Adenium obesum (Róża pustyni )cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Czarodzieju, rastharsis pięknie dziękuję. Chyba faktycznie za mało podlewałam moją różę. Mam nadzieje, że po zmianach w podlewaniu odżyje. Jeszcze raz dziękuję :D
Awatar użytkownika
eba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1242
Od: 22 lip 2008, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa
Kontakt:

Post »

U mnie podobnie jak u Ziel-onej, trochę za mocno zasuszyłam swoje adenium, bo zaczęło się marszczyć. Już nie pamiętam gdzie, ale czytałam, że w okresie spoczynku nie powinno się podlewać adenium prawie w ogóle. I przedobrzyłam.
Roślina oczywiście żyje i mam nadzieję, że delikatna kuracja wodą jej pomoże.
Podobnie zrobiłam z fockea edulis, bo chciałam żeby zrzuciła liście, a ta mocno je trzyma, wszystkie zielone, tylko kaudeks zaczął robic się miękki. W końcu się zlitowałam i zaczęłam regularniej je podlewać i efekt pojawił się błyskawicznie: kaudeks zrobił się normalniejszy i liście są nadal (nowych na razie nie puszcza).
Jednak przy podlewaniu nalepszy jest zdrowy rozsądek:).
rosariosa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lut 2009, o 22:41
Lokalizacja: Poznań

Post »

Witam!
wszystkich już czytałam wasze wspaniałe forum od dłuższego czasu jednak dopiero teraz mam własne konto i mogę się podzielić pewnymi informacjami o Adenium. Kupiłam nasionka i zasadziłam w doniczkach 4 ziarenka.
W wodzie nasionka trzymałam równe 3h. Jednak pilnowałam żeby woda zawsze była ciepła, jak była chłodna to wylewałam i wlewałam ciepłą.

Tutaj na zdjęciu jest moje 1,5tygodniowe maleństwo które wykiełkowało po 4 dniach :)
teraz ma już 2 tygodnie i jest 2x takie jak na zdjęciu - ciekawe co będzie dalej.

http://img131.imageshack.us/my.php?imag ... 09akv4.jpg
hjtgjghjh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 lut 2009, o 00:30

Post »

ehhh...
ja wam powiem, że kupiłam jakiś miesiąc temu na allegro parę nasionek[dokładnie 26]. postanowiłam, że połowę wrzucę w szklankę z zimną wodą, a drugą połowę między wilgotne ręczniki papierowe. i nic! żadne nie wykiełkowało:(
teraz się zastanawiam co zrobiłam nie tak.
czy to była wina nasionek?
rosariosa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lut 2009, o 22:41
Lokalizacja: Poznań

Post »

wydaje mi się że to nie była wina nasionek. ja kupiłam 30 nasion z czego losowo wzięłam 4 i wszystkie mi już wykiełkowały
( choć były posadzone w ten sam dzień i tyle samo pływały w wodzie, to tylko jeden ten na zdjeciu wyrósł po 4 dniach i bardzo szybko rośnie, reszta wypuściła siewki po tygodniu i są bardzo małe i znacznie wolniej rosną.)

hmmm jestem zadowolona że w ogóle coś rośnie bo mam zamiar 1 adenium przeznaczyć żeby było tak duże jak tylko sie da do mojego pokoju a reszte chce zrobic na mini bonsai :-)

dokładnie cos takiego: mini bonsai adenium
http://www.xerotropic.com/assets/images ... C08768.jpg

a z tego co będzie największy chce zrobić coś takiego:
http://www.thefloweringgarden.com/desert_rose/02.jpg
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Gratuluję szczęścia w doborze kiełkujących nasion. Ja także dzisiaj po dwudniowym moczeniu wysiałem 4 nasiona. Mam ich 10 i będę próbował do skutku. Liczę przynajmniej na jedno chociaż...
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
rosariosa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lut 2009, o 22:41
Lokalizacja: Poznań

Post »

Moje roślinki mają już z 6cm niedługo będzie trzeba je nawozić...
czy ktoś z bardziej doświadczonych hodowców wie i ma sprawdzony nawóz do Adenium który jej pomaga a nie szkodzi...
prosze o pomoc i o napisanie nazwy nawozu

Pozdrawiam!:-)
Awatar użytkownika
Agatek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 gru 2008, o 19:56
Lokalizacja: Sieradz

Post »

