Sępolia - fiołek afrykański cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Madeleine
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 kwie 2009, o 22:40
Lokalizacja: spod czeskiej granicy

Post »

Co to jest chimera fiołka?
Awatar użytkownika
Agunia
1000p
1000p
Posty: 1328
Od: 23 mar 2009, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

to taki fiołeczek którego wyprodukowano sztucznie , podobno można to poznać po kwiatach ( mają umaszczenie w formie wiatraczka, takie paski na płatkach) mam nadzieje , że wytłumaczyłam ci jakoś :D taki fiołek chimera po szczepieniu z lista nie powtórzy cech matecznej rośliny , jedynie rozmnażanie z łodyżki kwiatowej albo z rośliny matecznej poprzez usuniecie środka rozety liściowej i ukorzenianie młodych odrostów.
resztę to już czarodziej ci wytłumaczy bo tyle udało mi się póki co opanować :D teraz uskuteczniam praktykowanie tej metody :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Chimera= roślina lub jej organ złożony z różnych genetycznie tkanek, powstała w wyniku mutacji genów lub chromosomów w trakcie wzrostu rośliny. :wink:
Awatar użytkownika
Agunia
1000p
1000p
Posty: 1328
Od: 23 mar 2009, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

o matko, :roll: to się nazywa profesjonalna odpowiedź :D odrazu mi się przypomniało że nic nie umiałam z biologi :wink:
Awatar użytkownika
Agii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 2 lip 2008, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Białegostoku woj.podlaskie

Post »

Aguniu a ja właśnie napisałam w Twoim wątku zapytanie o chimerki :lol: na razie z moich chimer kwitnie jedna .Chyba spróbuję u siebie je rozmnożyć. :lol:
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Ja wsadziłam kilka dni podobnie, czyli z kwiatka, poprzednio był niewypał, ale jak widać jest to możliwe.
Agunia trochę mnie podbudowały te listeczki u Ciebie.

Z moejej chimery biało niebieskiej(lub fioletowej jak kto woli) z falką wychodzą bardzo ciekawe kwiaty, lubię te niespodzianki.

Sami zobaczcie:

na początku (chyba na początku, bo nie pamiętam, fiołki u mnie rosły bo rosły, teraz więcej zauważam) było tak
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To była super niespodzianka, kwiaty olbrzymie
Obrazek

W tej chwili już nie mam tego pasiastego, ale po młodych listkach, w zasadzie po ich ogonkach, z grubsza wiadomo, czy będzie bardziej ciemny, czy jasny.

Z fiołkami robiłam ostatnio inne eksperymenty, ale na razie czekam na efekty, będę się chwalić (lub żalić 8) ) jak będzie czym.
Awatar użytkownika
fiolek13
500p
500p
Posty: 506
Od: 23 lis 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Aguniu Gratuluję ;:333 Udał Ci się wychodować Chimerke :lol:
Wiolu widzę że też lubisz eksperymenty ;:112 ja próbuje skrzyżować dwa fiołki - zobaczymy co z tego wyjdzie ;)
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

A co zrobiłaś, jeśli można zapytać?
Awatar użytkownika
fiolek13
500p
500p
Posty: 506
Od: 23 lis 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Zapyliłam fiołka niebieskiego pyłkiem z fiołka białego z falbanką. Już zawiązały mi sie nasionka i teraz czekam aż dojrzęją ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Aaaaa to na te nasionka czekasz :lol: .

Oprócz nasionej może warto ukorzenić łodyżkę kwiatową :roll:, tylko ciekawe czy nie przyschnie
Awatar użytkownika
Agunia
1000p
1000p
Posty: 1328
Od: 23 mar 2009, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Chyba trochę przedwcześnie mi gratulujeci bo ja je najpierw musze odhodować i doprowadzić do kwitnienia i wtedy się okaże czy to jest sukces czy tylko połowiczny :) kasiu mi też się nasionka zrobiły tylko że bez mojego udziału wiec nie wiem co mi z tego sie wykluje , a że stoją 4 fiołeczki tuż obok siebie to mam pare możliwości :)
Awatar użytkownika
Agunia
1000p
1000p
Posty: 1328
Od: 23 mar 2009, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

wwwiola pisze:Aaaaa to na te nasionka czekasz :lol: .

Oprócz nasionej może warto ukorzenić łodyżkę kwiatową :roll:, tylko ciekawe czy nie przyschnie

W sumie to polecam zabawę z ukorzenianiem łodyżki, właściwie chyba większy problem miałam z nie przelaniem, jakby ci się zdawało że mają za sucho to zawsze można nakryć folią domiczkę. Do ukorzeniania polecałąbym ci grubą łodygę bo bo małe szybko zaczynają gnić .
Awatar użytkownika
Ania76
200p
200p
Posty: 416
Od: 6 sty 2006, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Kasiu możesz powiedziec jak zapylasz fiołki? :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”