Grubosz - Crassula Cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
Grzdyl
500p
500p
Posty: 694
Od: 8 gru 2008, o 00:12
Lokalizacja: Police

Post »

benitka608,może to tylko cień,ale wydaje mi się,że widzę w twej doniczce mech.Jeśli tak,to znaczy,że za dużo go podlewasz.Po pierwsze,radził bym Ci go przesadzić do nieco większej doniczki.Grubosz dobrze się czuje w ziemi do kaktusów wymieszanej ze żwirkiem,by podłoże było przepuszczalne.
O kształtowaniu go nie piszę,gdyż to nie moja domena.Są tu specjaliści i na pewno Ci poradzą.
Pozdrawiam,Władek.
Wykształcenie - coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. (J. Tuwim)
Awatar użytkownika
kukasia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 28 kwie 2008, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Portugalia

Jak go poprowadzić?

Post »

Witam :D

Pytanie jak w temacie. Rozmnożyłam grubosza ze szczepek od mamy i nie wiem czy powinnam poczekać aż wszystkie pędy sobie jeszcze urosną, czy mam je już na tym etapie przyciąć (żeby się rozkrzewiały). Czy możecie mi doradzić? Z góry dzięki za pomoc :)


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Jeżeli ma to być "planowane" formowanie to ja bym już na tym etapie uszczknął czubki tych sadzonek. Oczywiście na jednej czy dwóch możesz zostawić i na razie nie uszczykiwać. Rośliny nie będą wtedy miały jednakowego pokroju - a sama stwierdzisz wtedy co lepsze i korzystniejsze. Ja swoje grubosze rozsadzam pojedynczo ale tak też możesz zostawić - jeżeli tak forma Ci odpowiada.
Jeżeli chodzi o grubosza Benitki608 - to w zasadzie identycznie jak powyżej. Na upartego można go przesadzić do niższej doniczki np. jakieś ładnej misy. Innych możliwości tam na razie nie widać.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
benitka608
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 maja 2009, o 22:57

Post »

karpek pisze: Jeżeli chodzi o grubosza Benitki608 - to w zasadzie identycznie jak powyżej. Na upartego można go przesadzić do niższej doniczki np. jakieś ładnej misy. Innych możliwości tam na razie nie widać.
ok a więc tak zrobię :) , a co doradzisz w związku z tym wczesniejszym okazem\? cze,ać ażzarośnie :?:
Grzdyl pisze:benitka608,może to tylko cień,ale wydaje mi się,że widzę w twej doniczce mech.Jeśli tak,to znaczy,że za dużo go podlewasz.Po pierwsze,radził bym Ci go przesadzić do nieco większej doniczki.Grubosz dobrze się czuje w ziemi do kaktusów wymieszanej ze żwirkiem,by podłoże było przepuszczalne.
O kształtowaniu go nie piszę,gdyż to nie moja domena.Są tu specjaliści i na pewno Ci poradzą.


Grzdyl ok , to ciocia go podlewa ale poproszę o wizyty z wodą raz , ew 2 razy w tyg :wink:
Awatar użytkownika
Grzdyl
500p
500p
Posty: 694
Od: 8 gru 2008, o 00:12
Lokalizacja: Police

Post »

benitka608 pisze:
Grzdyl ok , to ciocia go podlewa ale poproszę o wizyty z wodą raz , ew 2 razy w tyg :wink:
Ok,będę wpadał nawet częściej,tylko nie wiem gdzie,ale z wodą chyba rzadziej. :D
Pozdrawiam,Władek.
Wykształcenie - coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. (J. Tuwim)
benitka608
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 maja 2009, o 22:57

Post »

