Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
sarciax7x7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 cze 2024, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Strelicja- co jej dolega

Post »

Hej. Nie wiem co dolega mojej strelicji, czy pojawił się grzyb? Kupiłam ją jakieś 3 miesiące temu. Było ok, miała tylko przyklapnięte liście i nie mogę sprawic aby były sztywne. Mam okno południowo zachodnie, ma bardzo dużo światła bo mamy bardzo duże okna i stoi na parapecie. Suche powietrze niestety nie uniknione. Nie zauważyłam żadnych insektów i dlatego prosze o pomoc. Posadzona w ziemi uniwersalnej z zielonego parapetu, które nadaje się do strelicji. Co 2 tyg nawozona nawozem z bananów i pokrzywy zamiennie. Puszcza nowy listek. Ale co to za zmiany, co mam z nią zrobić? I czy nie ma za małej doniczki ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

1. To podłoże nie nadaje się do Strelicji! Jest za luźne. Nie kupuj gotowego podłoża. Posadź do mieszanki ziemi uniwersalnej i perlitu w proporcji około 3:1.
Daj normalną doniczkę ceramiczną z odpływem i podstawką. Doniczka jest za mała, te rośliny mają duży system korzeniowy... Daj o około 3 - 5 cm większą na średnicy od bryły korzeniowej.

2. To nie są nawozy! To są tylko suplementy i nawet nie stały obok nawozu. Wywal je.
Kup mineralny nawóz do roślin zielonych, Agrecol żel, Florovit, Substral, Biopon. Nawozisz co około 2 tygodnie w okresie wiosna lato. W okresie jesienno zimowym raz w miesiącu. Po przesadzeniu odczekujesz około 3 tygodni z pierwszym nawożeniem.

3. To nie jest żaden grzyb... 🤦🤦🤦, tylko uszkodzenia mechaniczne.

4. W przypadku uprawy tych roślin zwłaszcza w okresie jesienno zimowym trzeba będzie zainwestować w nawilżacz powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sarciax7x7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 cze 2024, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję bardzo. Jest mi od razu lżej że to nie żadna choroba. Chociaż przesadzę ją do większej donicy. A ziemia ma skład taki :
Ziemia kompostową 30%
Perlit 20%
Keramzyt 20% choć go wybrałam i dalam tylko na dno
Piasek kwarcowy 10%
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

To nie jest prawidłowe podłoże do Strelicji. Ona preferuje cięższe podłoże.
Posadź do mieszanki ziemi uniwersalnej i perlitu jak napisałem wcześniej. Na dno nie dawaj keramzytu. Przykryj tylko otwór odpływowy korkiem od butelki albo większym kamykiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sarciax7x7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 cze 2024, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki wielkie. Może coś z niej bedzie :)
hvdy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2022, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć, mam problem z jedną strelicją- rosną dwie w jednej doniczce, z jedną jest względnie ok, choć zaczęła zwijać liście, natomiast z drugą walczę z grzybem już długi czas. Oprysk amistarem pomaga zatrzymać chorobę, roślina wypuszcza nowy liść i tego też dotyka grzyb i wracam do punktu wyjścia. Teraz przestała wypuszczać liście. Korzenie chyba są ok? Na marginesie chyba czas na przesadzenie do większej donicy, ale to chyba nie powód choroby jednej z dwóch roślin? :?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Zdecydowanie czas na przesadzenie...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sebastian1991
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 cze 2024, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam serdecznie ! Jestem totalnym nowicjuszem jeśli chodzi o uprawę roślin stąd poczyniłem kroki by tutaj otrzymać jakieś wskazówki

Jakieś 4 tyg temu zakupiłem strelicję w supermarkecie . 1,5 tygodnia póżniej dokonałem jej przesadzenia ( na dno doniczki z otworami umieściłem warstwę kermazytu o grubości około 3 - 4 cm oraz wymieszałem ziemię uniwersalną + perlit w stosunku około 1:3 ). Wydaje mi się że zbyt mocno "otrzepałem" korzenie z poprzedniego podłoża. Od pewengo czasu pojawiają się takie zmiany na liściach ( przeglądałem forum i z jeden strony mam wrażenie ze to uszkodzenia mechaniczne a z drugiej ze pojawia się grzyb ). Moja strelizja została raz spryskana fungicydem zgodnie z instrukcją . Zraszam ją codziennie, ( miękką wodą, widoczne białe plamy na liściach wynikają z oprysku ) dwa razy została podlana juz nawozem Florovit do dracen i juk. Pewnie popełniam mnóstwo błędów, od tego czasu wypuściła jeden duży zdrowy liść. Czy mam usunąć te liście na samym dole najbardziej uszkodzone ? Zakupić nawilżacz powietrza ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Piszesz, że czytałeś wątek, ale wychodzi że zbyt pobieżnie.
Roślin nie spryskuje się wodą w celu podniesienia wilgotności powietrza bo to nic nie daje. To mit. Tylko nawilżacz powietrza.

