Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
sarciax7x7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 cze 2024, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Strelicja- co jej dolega

Post »

Hej. Nie wiem co dolega mojej strelicji, czy pojawił się grzyb? Kupiłam ją jakieś 3 miesiące temu. Było ok, miała tylko przyklapnięte liście i nie mogę sprawic aby były sztywne. Mam okno południowo zachodnie, ma bardzo dużo światła bo mamy bardzo duże okna i stoi na parapecie. Suche powietrze niestety nie uniknione. Nie zauważyłam żadnych insektów i dlatego prosze o pomoc. Posadzona w ziemi uniwersalnej z zielonego parapetu, które nadaje się do strelicji. Co 2 tyg nawozona nawozem z bananów i pokrzywy zamiennie. Puszcza nowy listek. Ale co to za zmiany, co mam z nią zrobić? I czy nie ma za małej doniczki ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

1. To podłoże nie nadaje się do Strelicji! Jest za luźne. Nie kupuj gotowego podłoża. Posadź do mieszanki ziemi uniwersalnej i perlitu w proporcji około 3:1.
Daj normalną doniczkę ceramiczną z odpływem i podstawką. Doniczka jest za mała, te rośliny mają duży system korzeniowy... Daj o około 3 - 5 cm większą na średnicy od bryły korzeniowej.

2. To nie są nawozy! To są tylko suplementy i nawet nie stały obok nawozu. Wywal je.
Kup mineralny nawóz do roślin zielonych, Agrecol żel, Florovit, Substral, Biopon. Nawozisz co około 2 tygodnie w okresie wiosna lato. W okresie jesienno zimowym raz w miesiącu. Po przesadzeniu odczekujesz około 3 tygodni z pierwszym nawożeniem.

3. To nie jest żaden grzyb... 🤦🤦🤦, tylko uszkodzenia mechaniczne.

4. W przypadku uprawy tych roślin zwłaszcza w okresie jesienno zimowym trzeba będzie zainwestować w nawilżacz powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sarciax7x7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 cze 2024, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję bardzo. Jest mi od razu lżej że to nie żadna choroba. Chociaż przesadzę ją do większej donicy. A ziemia ma skład taki :
Ziemia kompostową 30%
Perlit 20%
Keramzyt 20% choć go wybrałam i dalam tylko na dno
Piasek kwarcowy 10%
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

To nie jest prawidłowe podłoże do Strelicji. Ona preferuje cięższe podłoże.
Posadź do mieszanki ziemi uniwersalnej i perlitu jak napisałem wcześniej. Na dno nie dawaj keramzytu. Przykryj tylko otwór odpływowy korkiem od butelki albo większym kamykiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sarciax7x7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 cze 2024, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzięki wielkie. Może coś z niej bedzie :)
hvdy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 kwie 2022, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć, mam problem z jedną strelicją- rosną dwie w jednej doniczce, z jedną jest względnie ok, choć zaczęła zwijać liście, natomiast z drugą walczę z grzybem już długi czas. Oprysk amistarem pomaga zatrzymać chorobę, roślina wypuszcza nowy liść i tego też dotyka grzyb i wracam do punktu wyjścia. Teraz przestała wypuszczać liście. Korzenie chyba są ok? Na marginesie chyba czas na przesadzenie do większej donicy, ale to chyba nie powód choroby jednej z dwóch roślin? :?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Zdecydowanie czas na przesadzenie...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sebastian1991
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 cze 2024, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam serdecznie ! Jestem totalnym nowicjuszem jeśli chodzi o uprawę roślin stąd poczyniłem kroki by tutaj otrzymać jakieś wskazówki

Jakieś 4 tyg temu zakupiłem strelicję w supermarkecie . 1,5 tygodnia póżniej dokonałem jej przesadzenia ( na dno doniczki z otworami umieściłem warstwę kermazytu o grubości około 3 - 4 cm oraz wymieszałem ziemię uniwersalną + perlit w stosunku około 1:3 ). Wydaje mi się że zbyt mocno "otrzepałem" korzenie z poprzedniego podłoża. Od pewengo czasu pojawiają się takie zmiany na liściach ( przeglądałem forum i z jeden strony mam wrażenie ze to uszkodzenia mechaniczne a z drugiej ze pojawia się grzyb ). Moja strelizja została raz spryskana fungicydem zgodnie z instrukcją . Zraszam ją codziennie, ( miękką wodą, widoczne białe plamy na liściach wynikają z oprysku ) dwa razy została podlana juz nawozem Florovit do dracen i juk. Pewnie popełniam mnóstwo błędów, od tego czasu wypuściła jeden duży zdrowy liść. Czy mam usunąć te liście na samym dole najbardziej uszkodzone ? Zakupić nawilżacz powietrza ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Piszesz, że czytałeś wątek, ale wychodzi że zbyt pobieżnie.
Roślin nie spryskuje się wodą w celu podniesienia wilgotności powietrza bo to nic nie daje. To mit. Tylko nawilżacz powietrza.

Podłoże powinno być mieszanką ziemi i perlitu w proporcji około 3:1, a nie na odwrót jak napisałeś.
Wywal ten keramzyt, po co go dałeś???
I co robi ta butelka z wodą w doniczce??? 🤦

Jakiego fungicydu użyłeś?

Jak często podlewasz?

Strelicja wymaga słonecznego stanowiska, najlepiej południowa wystawa.

Rośliny nawozi się zwykle miesiąc po przesadzeniu.
Powtórzę z drugiego wątku, wpierw dokładnie czytaj, a potem rób cokolwiek przy roślinach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Koril
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2024, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, od jakiegoś czasu pojawiły mi się problemy ze strelicją, czytając wątek wydaje mi się, że jest to związane z infekcją grzybami.
Posadzona jest w ziemi uniwersalnej i podlewana dwa razy w tygodniu tak, aby ziemia kompletnie nie wysychała.
Pytanie jak postąpić teraz z rośliną, czy usunąć wszystkie zaatakowane liście i spryskać odpowiednim środkiem, czy liście mogą pozostać oraz czy to właśnie z infekcji grzybami wynikają te plamy zarówno z żółtą obwódką jak i bez? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18812
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Żadnych roślin doniczkowych nie sadzisz do samej ziemi uniwersalnej!

Jak napisałem w drugim wątku, rośliny sadzi się do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 3:1 w przypadku Strelicji.
Stanowisko przy samym słonecznym oknie, czyli najlepiej wystawa południowa, ewentualnie zachodnia czy wschodnia.

Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni, chore pogniłe odcinasz.
Odetnij liście z plamami i na koniec oprysk fungicydem, Scorpion 325sc, Saprol, powtórz po tygodniu czasu.

Podlewasz obficie zwłaszcza latem. W tym okresie utrzymujesz cały czas umiarkowanie wilgotne podłoże. W okresie jesienno zimowym pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”