Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Pati1131
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2024, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Dziękuję Panie Norbercie.
Jutro lecę po perlit i przesadzę. Czy ruszać te maluszki co tam rosną?
Z pachirą też mi Pan pomógł.
Jestem początkująca w świecie roślin.
A może mógłby Pan polecić jakieś rośliny do łazienki z oknem dachowym? Mam sporo miejsca, aż się prosi żeby coś tam postawić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Odrosty zostaw, Bananowiec tak rośnie.

Łazienka jest średnim rozwiązaniem ze względu na duże wahania wilgotności powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Julujula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 cze 2024, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Hej wszystkim :)
Mam problem z moim w miarę świeżym bananowcem. Kupiony pod koniec kwietnia, w świetnej kondycji z wychodzącym liściem. Nie martwiłam się jak dłuższy czas zajęło mu rozwinięcie nowego liścia (po zakupie przesadziłam go do docelowej donicy, ziemia do palm + uniwersalna + keramzyt). Ale liść praktycznie nie ma łodyżki, a nowy, drugi liść wychodzi już ładne 2 tyg. Drugi bananowiec w tym samym czasie rozwinął liść z pełną łodyżką i ma już 10 cm kolejnego. Stoją dosłownie koło siebie. Pomyślałam że to problem ze światłem (stoi ok 1,5m od okna południowego) więc od połowy maja wystawiam go na kilka godzin na południowy balkon na słońce. Podlewam bananowce raz na tydzień biohumusem lub nawozem do roślin zielonych. Poradźcie, co mogę jeszcze zrobić.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Po pierwsze stanowisko. 1,5 metra od okna to za daleko dla Bananowca. Po drugie kilka godzin na zewnątrz i ma to mu pomóc?
Daj go już na cały dzień aż do jesieni jeśli już został przyzwyczajony do słońca.
Po trzecie Biohumusem to możesz nawozić jakieś ziółka. Dawaj tylko nawóz mineralny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukLUkasz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 maja 2024, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Dzień dobry,
chciałbym zapytać jaki nawóz do bananowca polecacie i w jakiej ilości dla takiego malucha?

Obrazek

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Podobnie jak napisałem w wątku Strelicji, każdy nawóz mineralny do roślin zielonych/ozdobnych z liści. Producent nie ma większego znaczenia, wg instrukcji na opakowaniu.

Nie nawozi się pod wielkość rośliny, doniczki, tylko wg stężenia na litr wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukLUkasz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 maja 2024, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc. Proszę wybaczyć naiwne pytanie- jeżeli przygotuje roztwór nawozu w odpowiednim stężeniu to stosuję ilość preparatu tak jak w przypadku normalnego podlewania?
Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

No tak.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Julujula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 cze 2024, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Hej :)
Wracam po prawie 3 tyg. i niestety jest jeszcze gorzej. Jeden liść zatrzymany, drugi wychodzi i wychodzi. Zgodnie z radami bananowiec stoi od prawie 3 tyg cały czas na balkonie. Podlewany nawozem do roślin zielonych, a liście marnieją z dnia na dzień. Prawdopodobnie zżerają go przędziorki, stąd wymyłam go i spryskałam chemią. Wrzucam zdjęcia bo może oprócz przędziorków coś jeszcze go trapi?
Nie miałam jeszcze takiego przypadku, może po liściach od razu widać co jest nie tak :( tym bardziej jestem zdziwiona że pozostałe dwa bananowce traktuje identycznie i rosną cudownie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Weź lupę i poszukaj czarnych albo białych ruszających się przecinków/kreseczek, bo coś mi się widzi że to wciornastki. Jeśli pod spodem masz biały proszek to wtedy przędziorki. W obu przypadkach robisz oprysk wszystkim roślinom.
Oczywiście szkodniki niszczą rośliny, więc ciężko oczekiwać żeby zdrowo rosły i wyglądały...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Julujula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 cze 2024, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Biały proszek pod liśćmi był, nic innego nie zauważyłam. Oprysk zrobiony. Coś robić z tymi liśćmi zmarnowanymi, czy póki do końca nie zmarnieją to je zostawić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bananowce - pielęgnacja,uprawa Cz.2

Post »

Na razie je zostaw dopóki nie zżółkną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”