Frizea lśniąca ( Vriesea splendens )wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Miaaaa
To jest jakaś inna odmiana Vriesei
:D

Obrazek

To chyba ta.

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... ht=vriesea

Tutaj mamy dużo o bromeliach.

I taki tekścik (nie pamiętam, gdzie go znalazłem) o ananasowatych

Rośliny jednoliścienne, w rodzinie ok. 2100 gatunków, które zamieszkują tropikalną i subtropikalną strefę Ameryki (tylko poza jednym wyjątkiem). W Polskiej florze nie ma przedstawicieli tej rodziny. Są to przeważnie trwałe rośliny zielne (byliny), często epifity (rosnące na drzewach i na skałach), ale są i gatunki naziemne, rzadziej niewielkie drzewka (z pióropuszem szczytowych liści). Tworzą rozety, większość nie ma pnia, ale mogą być półzdrewniałymi roślinami z wydłużonym pniem. Gatunki epifityczne często mają korzenie silnie zredukowane – służą tylko jako organy czepne.

Woda u bromelii jest pobierana przez liście. Liście są równowąskie, często sztywne i kłujące, mają na ogół pochwiastą nasadę, przylegającą ściśle jedna do drugiej, co powoduje, że tworzą bardzo szczelne zbiorniki na wodę (lejek). W wodzie tej rozpuszczają się różne substancje tworzące roztwór, którym rośliny się odżywiają - mają specjalne łuski i włoski tarczowate, pobierające wodę. Kwiaty są zebrane w gęste kwiatostany (kłosy, grona, główki), przeważnie są obupłciowe i najczęściej promieniste.

Często mają barwne liście kwiatostanowe. Kwiaty u wielu gatunków są zapylane przez ptaki (kolibry), a niektóre przez motyle. Na ogół po przekwitnięciu rośliny zamierają, tworząc odrosty. Owoce to najczęściej torebki lub jagody. Jedną z ważniejszych tropikalnych roślin uprawnych jest ananas jadalny, wiele gatunków dostarcza włókna, liczne są uprawiane jako rośliny ozdobne – w naszej strefie klimatycznej uprawiane muszą być w pomieszczeniach i nie przechodzą okresu spoczynku.

Aechmea fasciata - Pochodzi z rejonów od Meksyku do Ameryki Środkowej i Południowej (Argentyna). Rodzaj Aechmea obejmuje około 180 epifitycznych i naziemnych gatunków. Osiąga wielkość od kilkunastu do kilkudziesięciu cm, ma silne, sztywne, długie (do 60 cm) liście z ząbkowanymi brzegami (są ostre). Liście są zielonkawe z szarawobiałymi akcentami. Kwiaty właściwe są drobne, jasne, niebieskofioletowe, tworzy również różowe liście przykwiatowe. Wymaga stanowiska jasnego, choć nie bezpośredniego słońca. Wilgotność raczej umiarkowana, ale bryła korzeniowa powinna być zawsze lekko wilgotna, a lejek napełniony wodą, zwłaszcza przy wyższych temperaturach.

Ananas comosus (Ananas jadalny) - Pochodzi prawdopodobnie z obszarów gdzie obecnie występują dzikie formy rodzaju Ananas i Pseudoananas, czyli od środkowej Brazylii po północną Argentynę. Ananas jest jedną z nielicznych roślin naziemnych w rodzinie. Uprawiany był na długo przed odkryciem Ameryki. Hiszpanie i Portugalczycy z Ameryki przywieźli ananasa do Indii i Azji południowo-wschodniej, gdzie do dziś jest uprawiany. W Europie od XVIII wieku był rośliną chętnie uprawianą w szklarniach - w Polsce szklarniowe uprawy ananasów zapoczątkował Stanisław Poniatowski w XVIII wieku zakładając w Warszawie ogrody Frascati. Obecnie uprawiany jest we wszystkich krajach strefy międzyzwrotnikowej i niektórych strefy podzwrotnikowej.

