Pokrzywka brazylijska, koleus blumego(Plectranthus scutellarioides) uprawa w domu

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

Ja z doświadczenia swojego wiem że w ziemi też się bardzo fajnie przyjmują i to bez ukorzeniacza i jakiegokolwiek osłaniania, ja po prostu zrywam wierzchołek mniej więcej z 4-6 listkami i wsadzam do ziemi, obficie podlewam i już tak prawie 10 różnych koleusów ukorzeniłem ;)
x-M-8
---
Posty: 4224
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Koleuski dobrze ukorzeniają się w ziemi i wodzie.Ukorzeniacz nie jest do nich potrzebny.Wypróbuj obie metody i zobaczysz która skuteczniejsza.
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

u mnie co roku lądują na balkonie ;) koleusy słońce lubią, wtedy mają piękne kolory ;)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Kupiłam na targach pokrzywkę o bardzo dużych liściach.Nie wiem czym właściwie różni sie od takich o liściach mniejszych, czy rozrośnie się mocno i cały czas będzie wypuszczać tak duże liście? Nie wiem ile miejsca przeznaczyć jej w donicy, bo chciałam dosadzić do niej Euphorbię Diamond Frost o białych drobnych kwiatkach :) Czy ktoś uprawiał taki koleus o dużych liściach i może coś napisać:?:
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post »

pochwal się nimi, chętnie zobaczymy :wink:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Pokrzywka

Post »

Obrazek

To zdjęcie pokrzywki, wszystkie okazy na targach miały takie duże liście tyle, że różne kombinacje kolorystyczne :) Nie wiem czy to inne, w ogrodniczych spotykałam o liściach połowe mniejszych, czy też jakoś je 'podkarmili'.Na razie poustawiałam w donicy jak ma być posadzone z wilczomleczem, ale nie wiem czy to dobry pomysł, bo jeśli pokrzywka się mocno rozrośnie to może liśćmi przykryć sąsiada. Chciałabym wiedzieć tez jakie stanowisko wybrać, by koleusowi nie wyblakły liście, chyba nie może być nadmiernie słoneczne :? Mam zamiar posadzić od wschodu, słońce jest tylko do godz.11
To mój pierwszy koleus, jakoś wcześniej nie mogłam się przekonać, bo nie przepadam za pstrymi liśćmi, ale chciałam coś przed wejściem do domu by nie śmieciło opadającymi kwiatkami :roll: i znosiło ocienienie przez większą część dnia.
Katarzynka19
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 2 lip 2009, o 14:24

Post »

Mam koleusa, który ma bardzo wielkie liście, coś takie jak u kolegi powyżej. Zauważyłam, że jak sie ich nasadzi w "kupie" kilka sztuk, to nie rosną im tak wielkie liście, a jak jest sam jeden to ma olbrzymie rozmiary, gigantyczne liście. Czy jest jakiś sposób aby te liście byly mniejsze jak koleus rośnie sam w doniczce?
Awatar użytkownika
x-b-6
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 lip 2009, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post »

A ja posiadam takie koleusy (chociaż szukam już innych kolorów ;)):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Katarzynka19 pisze:Czy jest jakiś sposób aby te liście byly mniejsze jak koleus rośnie sam w doniczce?
U mnie pomaga (nieco) sukcesywne uszczykiwanie - w tym także tych największych liści. Koleus szybko mi odrasta, więc ubytki błyskawicznie są "ukrywane" wśród nowych pędów. A gdy uszczykuje, roślina koncentruje się właśnie na wypuszczaniu nowych pędów, a nie rozroście istniejących liści.
emalia103
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lip 2009, o 11:49
Lokalizacja: T.M.

Post »

Przeglądam forum od rana i chyba to będzie mój ulubiony temat 8)
Uwielbiam pokrzywki... co roku wyszukuję nowe odmiany.. ale ze względu na braki lokalowe nie zawsze uda mi się przechować wszystkie na kolejny sezon...
w tym roku na moim balkonie zagościły takie odmiany :D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
odmiany o dużych liściach posadziłam na działce.. ale nie obfotografowałam :oops: w każdym razie te wielkolistne pokrzywki najlepiej sadzić same,bo rosną szybko(jak wszystkie coleusy) i zagłuszą prawie każdą roślinkę... mi w ubiegłym roku chciały "zjeść" pelargonie i musiała powyrywać :twisted:
Awatar użytkownika
x-b-6
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 lip 2009, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post »

Witam!

Jakieś cztery dni temu kupiłam koleusa, który wydaje mi się być koleusem "Brilliancy", ale nie w tym rzecz.
Do tej pory miał się świetnie, ale dzisiaj pojawiły się na nim plamy - wygląda tak, jakby spaliło go słońce, chociaż stoi na parapecie w takim miejscu, gdzie dociera tylko rozproszone światło. Nie podlewałam go też po liściach (a wiem, że to czasem może być przyczyną takich plam), tylko do podstawki i ew. na ziemię.

Czy ktoś wie, co może być przyczyną takiego problemu? Czy możliwe, że po prostu upał tak działa na koleusy?

Zapomniałam dołączyć zdjęcie:
Obrazek
Awatar użytkownika
aves
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 paź 2007, o 20:57

Post »

sucha ziemia przez długi czas- nie ma innego wytłumaczenia+ gratis mnóstwo słońca i tak liście usychają. Podlewaj codziennie i częściej uszczykuj wierzchołki wzrostu... :)
"Warto żyć, warto śnić, warto kochać..."
...kwiaty
Awatar użytkownika
x-b-6
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 lip 2009, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post »

aves pisze:Podlewaj codziennie i częściej uszczykuj wierzchołki wzrostu... :)
Serdecznie dziękuję. :)
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2320
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Post »

moje wyglądają tak :) Dostałam nowe, i niebawem dołączą do kompozycji w doniczce.

Obrazek
A tu w towarzystwie mięty, oregano i poziomek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”