Jagoda kamczacka cz. 4

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5436
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

karion pisze: 28 maja 2024, o 10:32 ...Dosadzę na pewno jugane,nimfe ,silginkę i zojkę.
A jak plonuje Ci Jugana i Silginka? Bo generalnie na Juganę chyba wszyscy narzekają :roll:

Nimfę kiedyś ssdziłam, ale nie mam pojęcia która to. Ogólnie moje jagody bardzo zaniedbane, ale trochę pojedliśmyw tym roku, biorę się za nie :) Część wykopuję (te gorzkawe), zostawiam Atuty (lub Duety, nigdy nie pamiętam które to - te nisko rosnące, słodkie), Karinę, jakieś tam jeszcze, których nazw nie pamiętam. Dosadzam sporo...
Jak te nowe podrosną, to być może część starych zastąpię nowymi odmianami.

Ile macie krzewów jagody?
karion
500p
500p
Posty: 635
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Krzewy posadziła moja mama w tamtym roku. Rosyjskie odmiany akurat mieli dość spore przy serii boreal ,bo były z 2-3 razy większe i zagęszczone w górnych partiach. Kupiła też boreale takie jak ja bestie i blizzard.
Nie mogę się wypowiedzieć za bardzo co do plenności, bo za wcześnie na obiektywną opinie a czarować nie chce . Nie wyróżniała się od innych na tyle bym zwrócił na to uwagę.Owoców miała normalnie jak inne przy tej wielkości. 3 rosyjskie o których wspomniałem miały lepsze przyrosty od dwóch krzaczków BB a sadzone tak samo , może wrażliwsze na susze?
Tam jest od groma trzmieli i są ule. Jagody są zapylone nawet jak niektóre są w różnych miejscach posadzone pojedynczo i oddalone o 5-7m.
Mamy jednego atuta i rośnie koło nimfy i obie te zapamiętałem jako smaczne. Atut obok zojki i wojtka to także udana Polska odmiana.
10-12 ?
U żony na działce teraz 7 a zaraz 9 i po wakacjach kolejne 3 lub 4 dosadzę. Zdecydowanie dosadzam kamczackie i widzę , że dobrze mieć różne odmiany jak się ma dużo miejsca. Podoba mi się ta różnorodność smaków i różne terminy owocowania. Może w kolejnych latach się poprawi.

Mam jeden krzak innej Polskiej odmiany prawdopodobnie duet , ale pewności nie mam. Kupiony dawno temu , ale dopiero zaczął owocować. Owoce małe i w kształcie łezki i mniejsze od atuta. Nie chce skreślać dueta ,bo nie mam pewności. Nie porywa, ale ładnie rośnie.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5436
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Duet rośnie nisko i szeroko i ma szerokie liście, a owoce takie jak na tej etykiecie https://otorolny.pl/pl/products/jagoda- ... -6337.html
Owoce są słodsze, niż Atuta.
Dzięki za info, kupię ją :)

Ja planuję ok 12 - 16 krzewów.
karion
500p
500p
Posty: 635
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Obrazek to ta jedna rośnie nisko i coraz szersza. Listki nie są długie. Z tego zdjęcia nie jestem pewny, u mnie nie były takie pękate. Listki ma podobne? W tamtym roku była przesadzona ,bo w innym miejscu kilka lat stała w miejscu i nic nie urosła. W tym roku było z zawiązywaniem owoców problem na drugiej działce albo mrozy albo seria bb i aurora coś nie kompatybilne. Przypuszczam mrozy ,bo jak przyjechałem nie było prawie nic owoców a w kwietniu po opadnięciu większości kwiatów widziałem małe owoce. Jest mi trochę obojętny po zeszłorocznej degustacji. Mam innych faworytów deserowych ,ale nie usuwam żadnych jak rosną. Owoce się nie zmarnują.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1093
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Do identyfikacji pomocna może być tabelka zawierająca charakterystykę odmian.
Obrazek
Mogłabyś coś napisać o Karinie. Mam obawy, że kupione z metkami Kariny są pomylone (bardzo podobne do Wojtków, może trochę niższe).
U mnie uzbierało się już ponad 30 kamczatek i podobnie jak Yogibeer wymieniam odmiany rosyjskie na kanadyjskie.
Wojtki zostawiam ze względu na dużą plenność i powtarzalność owocowania.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5436
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Mogę o Karinie tyle napisać, że ma owoce całkiem spore, wydłużone (nie beczki jak duet), kwaskowe, ale nie gorzkie. Krzew rośnie szybko.
Aha, ja Wojtków nie mam, więc nie porównam.

Czyli te rosyjskie się nie sprawdzają u was jednak, ech... może jednak lepiej dosadzić Vostorg, Aurorę i inne sprawdzone...
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9112
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Mam Aurorę i Vostorg prawdopodobnie też , ale nie jestem w stanie go zidentyfikować .
Aurorę rozpoznaję bo rośnie wysoka . Teraz już nadaje się do zbioru , ale owoce mocno
trzymają się łodyżki .
Jeszcze jej nie zrywam . Dla mnie to jedna z lepszych jagód . ;:333
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 83
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

U mnie Vostorg ma jagody duże i wydłużone, natomiast krzak jest niski i kulisty. Bardzo ładnie plonuje i jagody są smaczne.
Obrazek
karion
500p
500p
Posty: 635
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

dominikams pisze: 7 cze 2024, o 15:48
Czyli te rosyjskie się nie sprawdzają u was jednak
Co się nie sprawdza? Dzisiaj ostatnie 5 jagód zerwałem z jugany,ale już takie bardzo małe były, nie to co 2 tyg temu duże. Ogólnie średnia wielkość . Nie ma już owoców nimfa,silginka,atut. Zostało kilka na Blizzard ,ale są zielone. Parę wyskubałem z zojki i Wojtka ,ale już drobnica końcówka i trudno wygrzebać. Wojtek w tym roku smakowo najgorzej u nas wypadł tzn najkwaśniejsza , ale i tak lubię. Najsmaczniejsze były u nas w tym roku nimfa,atut,silginka,jugana i zojka. Nie pamiętam już która ,ale silginka albo jugana była wręcz wybitna smakowo.
Kusi mnie vostorg z opinii. Blizzard i bestia to późne odmiany a wszyscy zjedli je jak się już tylko miały kolorek nie osiągając maksimum smaku , więc nie ocenie. Nie były też takie duże ,ale napisałem ,że to mogła być susza. Aurory zapylacze zawiodły i mało, ale krzaki urosły i za rok będzie już co skubać.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6760
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Udawała Vostorg ale raczej to inna odmiana. Z krzewu zebrałem 3 l owoców. Indigo Gem?
Obrazek

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9112
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Zielona Jaga , dzięki za informację , już chyba wiem która u mnie Vostorg .
Ja jedynie te najwcześniejsze zebrałam , pozostałe na bieżąco podjadam .
Mocno się trzymają i smaku nabierają .
Przemek , super zbiory . ;:333
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 83
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Anulab podziwiam za cierpliwość, mi jej zabrakło. Jagody z większości odmian zerwałam. W następnym roku postaram się dać im więcej czasu. Dojrzewają jeszcze odmiany amerykańskie.
Przemek u mnie odmiana Indigo Gem wyglądała tak samo.
Obrazek
Zdjęcie słabe, ale kształt jagód widać. Krzak tej jagody jest najniższy i najbardziej rośnie na boki ze wszystkich odmian.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Objadam prosto z krzaka Wojtki, ale jeszcze trafiają się kwaskowe i mocno się trzymają gałęzi.

Obrazek

Obrazek
Pyszota. ;:oj
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”