Ananas jadalny jest byliną (do 60 cm wysoką) o łodydze mającej bardzo krótkie międzywęźla. Liście tworzą rozetkę, są długie (do 120 cm), sztywne, rynienkowate u nasady, o brzegach kolczastych. Po okresie roku (do dwóch lat) życia roślina zakwita wykształcając na szczycie kłosokształtny kwiatostan o długości do 30 cm. Składa się on ze dużej ilości (120-180 szt.) kwiatów osadzonych skrętolegle na osi, bardzo blisko siebie. Kwiaty są małe, wyrastają z kątów czerwonych lub zielonych przysadek. Owoce na ogół rozwijają się partenokarpicznie (czyli bez wytworzenia nasion). W miarę dojrzewania poszczególne owoce (jagody) zrastają się ze sobą, z osią kwiatostanu oraz mięśniejącymi przysadkami tworząc wielki (nawet do 5 kg) owocostan, (czyli owoc złożony), o złocistym lub czerwonawym miąższu.

Bilbergia - Rodzaj liczy ok. 60 gatunków, pochodzących z gorących stref Meksyku i Ameryki Płd. Są to zimozielone byliny rozetowe, mają liście skórzaste, równowąskie, brzegiem drobno kolczaste, odziomkowe (dł. do 50cm), w gęstej różyczce.. Kwiaty mają drobne, długości do 5 cm, różowozielone, z fioletowym obrzeżem, zebrane w luźne, zwisłe grona. Kwitnie na ogół po upływie 3 lat, na wiosnę lub latem. Najpopularniejszym u nas gatunkiem jest Bilbergia nutans (Zwodnica zwisła) - Ojczyzną tego gatunku jest Brazylia - rośnie tam jako epifit na tropikalnych drzewach. Ma wąskie, rynienkowate liście, które doprowadzają wodę deszczową do lejkowatego zagłębienia w środku rozety. Nazwa tego gatunku pochodzi od zwisłych kwiatostanów.

Cryptanthus (skrytokwiat) – Pochodzi z Brazylii, jest to rozetowa bylina uprawiana ze względu na dekoracyjne liście. Jest rośliną naziemną - ukorzenia się w glebie. Liście ma faliste, drobno ząbkowane, brązowozielone (Cryptanthus zonatus w szarobeżowe poprzeczne pasy). Kwiaty są niepozorne, białe i ukazują się w środku rozety - w uprawie domowej rzadko.

Guzmania - W naturalnych warunkach (w Indiach zachodnich, oraz płd. zach. Ameryce Płd.) rośnie jako epifit. Jest rośliną średniej wielkości (do 60 cm). Tworzy rozetę o szerokich, zielonych liściach, z której wyrasta jedna łodyga z kwiatostanem, kwiaty są niepozorne i rzadko się pojawiają. Ozdobą są jaskrawoczerwone przykwiatki.

Neoregelia - W rodzaju znane są 33 gatunki, które rosną w lasach deszczowych Brazylii. Są to rośliny epifityczne, o wielkości 35- 40 cm. Liście ma sztywne, zielone czasem w żółte i zielone podłużne pasy. Kwitnie w wieku 2-3 lat, a kwiaty ma schowane w środku lejka, są bez zapachu. Tworzą liście przykwiatowe – jaskraworóżowe, czerwone, lub purpurowe.

Puya - Ok. 90 gatunków, które występują w Andach, w Ameryce Płd. Pnie gatunków puya są używane jako namiastka korka. Uzyskuje się z niej również gumę chagual.

Tillandsia - Występuje w rejonach południowych i wschodnich Ameryki Północnej, oraz w Ameryce Południowej. W rodzaju jest ponad 400 gatunków. Są to epifity, lub rośliny naskalne, choć znane są też rośliny naziemne. Mają słaby system korzeniowy. Jest to rodzaj o bardzo zróżnicowanych roślinach – występują tu rośliny o liściach zielonych, ale i żółtych lub czerwonych. Zostały one podzielone na dwie grupy:
1. to gatunki o białych lub szarych liściach, pokrytych w większości łuskami,
2. to gatunki o liściach zielonych i gładkich.

Vriesea - Znanych jest ok.10 gatunków, z których większość pochodzi z Brazylii. W ramach gatunków istnieje również mnóstwo odmian i mieszańców. Liście tworzą typową rozetę, mają ok. 4 cm szer. i 40 długości. Niektóre gatunki mają na liściach, piękne barwne, poprzeczne pręgi. Są gatunki o liściach zielonych, oraz o liściach barwnych – to głównie mieszańce. Kwiatostanem jest kłos, posiada liście przykwiatowe intensywnie czerwone np. Vriesea splendens.