Witajcie.
Ja też od jakiegoś miesiąca staram się pielęgnować Adenium.
Podlewam 2 razy w tygodniu ...małą ilością wody...dosłownie kilkunastoma kropelkami.
Mam takie same obawy jak niektórzy z was forumowiczów....że albo zaleję albo ususzę.
Jednak na razie wygląda ona tak...posadzona z kumplami;) Z powodu braku doniczek ;(
Kupiłam na allegro z jej współmieszkańcami jako mała sadzoneczka;)
Mam jednak nadzieję, że dane mi będzie oglądanie jej w trakcie kwitnienia;))
Oto ona.. Obrazek....
POZDRAWIAM.
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Witajcie

Post »

Hej, jestem tu nowy i hoduję także adenium, chcę do was dołączyć i oto moje adenium


oraz dla ciekawskich jak szybko rośnie Adenium tu, taka mala sciaga
nie wiem czy dobrze wstawiłem zdjęcia :)

Zdjęcie 1
Sciaga
Anastazja324
50p
50p
Posty: 98
Od: 24 wrz 2008, o 23:45

Post »

Moja róża usycha i nie wiem czy mogę ją jakoś uratować,może cos mi poradzicie?Nie wiem dlaczego,ostatnio rzadko ja podlewałam,tak jak powinny być podlewane sukulenty,kiedy zauważyłam,że łodyga zrobiła sie sucha i cała roślina marnieje.Zaczęłam ją więc podlewać częściej,ale po odrobinie,żeby nie przesadzic teraz w drugą stronę,ale to nic nie daje,zżółkły jej juz 2 listki i obawiam się,że wkrótce cała padnie :( Nie chcę do tego dopuścić,bo tyle czasu poświęciłam na wyhodowanie jej...Mogę coś zrobić?Proszę,pomóżcie
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Trudno coś sensownego doradzić w sytuacji, kiedy: mało wody - źle, dużo wody - jeszcze gorzej. Może dałaś złą ziemię ? A może warunki miejsca gdzie rośnie są złe ? Coś trzeba zmienić. Może spróbuj i nałóż jej taki foliowy "kapturek", żeby zwiększyć wilgotność, oczywiście wietrząc co jakiś czas min. przez godzinę. Dodam, że tak zrobiłem z marniejącą delonix regia, z której został mi tylko pieniek. Ale jak widzę - odżywa po takim przykrywaniu i zwiększaniu wilgotności. Trzeba jakoś min. do marca wytrzymać.

Z nasionami róży też chyba w końcu mi się uda. Doświadczalnie wziąłem 4 nasiona (z 10) - 2 największe i 2 najmniejsze (są od 0,5 do centymetra), pomoczyłem przez 2 dni (trochę spuchły) i wsadziłem do ziemi i na kaloryfer. Dzisiaj po 5 dniach - coś się "kluje":
Obrazek
i co ciekawsze - to z tych mniejszych (w drugim miejscu też ziemia pękła). Problem co dalej, bo w mieszkaniu raczej chłodno (ok. 20 st.) a doświetlać lampką (tak doradzają zaawansowani w temacie róży forumowicze) nie mam możliwości.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Anastazja nie martw się, moja róża stoi zupełnie bez wody i też żółkną jej liście, to normalne w tym okresie. Dowiedziałam się od osób, które zajmują się adenium, że w okresie spoczynku należy "trzymać je na sucho" i w niższej temperaturze(choć młode roslinki nie wymagają takiej temp.). Dopiero gdy kaudeks zrobi się miękki minimalnie podlać wodą, żeby uzupełniło straty i to też tylko wtedy gdy jest trzymane w temp. powyżej 15 stopni.
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Post »

Witaj ja tez trzymałem swoje adenium pod słoikiem i pod lampką z żarówką żarnikową i jestem przekonany że kiełkuje ci właśnie ono ponieważ adenium u mnie kielkowalo po 4 dniach ale trzymałem je w wodzie przez ok 20 H , a jeszcze jedno jak kaldziesz sloik to wcześniej ustaw go na 2 wykałaczkach bynie styklao sie bezpośrednio z ziemią bo pojawi się pleśń, nasiona kładzie sie poziomo ponieważ adenium potem samo się wyprostuje i nie wolno na sile zdejmować powloczki z siewki bo mozesz uszkodzić swoje adenium Pozdrawiam ką z żarówką żarnikową,
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”