Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7641
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

U Ciebie Pelasiu brązowe łuski jeszcze nie odpadły, pryskaj , i to solidnie. Tak, by te pączki, gałązki i konary niebieskie były i oby ich deszcz nie wymył. Ja już od dawna nie mam brzoskwiń ( ale coś mnie naszło i posadziłam jesienią 3 pestki :wink: ), do pryskania drzewek i krzewów będę używać w okolicy I-szej połowy marca miedzianu w płynie.
Pozdrawiam! Gienia.
berthold61
200p
200p
Posty: 448
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Planowałem na dniach może jutro jak pogoda pozwoli zrobić oprysk olejem glicerynowym i teraz mam zagwostkę czy pryskać tez brzoskwinie skoro za chwilę kilka dni pewnie trzeba by topsinem je traktować czy to nie będzie kolidować.
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7641
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

berthold61 pisze: 23 lut 2024, o 20:55 zrobić oprysk olejem glicerynowym i
Masz na myśli olej parafinowy? Jeśli tak, to olej jest na szkodniki a Topsin (oprysk gdy jest kwitnienie, czyli nie tak zaraz) na choroby. Jedno drugiemu nie przeszkadza. :wink:
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

A Topsin na jaką chorobę chcesz zastosować ? Bo chyba nie na kędzierzawkę. Teraz się Topsin stosuje na raki i choroby kory, pryska się po wiosennym cięciu, w okresie bezlistnym.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
berthold61
200p
200p
Posty: 448
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Tak parafinowy coś mi przeskoczyło z tym glicerynowym, pryskałem jesienią miedzianem ale miedzien się nie sprawdza więc chciałbym na kędzierzawkę coś porządnego , pąki u mnie już mocno nabrzmiałe dlatego pytam czy to jedno drugiego nie zablokuje .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Na kędzierzawkę Syllit.
Topsin zwalcza choroby kory i drewna, brunatną zgniliznę, gorzka zgnilizna, dziurkowatość liści, plamistość liści, mączniak prawdziwy, leukostomoza drzew pestkowych.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
chris18404
200p
200p
Posty: 232
Od: 3 maja 2013, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ciężkowic/Małopolska

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Pryskanie już syllitem? Jaka proporcja?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7641
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Dawkowanie powinno być na opakowaniu, jeśli nie ma , zawsze możesz sprawdzić na etykiecie rejestracyjnej syllitu.
Pozdrawiam! Gienia.
berthold61
200p
200p
Posty: 448
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Miałem na myśli sylit napisałem topsin ,miałem na myśli olej parafinowy napisałem glicerynowy ,dobrze myśli źle pisze :D :D :D
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
PITer890
100p
100p
Posty: 127
Od: 7 sty 2023, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralne Podkarpacie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

chris18404 pisze: 24 lut 2024, o 11:37 Pryskanie już syllitem? Jaka proporcja?
Moje dotychczasowe doświadczenia wskazują, że referencyjne wartości stężeń do oprysków p/kędzierzawości podawane na etykietach są dość ascetyczne i warto je zwiększyć, rzekłbym nawet, że radykalnie.
Zrobiłem wczoraj pierwszy oprysk brzoskwiń Syllitem, zaaplikowałem 100g środka na 10 l. roztworu zatem 10 g/litr.
W zeszłym roku pryskałem Syllitem dwukrotnie, pierwszy zabieg wstępny mniejszym stężeniem, potem właściwy 7,5g/litr oprysku - być może dobrze się wstrzeliłem z czasem, ale miałem 100% skuteczność (opisałem to na s. 46 tego wątku). Ani jednego liścia oberwanego z powodu kędzierzawości przez cały sezon.

Ponieważ jesienią różne splot okoliczności spowodowały, że nie zrobiłem zabiegu miedziowego - teraz postanowiłem zwiększyć stężenie do 10g/l, a jeśli będzie okazja (czytaj: warunki na to pozwolą w strzelę się znów w samo otwieranie pąków) to nie zawaham się zrobić powtórnego oprysku. Znalazłem zresztą w sieci w kilku miejscach takie wskazania, z których wynika, że śmiało można zwiększyć stężenie do takiej wartości.
Z moich obserwacji wynika, że kędzierzawość nie zna litości i nie warto się z nią obchodzić zbyt delikatnie. Oczywiście to moja opinia 😊
P.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2240
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Wachałem się między 7,5g/ l, a 10g/l. Ostatecznie użyłem tego pierwszego stężenia. Również jeśli czas i pogoda pozwoli opryskam jeszcze raz. ;:333
Pozdrawiam, Jacek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6095
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

To już czas na silit czy jeszcze poczekać?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
PITer890
100p
100p
Posty: 127
Od: 7 sty 2023, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralne Podkarpacie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

berthold61 pisze: 23 lut 2024, o 20:55 Planowałem na dniach może jutro jak pogoda pozwoli zrobić oprysk olejem glicerynowym i teraz mam zagwostkę czy pryskać tez brzoskwinie skoro za chwilę kilka dni pewnie trzeba by topsinem je traktować czy to nie będzie kolidować.
Oczywiście już zostało powyżej sprostowane, że chodziło o olej parafinowy i raczej Syllit niż Topsin ;), natomiast co do zasady nie podawałbym ich łącznie w jednym zabiegu, jako że preparaty olejowe mogą osłabiać działanie fungicydów (nawet nie tylko mogą, ale zwykle tak działają).
Z racji sposobu działania jednych i drugich zaleca się zachowanie przynajmniej tygodniowego odstępu między takimi zabiegami, jeśli można 10 dni to tylko lepiej.
P.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”