Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2269
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

FreGo, dziękuję,bardzo miło czytać takie pochwały, motywują jeszcze bardziej do działania. ;:136
Może trochę szczęścia mam w tym co robię i Tobie życzę bo widziałam żemasz problemy z karczownikami.

Obejrzałam te nektarynki i myślę że już niedługo będą dojrzewać, na pewno jeszcze w sierpniu. Będę miała z czego robić przetwory. :lol:
Obrazek

Mam jeszcze jedną brzoskwinię też z pestki ale jest licha bo mocno łapie kędzierzawkę, ma w tym roku pierwsze owoce, zobaczę jak dojrzeją czy warto o nią walczyć czy wyciąć i spokój.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1911
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Piękne okazy! Na jesieni dokupię saturn i jakąś nektarynkę. Tylko jaką? Wschód Polski więc nie może kwitnąć zbyt wcześnie.
u mnie też w obfitości. Od kilku dni podjadamy z drzewa - nabierają miękkości, ale już niesamowicie słodkie.
Obrazek

Obrazek
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 740
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

les[b pisze:zkat76 post_id=6464880 time=1723117269 user_id=80249]
FreGo, widziałam żemasz problemy z karczownikami.
[/b]
Hehehe, dzięki ale już nie mam.Jedna doba i po karczowniku.
A co do brzoskwiń i moreli.
U mnie w tym roku jedynie malutka Saturn dała ok.20 owocków. Bardzo smaczne.
Kupiłem też Inkę w Brico i żałuję. Chyba musiała być przemrożona, bo nie wypuściła ani listka a wybrałem piękne drzewko. Miała u mnie idealne stanowisko, wszystko zrobiłem dobrze a straciłem sezon na czekaniu. ;:145
Mam też morelę z pestki w tym roku pięknie się rozrosła. Na razie nie kwitła, ale w przyszłym roku spodziewam się kwitnienia.Rozpędzony jak lokomotywa w Texasie poszedłem za ciosem i w tym roku wysiałem morele, mam kilkanaście siewek.Praktycznie 100% wschodów.
Ja Kasiu właśnie należę do takich jak Ty fenomenów, zawsze co posieję to mi wzejdzie, szczepiłem to mi się przyjmowało, ukorzeniałem tak samo.Dlatego o tym wspomniałem poprzednio. Z tym się człowiek rodzi. ;:215

W tym roku dokupiłem dwa Saturny w tej samej firmie wysyłkowej.To bardzo dobra odmiana i daje radę w bieszczadzkim klimacie.Polecam każdemu. ;:215
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2269
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

No to jest fajne że czego się nie tkniesz to wychodzi, czasem sama się dziwię bo nie widzę szans a jednak próbuję i z sukcesem. ;:215
Mąż kupił gdzieś w markecie fajne duże morele, zostawiłam pestki i też będą wysiane na jesień w tunelu foliowym.
Mam morele ale słabo owocują , też z pestek.
A do pułapki wsadzasz coś na wabia?
Brzoskwinka piękne brzoskwinki, jaka to odmiana? Przydało by się coś wczesnego, myślę żeby coś dokupić np. Inkę.
Miałam z pestki Saturna ale zmarzł zimą.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1911
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

leszkat76 pisze: 8 sie 2024, o 17:11 Brzoskwinka piękne brzoskwinki, jaka to odmiana? Przydało by się coś wczesnego, myślę żeby coś dokupić np. Inkę.
Dziękuję, te moje to Inka. Obie. Jak widzisz nie są zbyt wczesne. Ale pyszne :-)
Trochę zaniedbałam z cięciem, więc po owocowaniu radykalnie skrócę pędy główne a wiosną lifting.
Owoce z pestek (brzoskwinie, morele) sadził często mój ś.p. tata, ale on miał dużą przestrzeń do nasadzeń. Ja nie mam miejsca by eksperymentować. Bo to gatunki, które nie powtarzają cech. Tata sadził dużo i potem wycinał jak okazały się kiepskie.
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2030
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Oglądam Wasze okazy i jestem pod wielkim wrażeniem. Gratulacje i powodzenia.:)
U nas na zachodzie niestety rok bez owoców. Czas poświęcamy zatem na przygotowania drzew do nowego sezonu. Opryski lecytyną i jonami srebra w przypadku drzew (dwie sztuki, na których pniach widoczne są objawy raka). No i skończyłem w ubiegłym tygodniu cięcie letnie moich 22 nektaryn i brzoskwiń. Cięcie na przyszłoroczne owocowanie i obniżanie koron oraz wyprowadzanie formy pucharowej (gobelet).
Obrazek
leszkat76 pisze: 8 sie 2024, o 13:41 Mam jeszcze jedną brzoskwinię też z pestki ale jest licha bo mocno łapie kędzierzawkę, ma w tym roku pierwsze owoce, zobaczę jak dojrzeją czy warto o nią walczyć czy wyciąć i spokój.

