Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa. Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Niecierpek Waleriana lubi zdecydowanie stanowisko pół cieniste [ pełne słońce odpada to pijak i będzie wiecznie nie dopojony :wink: ] i lekko wilgotna żyzna ziemię - podsuszony , będzie chorował i nie będzie zbyt dekoracyjny . :wink:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
Pola65
50p
50p
Posty: 78
Od: 13 lut 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Witam. Czy mogę liczyć na piękne kwiaty, jak posieję niecierpek balsaminę wprost do gruntu. Kiedy je wysiać. Pozdrawiam
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6766
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Obrazek

Dzisiaj przepikowałem swoje niecierpki waleriana.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Albo niecierpki nie lubą mnie, albo kupiłam złe nasiona. Były tanie i anonimowe, więc można spodziewać się marnej jakości. Posiałam już trzeci raz i też chyba bez rezultatu. Poczekam jeszcze trochę, chociaż bez przekonania. Znowu będę kupować na rynku po zwariowanych cenach.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Niecierpki akurat nie są drogie, najczęściej po 2 zł były dotychczas, jednak mnie denerwuje, że mają w czasie sprzedaży za mocno przerośnięte korzenie i potem są trudności z ukorzenieniem w nowym miejscu.Źle ukorzenione więdną przy byle słoneczku, marnieją, karłowacieją i przestają kwitnąć.U mnie tak jest co roku, dlatego tym razem postanowiłam sama sobie zrobić rozsadę.Dałam do podłoża w które pikowałam włókna kokosowego i na razie rosną b. ładnie :)
Może jednak jest inna przyczyna tego, że nie rozrastają mi się w wielkie kępy :roll:
Awatar użytkownika
onka37
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 13 sie 2007, o 20:58
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Anna29 pisze:Mój niecierpek wygląda tak. Był już pikowany. Bardzo szybko rośnie.

Obrazek
Witajcie! mam już podobne niecierpki, zastanawia mnie jednak ( wiem że głupie pytanie) co to znaczy były pikowane... myślałam że pikowanie to roździelanie sadzonek żeby miały więcej miejsca ale teraz to już nie wiem, bo tych jest na zdjęciu dużo i mają ciasno, aha i wcześniej ktoś naposał o uszczykiwaniu góry żeby lepiej rosły, kiedy się to robi? jakiej wiekości muszą być roślinki?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13425
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Moje posiane niecierpki tak się powyciągały że aż z nich zrezygnowałam.
Kupiłam gotowe szadzonki i choć były drogie ( belgijskie po prawie 5 zł ) - jestem zadowolona bo są piękne.
W zeszłym roku też kupowałam sadzonki tych zwykłych i kwitły mi jak szalone do jesieni.
Nie miałam absolutnie żadnych problemów z ich adaptacją.
W ogóle to bardzo wdzięczne kwiatuszki :D
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6766
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

onka37 w zasadzie dobrze myślałaś z tym pikowaniem. Pikowanie to potoczna nazwa przesadzania małych roślinek na nowe miejsce. Niektóre roślinki wymagają nawet 2-3 krotnego rozsadzania. Te na zdjęciu mają duże liścienie ale gdy były przesadzane to miały, każda roślinka trochę miejsca dla siebie-zwróć uwagę na w miarę zachowane odstępy pomiędzy roślinkami. Szybko rosły więc zrobiło się ponownie za ciasno. Co do uszczykiwania to wykonuje się je w celu lepszego rozkrzewienia się rośliny, czasami do wyrównania wzrostu a czasami uzyskuje się w ten sposób jeszcze dodatkowo sadzonki nadające się do ukorzenienia. Więc nie można powiedzieć, który moment jest najodpowiedniejszy. Ale jak nie chcesz sadzonek to myślę, że możesz ścinać nad 2 parą liści właściwych.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Za sprawą tego forum skusiłam się i posiałam różowe niecierpki waleriana( ogromnie je lubię) pod koniec lutego do miniszklarenki. Teraz rośliny( 30 szt.) mają już z 8cm, pięknie się krzewią i maja pączki :D Nie sądziłam, że tak łatwo samemu je wyhodować, dodałam włókna kokosowego do ziemi i chyba im służy :) Część chyba posadzę w gruncie, czy trzeba jakoś ziemie przygotować, by się nie zasklepiała?
Awatar użytkownika
onka37
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 13 sie 2007, o 20:58
Lokalizacja: Śląsk

Post »

niecierpki z tego zdjęcia są już popikowane i większe ale mam pytanie od spodu liście pojawiły się brązowe plamki czy to taka ich uroda czy na coś chorują?

Obrazek
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Post »

Mam pytanie, czy teraz można by jeszcze siać niecierpki, zdążyłyby zakwitnąć w lecie? :wink:
Pozdrowienia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Brązowe plamki, to taka ich uroda, ja siałam same różowe, ale widzę, że jedne mają jaśniejsze liście i plamek nie ma, inne nieco ciemniejsze liście i te plamki mają, łodyżki też są lekko czerwonawe.Może będą w dwóch odcieniach różu?
Możesz posiać niecierpek, zakwitnie pewnie późno, ale możesz go potem schować jak zrobi się zimno na parapet w mieszkaniu.Widziałam wczesną wiosną kwitnący i ładnie rozrośnięty na parapecie, chyba przezimowany z poprzedniego sezonu :)
Awatar użytkownika
kffiatek
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 maja 2009, o 18:00
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum ale mam nadzieję, że nie ostatni :)

Podglądam to forum już od dwóch miesięcy i zdecydowałam się napisać bo nie wiem jak postąpić z moimi niecierpkami. Wysiałam je w marcu, po 3 tygodniach przepikowałam do pojemniczków po jogurtach a teraz wysadziłam już część na balkon a resztę chciałam posadzić rodzicom w ogrodzie (sama niestety go nie posiadam :( )

Mój problem polega na tym, że wyglądają dość mizernie- są takie raczej cienkie i długie, mają sporo liści ale nie przypominają wyglądem krzaczków, które znalazłam w internecie. Czy one się rozkrzewią czy powinnam jakoś im w tym pomóc? Mam nadzieję że uda mi się załączyć zdjęcia:

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”