarty krzak). A później "zagadałem" z samym Craigiem LeHoullierem i nakierował mnie na odmianę Lime Green Salad - ona ma już "delikatną multiflorę" :)
Chcę uzyskać F1 do późnej wiosny/początku lata. Z nich F2 do jesieni (wystarczy po 1 krzaku, który będzie miał nieokreślony wzrost i zwykłe liście). A w kolejnych sezonach selekcja :)
pozdrawiam,
Tomek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9611
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

Aniu , Berkeley nie ma tak dużych owoców , przynajmniej u mnie nie miał .

Tomek , jeśli uda Ci się zrobić dobrą krzyżówkę to po co dalsza selekcja ?
Zupełnie się na tym nie znam , ale z własnego doświadczenia wiem , że to
całe długie lata . Przez ten czas trafiają się kiepskie rozszczepienia .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”