Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18808
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Beznadziejne podłoże to raz, doniczka wsadzona do ciasnej osłonki zamiast stać na podstawce, podlewanie twardą wodą...
Trzeba przesadzić na mieszankę ziemi i perlitu. Doniczka oczywiście musi być z odpływem. Podlewasz wyłącznie miękką wodą.
Wszystko masz w wątku, jak prawidłowo uprawiać.

Jednak jest ryzyko, że ta roślina po prostu nie przeżyje po takich ewidentnych błędach uprawowych...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maciej_r
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 cze 2024, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam. Przejrzałem cały temat i ciężko mi stwierdzić w czym leży problem.

Krótki opis:
Awokado - 3 lata.
Ziemia - pH 5,5-6,5 wymieszana z perlitem. Przesadzone w tamtym roku do jednej chyba z największych doniczek,
gdyż w poprzedniej korzenie się ściaśniały.
Podlewanie - woda ze studni (przywożona specjalnie) | jak zabraknie, to wodą miękką.
Nawożenie - co 2-3 tygodnie Citrus Focus (zgodnie z zaleceniami (wcześniej podlewałem Biohumusem, ale poczytałem i odstawiłem).
Stanowisko - jak widać, przy drzwiach balkonowych. Pasowało mu cały czas. Od samego początku stoi mniej więcej,
w tym samym miejscu. Nie wystawiam na zewnątrz.

Był epizod (widać na lepie) z ziemiórkami. Ale się uspokoiło. Przedziorków nie ma. Czasami widzę białe robaczki,
które nie przypominają ani ziemiórek, ani larw przędziorków. Sobie krążą po ziemi, pomiędzy korzeniami...

Był również taki czas, kiedy nagle 6-8 liści zrobiło się brązowych i odpadło. Reszta się utrzymała.

Było dobrze z tym awokadem, a od 2 tygodni liście zaczynają mieć brązowe plamki rozsypane w różnych miejscach liścia,
a potem liść wygląda jakby usychał. Nie robi się brązowy (przerabiałem też zalanie) tylko jasny i suchy, kruszy się w ręku.
Ziemia jest stale wilgotna.
Zamieszczam wszystkie zdjęcia. Liczę na pomoc, bo ja już zgłupiałem co mu dolega.
Zastanawiam się jeszcze nad wilgotnością, chociaż w lato nie było problemu. Zimą - a i o wszem, nawilżacz chodzi.
Myślałem, że jeszcze przenawożenie (nadmiar manganu), ale reszta liści i nowe wyglądają zdrowo.
Bardzo proszę o pomoc, jeśli ktokolwiek coś wie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://i.postimg.cc/h4TdZjBp/586e84f9- ... 1b6b62.jpg

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21861
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam i prosze uprejmie o wst5awianie zdjęć zgodnie z wytycznymi regulaminu naszego forum:

§ 3.7 Zdjęcia i grafiki wstawiane do postów powinny być związane wyłącznie z treścią merytoryczną wątku.
Maksymalny dopuszczalny rozmiar zdjęć to 900x600 , zalecamy: 640x480 pix lub 800x600.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18808
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Przed każdym podlewaniem wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć. Sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Koril
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2024, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Cześć,
Od 2 lat hoduję awokado z pestki, do tej pory nie miałem z nim żadnych problemów a od jakiegoś czasu zaczęły najpierw odpadać na oko zdrowe liście w dużych ilościach a potem doszło do tego ich zwijanie się. Awokado stoi od niedawna w ziemi uniwersalnej z warstwą drenażową, przesadzane było w celu sprawdzenia czy nie gniją korzenie oraz nic w ziemi nie siedzi. Podlewam je co 2 dzień małymi ilościami tak, aby ziemia zawsze była lekko wilgotna. Co może być przyczyną?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18808
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Masz wszystko w wątku, wystarczy poczytać...

1. Nieprawidłowe podlewanie, roślin nie podlewa się małą ilością wody i często, ale dużo ilością wody, zwłaszcza latem i w przypadku Awokado gdy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża...

2. Nie sadzi się roślin do samej ziemi uniwersalnej, to nie są roślinki ogrodowe. Do korzeni musi docierać powietrze. Sadzisz do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji około 3:1.

Przesadź i skoryguj podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”