Ogórek - choroby, szkodniki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
lotta
500p
500p
Posty: 591
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Rybka pisze:
lotta pisze: Więc jeśli to ogórki do gruntu to w ogóle nie ma takiej możliwości, żeby siać w marcu i trzymać tę rozsadę aż do wysadzenia czyli do maja.
Trzeba siać jak najpóźniej, rozsada może mieć max. 2-3 liście (właściwe tj.te ząbkowane, bo te pierwsze wychodzące z nasiona to liścienie, one się nie liczą). Dlaczego? Bo im starsza rozsada, tym bardziej odchoruje po wysadzeniu w pole. Słońce jej zaszkodzi i będą z niej słabe krzaczki, nawet pod włókniną. A taka mała, wysadzona w pochmurny dzień ma szanse dobrze się przyjąć.
Tzn ile czasu potrzebuje ogórek do wykształcenia 2/3 liści właściwych ( na parapecie)?
Gdzieś około 3 tygodnie. Wystarczy nawet z jednym liściem.
Awatar użytkownika
peneloppe
200p
200p
Posty: 336
Od: 30 mar 2009, o 22:46
Lokalizacja: ciechocinek

Post »

masz rację, eksperymentować trzeba......... pomidorki mam koktjlowe malinowy kapturek, (rozrośnięte jak cholera) , dwa żółte perun, i już mi wzeszły bawole serca....... bedzie pomidorowy sezon ;) , a na wzejście papryk czekałam 3 tygodnie- wyobrażasz sobie?? popatrzyłam troche w necie i wynalazłam tekst " Ogórek ma wysokie wymagania cieplne. Nie znosi bardzo słabych przymrozków. Rozwój kwiatów i owoców zahamowany jest już przy temperaturze równej 12-13°C. Temperatura optymalna dla rozwoju ogórka uprawianego w gruncie wynosi 20-25°C." proszę napisz mi czy zamierzasz czymś prysnąć na swoje ogóraski, bo ja juz sama nie wiem co robić.............
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2158
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

peneloppe pisze:no cóż widzę ze z tych moich graciusów nic nie będzie, ale nie szkodzi nowe nasionka to tylko 1;50....... wysieje w maju ( tak jak radzisz;) ) , a co do tych chorych sadzonek to te blaknięcie rozchodzi się równomiernie i na tym robi się białawy nalot , jak dzisz dotknełam listka to okazał się kompletnie suchy............. ale zrobiłam również eksperyment, skoro i tak pewnie wszystkie wyrzucę to wsadziłam trzy sadzonki do ziemi głęboko , ładnie okopane przykryte donicami i owinięte w agrowłókninę ...... w dzień mamy ponad 20 st. a w nocy powyżej 5. ciekawe ile sadzonki wytrzymają, a może mnie zaskoczą i wydadzą owoce....... szkoda ze nie mam namiotu foliowego :( czy ktoś chce obstawiać ile wytrzymają..... dodam ze do ziemi wsadziłam zdrowe ogórki( bez śladów chorobowych) ;) ;) ;)
Peneloppe , Twoje ogórki nie są chore , tylko zagłodzone . To podłoże które widać na zdjęciu przypomina torf wysoki prosto z lasu . Ogórki , które miałaś w ziemi są najnormalniej lepiej odżywione . Jasna obwódka wokół liścia to niedobór wapnia , dodatkowo są zbyt cienkie nawet jak na hodowlę na parapecie , biohumus ma dla tej rośliny za mało azotu . W domu gnojówki byś nie dała , więc pozostawała saletra wapniowa , no ale jak do gruntu , to i tak zdecydowanie za wcześnie . Czasem ludzie ryzykują i sadzą pod trzema foliami i wytrzymują nawet do - 5 stopni .

kozula
lotta
500p
500p
Posty: 591
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

peneloppe pisze:no cóż widzę ze z tych moich graciusów nic nie będzie, ale nie szkodzi nowe nasionka to tylko 1;50....... wysieje w maju ( tak jak radzisz;) ) , a co do tych chorych sadzonek to te blaknięcie rozchodzi się równomiernie i na tym robi się białawy nalot , jak dzisz dotknełam listka to okazał się kompletnie suchy............. ale zrobiłam również eksperyment, skoro i tak pewnie wszystkie wyrzucę to wsadziłam trzy sadzonki do ziemi głęboko , ładnie okopane przykryte donicami i owinięte w agrowłókninę ...... w dzień mamy ponad 20 st. a w nocy powyżej 5. ciekawe ile sadzonki wytrzymają, a może mnie zaskoczą i wydadzą owoce....... szkoda ze nie mam namiotu foliowego :( czy ktoś chce obstawiać ile wytrzymają..... dodam ze do ziemi wsadziłam zdrowe ogórki( bez śladów chorobowych) ;) ;) ;)
Te donice są przeźroczyste? Bo muszą mieć światło. Obawiam się, że nie przetrzymają przymrozku..
Ogórkom można zrobić niski tunelik, ale to raczej w maju. Na razie grunt jest za zimny.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Post »

