Winobluszcz (Parthenocissus) dyskusje różne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Mam trójklapowego na balkonie. Na zimę niczym go nie okrywam, bo właściwie nie ma specjalnie jak tego zrobić - balkon jest długi na 6m i tak samo rozrośnięty jest winobluszcz. Natomiast jak słusznie mniemasz pojemnik (u mnie jest to plastykowy pojemnik na bieliznę wysokości 1m i średnicy 0,5m) owijam takim materiałem (coś jakby agrowłóknina to jest) i jeszcze dodatkowo dużym nylonowym workiem - zimuje bez problemu, a mam go już 3 rok.
Tak wyglądał na początku października: Obrazek Obrazek
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A mojemu winobluszczowi opadły już liście ( nie nacieszyłam się długo ich czerwienią :cry: ), tylko dlaczego tak szybko :?:
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4213
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Moj bluszcz pięcioklapkowy pod koniec wrzesnia w pełnej krasie. Obrazek
Pozdrawiam Zenek
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Sekwoja pisze:Witam!
Czy ktoś z Was może doradzić jak przezimować winobluszcz na balkonie? Został posadzony w tym roku w czerwcu w donicy. Domyślam się, że należy ocieplić pojemnik, ale co z pędami?
Ja mam na balkonie w donicy winorośl i nawet jej nie okryłem. I tak sobie już w niej rośnie dwa lata i wszystko z nią jest okej. Więc nie sadzę żeby winobluszcz Ci nie przetrzymał zimy bo są to podobne rośliny. Ale jak chcesz to możesz okryć całą donicę wraz z szyjką korzeniową bo to jest najważniejsze. Pędy zawsze odrosną i to bardzo szybko. :) :wink:
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Tytułem ciekawostki:
na ścianie domu mam posadzony winobluszcz trójklapowy.
Na poniżej zamieszczonych zdjęciach (zrobionych oczywiście w tym samym dniu) możecie ujrzeć, jak fundamentalny wpływ na zabarwienie gatunku mogą mieć warunki glebowe i dostęp do wody.

Pierwszy z nich posadzony jest w piaszczysto-gliniastej, ubogiej i dość suchej ziemi. Liście są stosunkowo małe o mało zwartym pokroju - sprawiają wrażenie dzikich, delikatnych i bardzo fantazyjnych. Przebarwiają się na czerwono-żółto-pomarańczowy kolor. Są fantastyczne.


Obrazek

Poniżej ten sam gatunek posadzony w luźnej, dobrze nawiezionej glebie z dodatkiem kompostu, zawsze obficie podlewanej. Liście duże, zielone, zwarte, szczelnie pokrywające ścianę domu. Przebarwiają się znacznie później.
Ciekawe? Obrazek
tomasz164
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 maja 2009, o 22:13

Winobluszcz problemy w uprawie

Post »

Witam.
Kolor liści się zmienia to wiem ale czy je gubi?
I w jakiej odległości i co ile cm. powinienem go posadzić jeśli chcę żeby obrósł cały dom ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gebo13
200p
200p
Posty: 490
Od: 1 mar 2007, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Winobluszcz trójklapowy gubi liscie ?.

Post »

Przed każdą zimą je gubi.To ekspansywne pnącze,ale jeśli chcesz mieć szybki efekt
to posadź co 1m jedną sadzonkę
Szczęście to nic innego jak dobre zdrowie i krótka pamięć
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

U mnie jedna sadzonka zarosła pół ściany szczytowej w ciągu dwóch lat, wiec nie ma co przesadzać z ilością, sadzonek na mb. jeszcze będziesz przeklinać tempo wzrostu.To pnącze płytko sie korzeni, wyjaławia glebę i 'wypija' wodę, w pobliżu gdzie rośnie jest bardzo sucho, nic tam nie rośnie, nawet trawa.Tym bardziej wiec nie powinno się sadzić gęsto, wystarczy jedna sadzonka na jedną ścianę :)
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Popieram Selli.
To b. ekspansywne pnącze i wbrew pozorom szybko rośnie.
Zastanów się tylko, czy chcesz mieć cały dom w objęciach winobluszczu?
Rozumiem np. 2 ściany, ale cały dom? Powstanie "zielony bunkier", rzadko wygląda to efektownie.
Pozdr.
R.
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Post »

Winobluszcz bubi liście i wcale efektownie nie wygląda, mnie się nie podoba zbyt
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Post »

selli7 pisze:U mnie jedna sadzonka zarosła pół ściany szczytowej w ciągu dwóch lat,

Nie mam trójklapowego. Naprawdę tak szybko się rozrasta? Słyszałam, że ten gatunek potrafi być kapryśny i słabiej rośnie od pięciolistkowego.
Awatar użytkownika
Wojtek76
100p
100p
Posty: 119
Od: 12 kwie 2008, o 15:33
Lokalizacja: północna Małopolska

Post »

Być może masz kattko rację:
w zeszłym roku na początku sezonu posadziłem przy murze winobluszcze pięciolistkowe - ruszyły szybko, tylko, że zamiast się piąć, to płoziły się po ziemi.
W szkółce powiedzieli mi, że jeśli chcę pnącze samoczepne. to muszę kupić winobluszcz trójlistkowy.
Kupiłem, posadziłem jakieś dwa metry od pięciolistkowego i... kiepsko. Ledwie ruszył, chociaż posadziłem go na przełomie czerwca / lipca.
to ja, Wojtek :)
Awatar użytkownika
teli
200p
200p
Posty: 284
Od: 17 paź 2008, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze.6b Płock między torami

Post »

W ogóle winobluszcze w pierwszym roku , od nasadzenia , kiepsko idą , nawet w drugim , roku , nie będzie tego dużo....ale w następnych latach , będziesz wycinał , przycinał :lol: :lol: ....cierpliwości
Carpe Diem...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”