Tarcznik jak i czym zwalczać

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mika_xx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sty 2009, o 15:26

Post »

to nie fikus benjaminek bo takiego tez mam w drugim pokoju. To cytryna i sama ja zasadziłam (wsadzilam pestki cytryny w ziemię). Przecież wiem co sadzę :> co innego jakbym ją kupiła w sklepie, to mogłabym się pomylić;) ale że mam ją od pestki to wiem ze to cytryna:D
mika_xx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sty 2009, o 15:26

Post »

w takim razie jaki fikus mógl wyrosnac mi z pestki cytrusa?
nie wiem skąd importowali te cytryne, moze z jakiegos dalekiego kraju i tam rosną takie drzewka;)
nie moglam zasadzic nic innego poza cytryna ew. mandarynka i to drzewko ma juz chyba 10 lat. (jeśli nie więcej) moze po prostu w moich warunkach (zlych warunkach- nigdy jej nie nawozilam i nie przesadzalam), wyroslo z niej takie nie wiadomo co;)

P.s wlasnie konsultowałam z mamą i na 100% jest to cytryna ew. mandarynka lub pomarańcza ale któreś z tych trzech.

Jednak najbardziej mnie interesuje fakt, co dolega mojemu drzewku. Bo niszczeje. I jest tak co roku zimą. Latem wynoszę ją na dwór i pieknieje. Nie ma ani jednego zółtego listka. A od jesieni się psuje. A teraz sądzę ze do tego ma pasozyty..
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Na 1000% nie jest to żaden cytrus, cytrusy zupełnie inaczej rozwijają wybijające liście, mają przylistki pomiędzy liściem a łodygą, których Twoja roślina nie ma i wygląd pnia jest również zupełnie inny, poza tym same liście - żaden cytrus nie ma takiego kształtu liści, mało tego cytrusy zasadzone z pestek mają w 99,9% kolce a Twoja roślina również ich nie ma. Roślinę którą pokazałaś na zdjęciach to na 1000 % jakaś odmiana fikusa (najprawdopodobniej jakaś rodzaj fikusa beniamina). Poczytaj sobie o warunkach jakie należy im zapewnić tutaj kliknij, najpierw dokładnie wszystkie listki umyj wodą z denaturatem w proporcjach 1:1 bo masz na fikusie tarczniki, opryskaj potem Actellickiem (ale w pomieszczeniu gdzie nikt nie będzie wchodził co najmniej 12h - opary chemii są szkodliwe ale oprysk jest konieczny), następnie przesadź fikusa w doniczkę o 8 cm większą w średnicy niż stara doniczka, w ziemię dla palm z domieszką torfu, piasku i kawałków węgla drzewnego ( 3,5:1:1:0,5 po kolei ziemia palmowa:torf:piasek:węgiel - może być pokruszony grillowy). Jak już to wszystko zrobisz poczytaj sobie dokładnie w linku jaki podałem jakie powinien mieć warunki i wiosną tj. w marcu przypomnij się z aktualnym zdjęciem całej rośliny to zaznaczę Ci na zdjęciu jak go poprzycinać by zagęścić i wyprowadzić koronę na pniu, to że roślina marnieje zimą to efekt żerowania tarczników i nieprawidłowych warunków oraz pielęgnacji w tym okresie. :wink:
mika_xx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sty 2009, o 15:26

Post »

Dzięki za rady, oczywiście się dostosuję, wymyję, popsikam i przesadzę ;) A czy w jakimś sklepie internetowym mogę kupić ten Actellick? czy w każdym ogrodniczym?

Co do tego to że to jest fikus to i tak mam watpliwości bo pamiętam przecież że siałam samodzielnie..
Więc nie rozumiem, jak mógł wyrosnąć fikus jak siałam co innego. ale trudno ;)

W każdym razie taki sam zabieg zrobię z moim benjaminkiem, bo też żółkną mu liście. Pewnie i on podłapał pasożyty:(
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Actellick powinnaś kupić w większości sklepów ogrodniczych lub w sklepach z środkami ochrony roślin. :wink:
mika_xx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sty 2009, o 15:26

Post »

Witam, kupilam ziemie do palm, torf, mam tez piasek i brykiet.
Czy brykiet zastapi wegiel drzewny? moge go pokruszyc.
Ale Acctelica nie bylo nigdzie. w centrum ogrodniczym dostalam tylko saszetke MOSPILAN 20 SP. (do oprysku). Wystarczy na tarczniki?

I dzisiaj przemyje listki denaturatem, ale czy denaturat nie zniszczy lisci? moze wystarczy szare mydlo?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wymieszaj ziemie do palm z piaskiem i torfem, brykiet możesz dać ale drobno pokruszony i pod system korzeniowy cieniutko podsyp nim postawisz bryłę korzeniową na uzupełnianej ziemi, Mospilan powinien sobie również z tarcznikami poradzić bez problemu, oprysk należy powtórzyć po 5 dniach, co do przemywania listków denaturat miesza się z wodą pół na pół. :D
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2158
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Mika_xx , jak masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości jaką masz roślinę , rozetrzyj w rękach listek . Cytrusy pachną intensywnie cytrusowo , więc na pewno nie będziesz mieć wątpliwości czy Cię forumowicze nie wpuszczają w maliny .

Pozdrawiam , kozula
Awatar użytkownika
nita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 sty 2009, o 18:13
Lokalizacja: WOJ. ŁÓDZKIE

Post »

Bo Actellicu nie dostaniesz nigdzie, został wycofany z listy ś.o.r Mospilan powinien pomóc opryskaj roślinkę dwukrotnie co 10-14 dni
nita
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

nita pisze:Bo Actellicu nie dostaniesz nigdzie, został wycofany z listy ś.o.r Mospilan powinien pomóc opryskaj roślinkę dwukrotnie co 10-14 dni
Nieprawda w Sieradzu jest dostępny w centrach ogrodniczych, Actellic nie został wycofany polecam popatrzeć w rejestr środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w roku 2009. A oprysk Mospilanem powtarza się po 6 dniach by był skuteczny.

Można pobrać w Excelu z tej strony

http://bip.minrol.gov.pl/DesktopDefault ... bOrgId=647
mika_xx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sty 2009, o 15:26

Post »

Przesadziłam i opryskałam :D zobacze co teraz będzie, bo moje dzrzewko juz się mocno przerzedziło:/
straciło chyba 1/4 liści od mojego posta na ten temat.
Więc opryskałam i teraz chciałabym wiedziec jak długo ten środek na liściach się utrzyma? bo nie wiem kiedy moge dzrewka z korytarza wnieśc do domu. A nie chce za szybko bo boję się że koty zjedzą jakiś listek i się zatrują ...

No i oby to pomogło..
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Po 12 godzinach. :wink:
mika_xx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sty 2009, o 15:26

Post »

Witam ponownie:)
Mam chyba maly problem. Bo drzewko jest przesadzone do nowej ziemi i fakt, duzo nowych listkow ma ale wciaz odpadaja listki i to nawet te zielone. Nie wiem dlaczego... Wciaz zolkna liscie, co prawda o wiele mniej niz wczesniej ale jednak powoli jakies zolkna.
Z kolei u mojego benjaminka jest wszystko ok, nie spadaja z niego listki. Znalazlam co prawda jeden pozokly ale jeden listek to nie wiele;)

Najgorzej z tym drugim drzewkiem które wg Was to tez fikus;) co moze byc przyczyna wypadadani anawet zielonych lisci? opryskalam ja dzisiaj drugi raz..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”