Obrazek

Obrazek
leszka76
Nie przejmuj się tak kędzierzawością. Lecytyna skutecznie pomaga zwalczać jej objawy. Nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie opryski trzeba zaczynać od pierwszych dni stycznia. Na zdjęciach widać rezultat. Udało mi się wyprowadzić lecytyną i czosnkiem nawet te odmiany, jak nektaryna Fantasia, które mocno cierpiały z powodu kędzierzawości. Dodatkowo jedna z nich ma raka na pniu i widać, że mimo wszystko wigor jest i chęć życia. Musisz chyba jedynie zapanować nad tymi pędami, bo mocno ucieka Ci w górę drzewko.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Tak na marginesie. Rozmawiałem ostatnio w Brzegu ze znajomym, którego rodzice mieli kilkadziesiąt lat sad brzoswkiniowo-nektarynowy (1000 drzew) na łagodnych wzniesieniach na zachód od miasta, a który wykarczowali ze względów wieku rodziców (wspiera mnie on swoją wiedzą i doświadczeniem w rozwoju mojego niedużego, przydomowego sadu). Tuż po sąsiedzku między Brzegiem a Oławą mamy dwa duże sady towarowe również brzoskwiniowo-nektarynowe. Zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego jest tak mało sadów oferujących zdrowe lokalne owoce. Dlaczego rolnicy obsiewają pola soją, a nie zakładają sadów. Dlaczego u nas nie ma możliwości prowadzenia nawet niedużych sadów, jak ten znajomego na 1000 drzew, które dostarczałyby nie tylko na targ, ale przede wszystkim do marketów w najbliższej okolicy swoje owoce. Zamiast tego mamy chemiczne brzoskwinie i nektaryny głównie z Hiszpanii, gdzie chemia leje się szerokim strumieniem. Coś tu jest nie tak i naiwnością jest chyba myśleć, że to się zmieni.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1911
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Dolnoslonzok pisze: 10 sie 2024, o 05:00 No i skończyłem w ubiegłym tygodniu cięcie letnie moich 22 nektaryn i brzoskwiń. Cięcie na przyszłoroczne owocowanie i obniżanie koron oraz wyprowadzanie formy pucharowej (gobelet).
Dolnoslonzok czy możesz udzielić mi jakiś wskazówek dotyczących cięcia? Jak moje Inki skończą owocowanie to muszę radykalnie przyciąć, bo uciekły mi w górę. Jakich zasad trzymać się? czym zabezpieczasz rany?
Czy skrócić tylko duże konary czy zająć się też mniejszymi (czy te mniejsze zostawić na wiosnę)
Gdzie Ty byś uciął? :shock:

Obrazek

Obrazek
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9558
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Dojrzewa sadzona w ubiegłym roku brzoskwinia Suncrest . Owoce bardzo duże , niestety dorwały się do nich
skorki , jak sobie z tym problemem radzicie ?
Obrazek
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2269
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Na mojej nektarynce zaczęły się łamać gałęzie pod ciężarem owoców, zaczęłam je zrywać i patrzę że już miękkie się trafiają. Są bardzo soczyste, słodkie, takich słodkich nigdy nie jadłam. ;:oj
Muszę rozmnożyć drzewko bo owoce ma genialne. ;:oj

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Redvine
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 16 lip 2022, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Klęska urodzaju, wyglądają smakowicie. Wiadomo jaka to odmiana?
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2269
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Odmiany nie znam, wyhodowałam z pestki tą nektarynę i brzoskwinie też.
Zerwałam już z 20 kilo tych nektarynek, głównie z połamanych gałęzi bo już nie narastają a miękkie się robią, robię przetwory, sprzedaję, rozdaję i sama też jem ile wlezie. ;:306
Gałęzie częściowo połamane wycięłam, no i te co w górę poszybowały to też bym przycięła tylko nie wiem czy teraz nie za późno, w zasadzie to jeszcze kupa owoców na drzewie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Brzoskwinia starsza jeszcze nie dojrzewa, owoce twarde.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Natomiast ta druga co pierwszy raz zaowocowała ma może z kilka owoców i miękną już ale w smaku to katastrofa, gorzkie jak piołun, drzewo nie dość że łapie silną kędzierzawkę to jeszcze niejadalne owoce. ;:202 Do kasacji !

Obrazek

Obrazek
I tak to bywa z siewkami, raz na wozie raz pod. :D
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9558
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Gratulacje . ;:215
U mnie w tym roku na siewkach było mało owoców za to duże . W ubiegłym sezonie odwrotnie dużo małych ale słodkich i
trwałych . Duże tegoroczne szybko robiły się miękkie i o dziwo smak gorszy niż małych .
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1911
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna część 3

Post »

Nie mam przestrzeni by siać i eksperymentować. Myślę więc o zakupie nektaryny? jaką odmianę byście polecili?
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”