Pomidory w donicach cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Jak tam Wasze doniczkowe? U mnie w tym roku eksperyment - część w donicach na tarasie, a 6 sztuk w gruncie :wink:
Niektóre tarasowe: miniaturki Primabell i Venus
Obrazek
Mongolian Dwarf
Obrazek
inga_beta
200p
200p
Posty: 394
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek
Czy dodajecie po garści obornika do donic? Oglądam różne filmy i tam ludzie dodają po garści obornika i mają piękne pomidory. Ja też dałam. Oprócz tego dałam 1-2 g nawozu do jalowej ziemi na 20 l. Itaki jest efekt a to jest widok poranny. Jak to możliwe że u innych nie ma nadmiaru a u mnie jest?
Olafasola13
100p
100p
Posty: 194
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Wszystko zależy od tego jak bogatego w azot użyjemy podłoża do wsadzenia pomidorów oraz od odmiany pomidora, jedne potrzebują wiecej azotu a inne mniej. Ja dopiero dwa pomidory przesadziłam w duże donice, pozostałe 3 są w małych i nie wykazują braku azotu a nie dawałam obornika granulowanego do podłoża tylko kompost i ziemię popieczarkową.
inga_beta
200p
200p
Posty: 394
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Ja użyłam jałowego podłoża do którego dodałam 1-2 g nawozu.
Dzisiaj zbiorę wierzchnią warstwę ziemi i dam jałową. Nie wiem ile dawac tego nawozu aby nie było nadmiaru.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Widziałam taki filmik na YT i tam człowiek dawał garść obornika granulowanego w połowie donicy i pół garści na 3/4 głębokości. Donice 20l chyba. Ja dawałam w połowie doniczki, różną ilość w zależności od wielkości doniczki, zawsze mniej niż garść. Po pomidorach nie widać przenawożenia ale papryki ostro zareagowały - są przerośnięte, mają powyginane liście. Dawałam też mój wermikompost i bio nawóz z pokrzywy :? Podłoże wybierałam bez nawozu. Coś przegięłam tak czy siak.
inga_beta
200p
200p
Posty: 394
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Wysadzilam ostatnie pomidory do donic i tak wyglądają na chwilę obecną
. Są wychudzone, słabe i wyrośnięte. Bo uwierzyłam że pomidor potrzebuje 120mg azotu na litr ziemi. I tak je podlałam aby tyle miały. Są bardzo mocno przeazotowane. Jak sama sprawdzam to trzeba dać nawozu 10 razy mniej, czyli 0,1 g na l ziemi.
Obrazek
inga_beta
200p
200p
Posty: 394
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Aga
Ja ściągnęłam warstwę ziemi z obornikiem, bo dałam go na wierzch. Boje sie go dawać. Zasilam małymi dawkami nawozu 1g na 20 l ziemi i obserwuje czubki czy nadal jest niedobór. Może dojdą do siebie
Awatar użytkownika
marenka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 2 kwie 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Witam wszystkich,
mam w donicach Amana Orange i Anna Rusian i niepokoją mnie ich wierzchołki. Niby ładnie rosną ale te wierzchołki takie jakby miały za chwilę zwiędnąć, chociaż kolor maja ładny. Może ktoś coś poradzi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

i jeszcze taka fotka



Obrazek

Obrazek
Marzena
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Mnie tak więdnął czubek Tundry, ale posadzonej w gruncie. Nie wiem czemu, wywaliłam ją i podmieniłam na sklepową sakiewkę, bo w ogóle była słaba.
Azotu już nie daję, wszystko kwitnie, przeszłam na gnojówkę z żywokostu. Gdzie nie gdzie zasiałam do donic groszek cukrowy, to roślina motylkowa i łapie azot z powietrza, a chyba nie zje za dużo pomidorowi. Za to ją można schrupać :wink:
Więcej problemów miałam z doniczkowymi kiedy było bardzo sucho i podlewałam sama. Teraz raz dziennie jest ulewa, więc trochę wymywa i z drugiej strony oczyściło dach i rynny. Pierwsza porcja deszczówki to była gnojówka z liści grabu, pyłku świerków i dachowego syfu. Powinnam wylać ale mi było szkoda... pomidory nie wyglądały na szczęśliwe :?
Awatar użytkownika
marenka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 2 kwie 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Dzięki aga za odzew, ale nie o to mi chodziło żeby wywalić ale raczej o to żeby ew. ratować. :)

Na razie szukam na forum, może coś znajdę. Chociaż tutaj nie jest łatwo z tą ilością postów i niestety często sprzecznych ze sobą. No i najlepsze byłyby fotki żeby porównać ale bardzo dużo jest niedostępnych. Trudno, jakoś pomidor musi sobie poradzić a jak nie to nic nie poradzę, chociaż szkoda, bo to dobre pomidory.
Marzena
inga_beta
200p
200p
Posty: 394
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Ja widzę że mają bardzo sucho. Poza tym zaczynają mieć niedobory. Ale pomidory bardzo ładne.
Awatar użytkownika
marenka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 2 kwie 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Inga dzięki za odzew.

Nie mają sucho, to co widać na wierzchu to wysuszona trawa znaczy siano. Pod nim jest agrowłóknina czarna i ja ich w zasadzie nie muszę dodatkowo podlewać bo mają wilgotno. A do tego ciągle popaduje deszcz. Dałam im HT i magnezu bo miały bąble na liściach i to wszystko.
Nie wiem za to jakie mają braki bo w donicach "żarcia" na full.
Się zastanawiam czy może niedobrze, że one tak mają cały czas wilgotno, może się duszą czy co?
Generalnie ładnie wyglądają ale te górne liście mnie niepokoją i boję się cokolwiek zrobić bo nie wiem czy głodują czy też są przeżarte.
No i bądź tu człowieku mądry.

Proszę pisać poprawnie!/Karo
Marzena
inga_beta
200p
200p
Posty: 394
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Te czarne obwódki wokól wiaderek to pewnie folia? Ja myslałam że to ziemia tak podeschła. Niedobory to jasne środki pomidorów. Ale to może z tego że mają zbyt mokro?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”