Grzdyl pisze:
benitka608 pisze:
Grzdyl ok , to ciocia go podlewa ale poproszę o wizyty z wodą raz , ew 2 razy w tyg :wink:
Ok,będę wpadał nawet częściej,tylko nie wiem gdzie,ale z wodą chyba rzadziej. :D
grzdyl oj daleeeeeko mamy do siebie :wink:

jednak dam zlecenie ciotuni :lol:

a może ktoś doradzić jak mam połamać gałązki bo do niedzieli mało czasu zostało :?
Awatar użytkownika
Leśny Duch
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 10 lut 2009, o 12:40
Lokalizacja: Wejherowo/Gdynia

Post »

Witajcie!
dostałam wczoraj 2 drzewka - odnózki od wielkiego;) co dalej z nimi robić? Uszczyknęłam już koncówki, by się rozkrzewił, ale to normalne, że są takie "łyse"? czy da się jakoś wywołać przyrost liści w dolnych cześciach pnia?
Z góry dzięki:)
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam!:) Joasia
Na leśnym balkonie
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2083
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja mam 2 gruboszowate:D

1.Sedum rubrotinctum
2.Crassula ovata
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Joasiu pozwól im podrosnąć na ułożenie i zmuszenie ich do rozkrzewienia niżej na pniu będzie czas. :wink:
Awatar użytkownika
Marta A.
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 30 cze 2009, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Czy da się go uformowac ?

Post »

Witam ! Mam takiego grubosza, rośnie dziwnie bo listki wyrastają wysoko, na dole jest dość pusty. Przechyla mi się na boki bo jest góra za ciężka. Co mogę z nim zrobić? Mam go od szczepki, ma ponad rok. Listki ma piękne mięsiste, ostatnio od dołu wyrosły mu dwa nowe pędy. Obrazek Obrazek
Katarzynka19
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 2 lip 2009, o 14:24

Post »

Witajcie:)
Mam małego grubosza ma około 4 cm jeszcze jest zakrzywiony i go kijem prostuje i mam pytanie:) przesadziłam go do mieszaniny piasku i ziemi ale takiej spod bloku.. i na dół wrzuciłam kamyki chyba nic mu się nie stanie? za około miesiąc planuje go przesadzić tylko nie wiem jaką ziemię kupić: czy uniwersalną, do kaktusów a może torfową?

Czym go podlewać by na ziemi nie pojawiał się biały osad (to chyba chlor z wody:( )

Chyba uszczykiwanie na czubku nie ma sensu bo pień jest jeszcze bardzo "giętki" prawda?

Przesadze go za jakiś miesiąc bo obok włożyłam listek i chce poczekać aż się ukorzeni:)

Pozdrawiam wszystkich!

A oto moje dwa cudeńka, wkrótce może 3 :)
Obrazek

Obrazek
niedzwm1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lip 2009, o 20:56

Post »

Tak sobie obserwuję ten temat i widzę, że jest tutaj sporo fachowców...

Poradźcie proszę jak uformować mojego grubosza. Chciałbym zachować jego kształt typowy dla drzewka - gruby pniaczek i gęsta korona - nie wiem za bardzo jak go przyciąć, aby go nie zepsuć, gdyż jest naprawdę ładny. W zimę zgubił trochę listków, ale w ich miejsce powyrastały gałązki, które go zagęściły, ale stracił trochę swój regularny kształt.

Czy tak będzie dobrze, czy jednak dokonać bardziej zdecydowanych cięć?

Obrazek
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Ładne drzewko. Szkoda, że nie dałeś więcej zdjęć - z różnych stron. Nie wymaga bardzo radykalnego cięcia - a tylko tak jak zaznaczyłeś. Patrząc na zdjęcie: lewa strona i wierzchołek - OK. Natomiast prawa/góra: szkoda obcinać już rozdwojoną gałązkę, więc proponuję uszczknąć tylko końcówki tych pędów. To samo prawa/dół. Dokładnie nie widać jak ta gałązka się kieruje i jaki ma kształt. Ale jeżeli przeszkadza czy psuje kształt korony - to obciąć tak jak jest zaznaczone.
Potem nam go tutaj jeszcze pokaż bo naprawdę ładne drzewko.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”