Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Coś zjada moje grusze

Post »

witam serdecznie , wiosna ostro zawtała do naszych ogrodów a z nią też pewne problemy , dzis zauważyłem już na porzeczkach mszyce z którymi sobie jakoś poradzę , bardziej martwią mnie jednak grusze na których coś zjada mi liście.
Troszkę czasu spędziłem na próbie znalezienia winowajcy , ale niestety nic z tego nie wyszło, na wielu liściach natomiast mam lokatorów w postaci małych zielonych robaczków , akurat w tym czasie w nieco intymnych dla nich sytuacjach........... nie wiem czy to one są przyczyną tych objedzonych listków ,czy ich dziatki , ewentualnie czy w takiej sytuacji coś mogę począć?
Rzucę tutaj fotką , mam nadzieję , że moderatorzy mnie nie zjedzą za to ,ale niestety tylko tak mogłem te robaczki złapać w kadr!
Obrazek
cx

Post »

Witam.
Zdjęcie super!!!Mimo wieloletnich obserwacji robali ,akurat tych w takiej "niedwuznacznej "sytuacji nie widziałem.To Naliściak Srebrnik,chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych-natabene jeden z ładniejszych szkodników.
W obecnej fazie rozwoju(nie może żreć pączków,bo rozwinięte)robi atrakcyjne wzorki na liścach i nie ma potrzeby ,aby go zwalczać.No chyba ,że jest ich straszna masa(ale tylko wtedy!!!),można zastosowac jakiś pyretroid w temperaturze poniżej 20 stopni(Karate,Decis ,Fastac,itp)
Hej.
Awatar użytkownika
Marian R
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 30 lip 2007, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Miałem ten sam problem co OGRODNIK. Przed 4 laty posadziłem gruszę Faworytkę na gliniastym podłożu. Co roku gdy liście się rozwijały już miały rdzawe plamy. Później wyrastały nowe i dalej ten sam skutek. Po jakimś czasie opadały i żadne opryski nie pomagały. Podobnie było na brzoskwiniach lecz liście stawały się kędzierzowate o zabarwieniu różowo-czerwonawym. Poradzono mi abym podłożył pod drzewa obornika i zaczął je sukcesywnie podlewać. Przyznam, że pomogło :!: :!: Na liście aż chce się patrzeć i widać że samo drzewo się znacznie wzmocniło. Na razie żadnych objawów choróbsk...
Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości. /J.Piłsudski/
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Post »

dzięki krzyś za info , pozostawię je w takim razie w spokoju , może jedzą liście ale niech sobie troszke pofolgują!! w końcu potrzebują enegii......... choć patrząc na nie to wąpliwe jest to !
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Liście na gruszy - czy to Szpeciel?

Post »

Na listkach gruszy pojawiły się plamy jak na zdjęciu co to jest?

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Krzysztof
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Tak to szpeciel moim zdaniem. :wink:
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Dziękuję :!: czyli dobrze mi się wydawało...
A podpowiedzcie jeszcze czym i kiedy opryskać lub w inny sposób się tego pozbyć... Czy myślicie że podlanie ProAgro załatwiłoby sprawę? Czy mam oberwać zaatakowane liście i spalić?
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

W szkółkach gatunki żerujące wewnątrz tkanek roślinnych (pod skórką liści) trzeba zwalczać jak najwcześniej, ponieważ na roślinie przebywają one przede wszystkim w okresie wychodzenia z kryjówek zimowych. Następuje to już w okresie pękania pąków. Nieco później (początek ukazywania się liści) można przystąpić do zwalczania gatunków wolno żyjących na powierzchni roślin, tj. żerujących na dolnej stronie liści.
Zabiegi należy wykonywać głównie wiosną (kwiecień, maj i czerwiec) powtarzając je 3 lub 4 razy, aby zniszczyć wszystkie formy rozwojowe (jaja, nimfy i dorosłe osobniki). Do zwalczania szpecieli można używać preparatów wymienionych w aktualnym "Programie ochrony roślin sadowniczych". Ostatnio do zwalczania pordzewiacza jabłoniowego poleca się także fungicyd Euparen Multi 50 WG w dawce 2 kg/ha.


O preparat zapytaj w ogrodniczym
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Post »

Niestety z tego co wiem to euparen wycofano z dystrybucji w zeszłym roku, u nas nigdzie nie można go dostać...
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Witam!
Zauważyłem dziś na owocu swojej red-faworytki taki oto nalot:
Obrazek
Obrazek

Czego to objaw?
Pozdrawiam, Maciek.
aro
50p
50p
Posty: 97
Od: 6 mar 2009, o 20:49
Lokalizacja: sosnowiec

Choroba gruszy

Post »

Witam mam problem z moją gruszką nie wiem co jej dolega prosze pomóżcie Obrazek
aro
50p
50p
Posty: 97
Od: 6 mar 2009, o 20:49
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Choroba gruszy

Post »

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”