Podłoże powinno być mieszanką ziemi i perlitu w proporcji około 3:1, a nie na odwrót jak napisałeś.
Wywal ten keramzyt, po co go dałeś???
I co robi ta butelka z wodą w doniczce??? 🤦

Jakiego fungicydu użyłeś?

Jak często podlewasz?

Strelicja wymaga słonecznego stanowiska, najlepiej południowa wystawa.

Rośliny nawozi się zwykle miesiąc po przesadzeniu.
Powtórzę z drugiego wątku, wpierw dokładnie czytaj, a potem rób cokolwiek przy roślinach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Koril
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2024, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, od jakiegoś czasu pojawiły mi się problemy ze strelicją, czytając wątek wydaje mi się, że jest to związane z infekcją grzybami.
Posadzona jest w ziemi uniwersalnej i podlewana dwa razy w tygodniu tak, aby ziemia kompletnie nie wysychała.
Pytanie jak postąpić teraz z rośliną, czy usunąć wszystkie zaatakowane liście i spryskać odpowiednim środkiem, czy liście mogą pozostać oraz czy to właśnie z infekcji grzybami wynikają te plamy zarówno z żółtą obwódką jak i bez? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Żadnych roślin doniczkowych nie sadzisz do samej ziemi uniwersalnej!

Jak napisałem w drugim wątku, rośliny sadzi się do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 3:1 w przypadku Strelicji.
Stanowisko przy samym słonecznym oknie, czyli najlepiej wystawa południowa, ewentualnie zachodnia czy wschodnia.

Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni, chore pogniłe odcinasz.
Odetnij liście z plamami i na koniec oprysk fungicydem, Scorpion 325sc, Saprol, powtórz po tygodniu czasu.

Podlewasz obficie zwłaszcza latem. W tym okresie utrzymujesz cały czas umiarkowanie wilgotne podłoże. W okresie jesienno zimowym pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arekk95
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lip 2024, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć, potrzebuje waszej pomocy, strelicje mam od stycznia rozwiała się jak szalona, co chwilę nowy liść. Jakiś czas temu zobaczyłem białe plamki na liściach, niezareagowałem w pierwszej chwili, dopiero po czasie się zorientowałem po
Tym jak liście zaczęły się chować że to wełnowce. Przesadziłem ja do większej doniczki a następnie spryskałem sanium. Zrobiłem to tydzień temu i zero poprawy. Przesadzając ja wymyłem liście oraz korzenie, grube korzenie były białe natomiast włośniaki chyba ciemne( nie zwróciłem na to kompletnie uwagi) Dopiero jak trafiłem na ten wątek wiem że to był błąd. Dodatkowo wrzuciłem w ziemię o zawartości wysokiego torfu 70%, kompost z sosny 20%, tog niski 10% nie mieszając go z żadnym dodatkiem perlitem. Dałem jednie karmazyt na spód ok 1,5cm

Czy mogę ja jutro przesadzić? Jeżeli tak to jaką ziemię kupić? Może jakieś środki ?
Wyczytałem że dajcie węgiel, posypujecie nim korzenie a następnie płuczecie w wodzie? Ile tego węgla się daje?
Obrazek



Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przede wszystkim, doniczka musi mieć odpływ i stawiasz na podstawce! A tutaj z tego co widzę to posadziłeś do osłonki bez odpływu.

Dwa, sadzisz do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 3:1. Posypujesz sproszkowanym węglem korzenie wtedy kiedy część z nich po prostu zgniła.

Stanowisko musi być słoneczne przy samym oknie. Zwinięte liście oznacza uszkodzenia korzeni wskutek przelania.

Na wełnowce kup coś porządnego, jak Mospilan. Oprysk powtarzasz po tygodniu czasu i jeszcze raz po kolejnym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”