Dzięki Lotta, czyli w sobotę wysiew :D
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
peneloppe
200p
200p
Posty: 336
Od: 30 mar 2009, o 22:46
Lokalizacja: ciechocinek

Post »

no więc co kupić w ogrodniczym , zeby je dokarmić?? w donicy jest wycięte dno a na tym włóknina podwójnie owinięta.......
Awatar użytkownika
peneloppe
200p
200p
Posty: 336
Od: 30 mar 2009, o 22:46
Lokalizacja: ciechocinek

Post »

patrzyłam przed chwilka na termometr - mam 11 stopni, więc nie jest fatalnie ;) zresztą amatorce wolno popełniać błędy........ za rok będe juz obeznana- no dzięki wam ;) koleżanki;)
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2158
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Najprostrze rozwiązanie to saletra wapniowa ( łyżka na 5 l wody , ze 3 razy co kilka dni ) . Jeśli chcesz ekologicznie , musisz pogłówkować . Dolomit lub kreda , moga być skorupki z jajek jak pisała Lotta (na to chyba za mało czasu) , po to żeby uzupełnić wapń , ale czy znajdziesz coś naturalnego z dość dużą zawartością azotu , tego nie wiem , bo to nie mój konik . Może jakiś granulowany obornik ? .

Pozdrawiam , kozula .
lotta
500p
500p
Posty: 591
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

peneloppe pisze:patrzyłam przed chwilka na termometr - mam 11 stopni, więc nie jest fatalnie ;) zresztą amatorce wolno popełniać błędy........ za rok będe już obeznana- no dzięki wam ;) koleżanki;)
Jak będzie zapowiadany przymrozek to nakryj je jeszcze lepiej. Na noc można nawet czymś grubym. W dzień muszą mieć światło.
Awatar użytkownika
peneloppe
200p
200p
Posty: 336
Od: 30 mar 2009, o 22:46
Lokalizacja: ciechocinek

Post »

mam taki kurzy obornik.... a zapachu wanilli , ale nie wiem jak go rozcieńczyć zeby nie przedobrzyć.... wiec mam szukać azotu czy wapnia- a moze jedno i drugie- bo jak tak to moze jakac polifoska czy tam jakis wieloskładnikowy??
odpiszcoe szybko to jutro jescze cos im zaaplikuje
Awatar użytkownika
peneloppe
200p
200p
Posty: 336
Od: 30 mar 2009, o 22:46
Lokalizacja: ciechocinek

Post »

ogórki w ziemi mają sie świetnie..... chyba zrobię dodatkowo jakiś tunelik, to będą tropiki........
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Tunelik przyspieszy plon, więc można, a nawet jest wskazane go zrobić. Tylko potem należy pamiętać o wietrzeniu. ;)
Pozdrawiam,
Mateusz!
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2158
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

peneloppe pisze:mam taki kurzy obornik.... a zapachu wanilli , ale nie wiem jak go rozcieńczyć zeby nie przedobrzyć.... wiec mam szukać azotu czy wapnia- a moze jedno i drugie- bo jak tak to moze jakac polifoska czy tam jakis wieloskładnikowy??
odpiszcoe szybko to jutro jescze cos im zaaplikuje
Trzeba Ci wapnia i azotu jednocześnie . Nawozy wieloskładnikowe wapnia nie mają w swoim składzie , bo zrobiłby się gips i pewnie coś jeszcze . Kurzy obornik byłby bardzo dobry , ale jak go rozcieńczyć musisz poszukać na forum , bo ja kury już z 15 lat nie widziałam . Jeśli dasz kurzeniec , to wapń w formie dolomitu , z kredą będzie ,,zwarcie ''(ulotni się amoniak). Jednym podlej w jednym dniu , drugim w następnym .
Nawóz wieloskładnikowy i tak musiałby być podany w proporcji pół na pół z saletrą wapniową .
Wybierz więc albo wersję eko z kurzeńcem i dolomitem , albo saletrę wapniową .

Pozdrawiam , kozula .
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”