Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karolaipiotr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1695
Od: 5 lut 2009, o 20:29
Lokalizacja: Malbork

Post »

Jeśli nie uda Ci się uratować jej-to w Kauflandzie ostatnio sprzedawali je. Wiem , że to marne pocieszenie bo Twoja jest dużo większa od tych z Kauflandu i warto ją ratować.pozdrawiam
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Post »

Heh, Dzięki. Problem w tym ze nawet nie jestem pewny co jej jest. Nie wiem czy tak moze reagowac przelana roslina. Nagle cala schnie.
Wpadlem tez na pomysl ze moze ktos otworzyl okno... Czy to mogloby spowodowac takie spustoszenie?
Awatar użytkownika
nita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 sty 2009, o 18:13
Lokalizacja: WOJ. ŁÓDZKIE

Post »

hey Trudno powiedziec co się działo z roślinką pod Twoją nieobecnosc wygląda tak jak by nie dostała wody, może ktoś z domowników podlał ją dopiero tuż przed Twoim powrotem. :?: . Podłoże kawy powinno byc zawsze wilgotne , nigdy nie może przeschnąc, szkodliwe są też dla niej przeciągi i tem. poniż 10 stopni. Jeżeli tę najmłodsze listki nie odzyskają turgoru to je przytnij.( nie wystawiaj roślinki na bezpośrednie słońce i zraszaj i obserwuj )
nita
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3807
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

Doraźnie można pomóc roślinie zwiększając wilgotność powietrza. Lekko spryskać listki wodą i okryć woreczkiem foliowym. Taki namiocik utrzymuje długo wilgotne powietrze. Jak listki odzyskają właściwy stan, to zacznij wietrzyć. Kawa jest wrażliwa na zawarte w wodzie związki wapnia. Do podlewania lepiej nie używać wody prosto z kranu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Roślina jest przelana, gdyby ktoś otworzył okno to inne stojące w pobliżu tez by ucierpiały.Czym prędzej przełóż bryłę korzeniową do bardziej suchej ziemi, nie podlewaj (może nawet trochę usuń tej mokrej) i włóż całą roślinę lekko spryskaną pod przezroczysta folię z dziurkami( by trochę powietrza dochodziło) , by zwiększyć wilgotność, do czasu aż korzenie podejmą funkcję i liście się podniosą (część można usunąć).Przelana roślina więdnie, ponieważ gniją najpierw drobne korzonki włośnikowe odpowiedzialne za pobieranie wody.Musisz ja przesadzić, bo w podłożu rozwijają się już bakterie gnilne i samo przesuszenie może nic nie dać.
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Post »

Dzięki za podpowiedzi. Zwłaszcza Selli7 ;-).
Własnie przesadzilem rosline, ale rownoczesnie poszedlem tropem przegotowanej wody.
Sam wiem o tym ze kawe lepiej podlewac przegotowana woda, ktora gromadze w butelce.
Dowiedzialem sie jednak ze kawa byla raz podlana woda przegotowana, ale goraca (argh!).
Mysle ze mimo wszystko w tym moge upatrywac tragedii kawowej.
Postaram sie poinformowac czy roslina odzyje ;-)
Pozdrawiam.
Spoofy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lut 2009, o 19:37

Kawa..

Post »

Witam. Dostałam krzaczek kawy do przechowania na czas remontu,miało 20cm.Kawa rosnie u mnie trzeci rok,ma teraz okolo 120cm,jest po letnim kwitnieniu i owocowaniu [miała 15 owoców]ziarna są jeszcze zielone ale kawa zaczeła mi chorować.Najpierw jasno zielone plamki na listkach ,potem brązowe ,na końcu opadają całe listki.Proszę podpowiedzcie jak ja ratować. :D :(
Awatar użytkownika
karolaipiotr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1695
Od: 5 lut 2009, o 20:29
Lokalizacja: Malbork

Post »

Nie gniewajcie się , że może pytam o to samo co inni wcześniej odnośnie kawy. Moja jest jeszcze mała , ale od jakiegoś czasu na liściach pojawiły się brązowe plamki. które się powiększają. Ma wilgotne podłoże, zraszam ją codziennie. Może ma za mokro, czy może to jakaś choroba? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Obrazek Obrazek
Karolina
Moi zieloni przyjaciele-część 1
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jaką wodą podlewasz, jak często i jaką dawką?
Awatar użytkownika
karolaipiotr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1695
Od: 5 lut 2009, o 20:29
Lokalizacja: Malbork

Post »

Przyznaję się bez bicia , że zdarza mi się podlać "kranówką" tak około 150-200ml, ale staram się przegotowaną.
Karolina
Moi zieloni przyjaciele-część 1
Awatar użytkownika
karolaipiotr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1695
Od: 5 lut 2009, o 20:29
Lokalizacja: Malbork

Post »

No i nie wiem czy dobrze podlewam?
Karolina
Moi zieloni przyjaciele-część 1
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Kawa nie toleruje twardej wody i posiadającej w sobie związki wapnia, do tego może za mało wody dajesz, kawa lubi wilgotne podłoże ale nie mokre, objawy na liściach są raczej pochodzenia fizjologicznego niż chorobowego. :wink:
Awatar użytkownika
karolaipiotr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1695
Od: 5 lut 2009, o 20:29
Lokalizacja: Malbork

Post »

Dziękuję za odpowiedź:-)
Karolina
Moi zieloni przyjaciele-część 1
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”