Szeflera zrzuca liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Paprotka
100p
100p
Posty: 188
Od: 26 paź 2008, o 20:38
Lokalizacja: Warszawa

Post »

NA liściach mojej szeflery zauważyłam zmiany takie plamki jakby wyssane soki przez jakiegoś robala.
Szeflerę zaatakowało najbardziej, nawet młode piękne listeczki już łaciate a na spodzie listków takie małe czarne kropeczki. Nigdy nie miałam takiego problemu, jestem załamana, co można z tym zrobic żeby nie przeszło na inne roślinki, jak temu zaradzic. Boże jak się tego paskudztwa pozbyc...
Bardzo proszę o pomoc, za która z góry serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam
Sylwia
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3430
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Ja każdą zarazę traktuję mospilanem :oops:.
Jak do tej pory,nic mu się nie oparło 8)
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
x-M-8
---
Posty: 4224
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Myślę.że to nie wina nawozu,to raczej jakaś choroba,ja miałem tak samo,liście zaczęły opadac.Niestety ja wywaliłem swoją szeflerke do kosza.Ale pewnie można ją jakoś uratowac...
Awatar użytkownika
polly
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 maja 2009, o 12:37
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Mam problem z moją Szeflerą .

A mianowicie:
Szeflere (obie) zaczęły tracić liście, które najpierw robią się kropkowo-brązowe, a potem opadają. Poczytałam trochę i wyczytałam, że tak szeflerki reagują na przelanie. Czy mogą natomiast reagować tak na np. zbyt wysoką temperaturę? U mnie w domu już drugi miesiąc z rzędu jest ok.24-27 stopni i one wtedy właśnie zaczęły grymasić. Czy to możliwe?
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam,
Iza
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

chyba ma zbyt mokro... Nie wydaje mi się, żeby tak się działo z gorąca... Postaw ją gdzieś gdzie będzie miała rozproszone światło. Może to pomoże:) Warto spróbować.
Moja szeflera traci liście co jakiś czas, nie wszystkie oczywiście. Ma już 9 lat, kiedy urosła do 2 m, ucięłam ją... Trochę odchorowała, ale teraz już lepiej wygląda :D
Z jej bocznego odrostu zaszczepiłam maleństwo dla mamy i o dziwo po roku zakwitło!!! Niestety nie zrobiłam zdjęcia a drugi raz może się to nie powtórzyć :cry
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zdecydowanie za dużo wody, system korzeniowy jest zalany, do wyjęcia z doniczki, osuszenia papierowymi ręcznikami, odstawienia na 3h by doschła bryła korzeniowa i ponownie w doniczkę i oszczędniej z wodą. :wink:
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przemku,mam szeflerę w domu.W moim mieszkaniu jest bardzo suche powietrze.Czy powinnam spryskiwać szeflerę wodą co jakiś czas? I czy w podstawce od kwiatka może pozostawać woda,czy lepiej nie? Mam tą roślinkę od 1,5 tygodnia i chciałabym poznać jej wymagania i przyzwyczajenia by prawidłowo i dobrze się nią opiekować!!! :) :D :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zraszać nie musisz, woda w podstawku powinna być max. do 15 ,minut po podlaniu, nadmiar trzeba odlać, w podstawek nasyp sobie keramzytu zalej wodą a na tym postaw doniczkę z szeflerą i podstawkiem i to w zupełności jej wystarczy. :wink:
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dzięki serdeczne! A tak przy okazji:Pisałeś że do siewek Albicji powinno się ziemię wymieszać z perlitem i piaskiem. U nas tego nigdzie nie ma. Czy można czymś zastąpić perlit? Pozdrawiam. :D :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Można drobnym keramzytem. :wink:
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

Na Szeflera zaobserwowałem na niektórych liściach ciemne plamki zazwyczaj brązowe , łodygi z liśćmi zaczynają Odpadać

Co z nią sie dzieje czy to da się uratować ?!
Awatar użytkownika
Grzdyl
500p
500p
Posty: 694
Od: 8 gru 2008, o 00:12
Lokalizacja: Police

Re: Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

Bez zdjęcia nikt nie będzie w stanie Ci pomóc. Opisz też jak często ją podlewasz, gdzie stoi (światło) i w jakiej rośnie ziemi. Specjalistą od takich spraw jest tu Czarodziej i gdy dodasz zdjęcie z w/w opisem, z pewnością uzyskasz pomoc.
Pozdrawiam,Władek.
Wykształcenie - coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. (J. Tuwim)
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Re: Szeflera - Ciemne plamki na liściach

Post »

Jest w butelce z wodą , niedawno pojawiły się małe korzonki, miejsce zachodni pokój
zdjęcie wrzucę jutro bo mam problemy z aparatem :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”