Czasy kiełkowania nasion poszczególnych roślin

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
EAnna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 kwie 2008, o 11:01
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Ziemie do siania dezynfekuje każdorazowo w mikrofalówce. Robie to partiami; jest trochę nieprzyjemnego zapachu, ale od czego jest wietrzenie.
Pozdrawiam
EAnna
gos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 lip 2007, o 21:36
Lokalizacja: Pruszkow

Post »

EAnna
na jaką moc i na ile minut nastawiasz mikrofalę :lol:

myślę - czy piekarnik tez może być :oops: :?
EAnna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 kwie 2008, o 11:01
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Mikrowelle ustawiam na 10 min. i max moc. Chodzi o to, aby nastąpił proces pasteryzacji, to znaczy, aby została uzyskana temp. ok.75 st. C. przez min. 15 sek. jak temp.. będzie wyższa i dłuższy czas jej działania to nie szkodzi.
W ziemi do sadzonek powinno byc ok. 50% piasku gruboziarnistego. Moze byc tez piasek drobny, ale przewiewność takiej mieszanki bedzie gorsza.
Piekarnik oczywiscie może byc, ale bedą większe straty energii, ponieważ powietrze jest złym przewodnikiem ciepła. W mikrofalówce energia wydziela sie bezpośrednio w ogrzewanej substancji. Dlatego, aby uzyskać (w piekarniku) w calaj objetości parowanej ziemi wymaganą temperaturę, potrzeba o wiele dłuższego czasu.
Pozdrawiam
EAnna
gos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 lip 2007, o 21:36
Lokalizacja: Pruszkow

Post »

Dziękuję
teraz to mogę ruszyć na następne siewki z taką ziemią
Awatar użytkownika
surita
200p
200p
Posty: 253
Od: 8 kwie 2008, o 14:36
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Poziomka od Legutki po 7 :)

Żagwin z Torseedu po 5;
Mydlnica bazyliowata z Torseedu po 5.
Pozdrawiam, surita czyli Kasia.
Zapraszam na mój balkon :)
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Lobelia zwisła od Legutki - w siódmym dniu (pierwsze roślinki).
Diaskia też Legutko - w ósmym dniu, też początek wschodów.

Na parapecie, 16 stopni w nocy, 19 w dzień.
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
aga717
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 31 sie 2005, o 20:21
Lokalizacja: Łódź

Powojnik tangucki

Post »

Witam. Co robie żle- wysiałam już drugie opakowanie i nic nie rośnie. Czy ten powojnik też musi przejść stratyfikacje. Nasiona od Legutki.
kikiola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 kwie 2009, o 15:12

Nasionka

Post »

Witam
Ja w tym roku pierwszy raz wysiałam z nasionka dziwaczka, powiem szczerze że nie wierzyłam że coś mi wyjdzie a ku mojemu zdziwieniu na 12 zasianych wyszło mi 8 po ok 7- 10 dniach . Zaciekawiona kupiłam nasionka poziomki, 4 różne passiflory, truskaweczkę, rajskie ptaki, eukaliptusa gunni, lagertroemia indica, ladiole, paulownię i kukurydzę ozdobną, siałam 17 kwietnia po uprzednim moczeniu przez dobę, kukurydza kiełkowała po ok 4 dniach, teraz pokazuje się coś w miejscu paulowni i poziomki, ale nie do końća jestem przekonana czy to na pewno te roślinki. Czy ma ktoś może zdjęcia kiełkującej poziomki ?? doradźcie mi coś. Podlewam przegotowaną woda tak jak w instrukcji. kurczę chyba zrezygnuję bo sama nie wiem czy ma sens dalej trzymanie tego. Zasiałam w normalnej ziemi to tak pisało. Aha drzewko truskawkowe przetrzymuję jeszcze w lodówce w piasku ale nie widzę by coś się zmieniało, a już na pewno nic nie kiełkuje !!!!! Roślinki są na parapecie gdzie operuje cały czas słoneczko. Jak macie jakieś rady to poproszę o nie.
Eszka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 kwie 2009, o 08:56

Post »

A czy wiecie może ile kiełkuje szpinak olbrzymi? Wysiałam go tydzień temu... i nic :(
Pozdrawiam,
Aga
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

W tym roku wzięłam się ostro za wysiewanie bylin, także z własnego ogrodu. Doświadczenie nauczyło mnie, aby na wszelki wypadek wysiewać w min. 2 terminach. Nasion jest zazwyczaj tyle, że można poeksperymentować.
Błędy jakie popełniłam to np. zbyt małe przysypanie nasion. Nie sprawdziła się teoria, że tycie nasionka przysypywać cieniutką warstwą ziemi. Roślinki się pokładają. Na opakowaniach standardowo brak info o głębokości siewu.
Do wszystkich używałam tej samej ziemi, nie pasteryzowałam, ale zaglądałam do kalendarza księżycowego. A i tak ze wschodami i szybkością wzrostu tych samych roślin bywało różnie :/
Daglezja nie wzeszła wcale, za to świerk srebrny ma się na razie dobrze. Wschody po 2 tyg. Bez stratyfikacji. Siewki stoją w cieniu pod oknem na niewielkim, jasnym ganku, który w dzień bardzo się rozgrzewa, a że roślin tam dużo to i wilgotno. I jak miło, żaden grzyb go nie zżera. Siałam w ziemię do iglaków, która zimowałam w ogrodzie.
Totalna porażka z gazanią, albo nie wschodziła, albo padała. Komu się udało, bo mam jeszcze parę nasion?
Berberys - wschody (w ogrodzie bez stratyfikacji) bardzo nieregularne 14 dni do roku, a może i dłużej. Wiekszość ok. miesiąca.
Gaura, lawenda, silene, kocimiętka, mydlnica -14 dni, a Bazylia 10 dni. na parapecie ogrzewanie centralne sporadyczne ze względu na słoneczną pogodę.
Rafal111
200p
200p
Posty: 393
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Kiedy i co siać

Post »

Drugi rok bawię się w ogródek z małymi sukcesami ale widze ze to za wcześnie to za późno posiałem itd.
Np dlaczego ogórków nie moge teraz drugi raz zasiać, skąd wiedzą że za późno i nie rosną :) Przecież wiosna była straszna, jak jesień więc powinny paść :)
Ale do rzeczy ...
Jest gdzies w internecie taki kalendarz kiedy i co siać?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3607
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Na każdej torebce z nasionami też zazwyczaj jest napisane, kiedy dane warzywo czy kwiatek najlepiej wysiewać.
Waleria
Łysy
200p
200p
Posty: 351
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Kiedy i co siać

Post »

Rafal111 pisze:skąd (rośliny) wiedzą że późno i nie rosną
Zegar roślin ( a właściwie kalendarz :wink: ) reguluje się wg długości dnia - decyduje ilość światła.

Ogrodnicy hodują w szklarniach chryzantemy, które dzięki doświetlaniu lampami nie wiedzą, że to już 1 listopada i sobie rozkwitają w najlepsze 8)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”