Obrazek

Aechmea

Obrazek

Bilbergia

Obrazek

Guzmania

Obrazek

Tillandsia

Obrazek

Vriesea

Obrazek Obrazek

Bromelie

Obrazek Obrazek

Cryptanthus
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To jest Tillandsia (oplątwa). Też z rodziny ananasowatych. :D
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Proszę o poradę, jaką doniczkę mu dać? Żona dostała na urodziny ostatnio w niezbyt dużej doniczce. Pytam, bo ostatnio jak przesadziłem storczyka to dostałem ochrzan że akurat storczyki lubią ciasno :P Czy w tym przypadku też tak jest?
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Czy te odrosty jak roślinka mi obumrze mam przesadzić?
kamil1995
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 maja 2009, o 18:21
Lokalizacja: piła

Post »

VRIESEA - rodzina- Bromelie

MA ONA CUDOWNY KWIAT dlugości 70 cm- czerwony !!!
i dwukolorowe liscie!!


Wszystkie bromelie najlepiej się czują w świetle rozproszonym, w pobliżu okna. Wymagają temperatury pokojowej przez cały rok. Latem podlewamy je tak, by ziemia była stale wilgotna. Wodę wlewamy też do rozety. Zimą ograniczamy podlewanie. Od marca do października zasilamy je nawozem dla roślin kwitnących , ale dwu- lub trzykrotnie bardziej rozcieńczonym niż podano na opakowaniu. :D :D :D :D :D :D :D
chej moje zainteresowanie to kwiaty itp.
jak cos to pyajcie sie jestem codziennie!!
Katarzynka19
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 2 lip 2009, o 14:24

Post »

ma ktoś jakieś doświadczenia z tym kwiatem?
rośnie dalej po obcięciu obumarłego kwiatostanu?
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Post »

Po przekwitnięciu obumiera i wytwarza odrosty, które można oddzielić i posadzić osobno :)
Pozdrowienia
aniao
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 maja 2009, o 08:21
Lokalizacja: Poznań

Post »

kurczę naprawdę? a ja odcięłam kwiat już jakies pół roku temu i nadal mi rośnie... ale też chciałabym się dowiedzieć jak z tym dalej postępować.
lubie kwiaty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 mar 2011, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bromelia Brigada- jak pielęgnować?

Post »

Witam,
Dostałam kwiat, który nazywa się Bromelia Brigada, z tego co się dowiedziałam ma nie stać na bezpośrednim słońcu, lubi ciepło i wilgoć. Co jeszcze istotnego powinnam wiedzieć?
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Bromelia Brigada- jak pielęgnować?

Post »

Bromelia to epifit czyli w naturze rośnie np. w zagłębieniach kory drzew, a w swojej rozecie liści gromadzi wodę np. z opadów deszczu. Swój kwiat musisz więc podlewać zarówno do doniczki jak i odrobinę właśnie do tej rozety liściowej. Bromelie lubią rzeczywiście światło rozproszone, w sezonie pilnuj by ziemia była wilgotna ( ale nie ociekająca wodą ciągle), zimą należy jej ograniczyć podlewanie. Bromelie nie wymagają zbyt dużo składników odżywczych, jeśli nawozisz nawozem uniwersalnym to dawką 3-krotnie mniejszą niż podana na opakowaniu. Dobrze się sprawdza organiczny nawóz na bazie humusu, jest przyjazny dla roślin i nie można go przedawkować:)
lubie kwiaty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 mar 2011, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bromelia Brigada- jak pielęgnować?

Post »

Witam,
Mam jeszcze jedno pytanie czy powinnam ją przesadzić, a jeżeli tak do czy mogę ją przesadzić do zwykłej ziemi?
Awatar użytkownika
Pani Szlązkiewicz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1026
Od: 25 sty 2006, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kontakt:

Re: Bromelia Brigada- jak pielęgnować?

Post »

Nie wiem jak wygląda ta roślina i czy jest potrzeba jej przesadzania. Ale jeśli już to w niewiele większą doniczkę niż ma dotychczas. W za dużej szybko ją zalejesz, bromelia nie wymaga zbyt dużo podłoża, Lepiej jej w ciasnej doniczce. Ziemia uniwersalna ale lekka ( torfowa).
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Czy myślicie że się przyjmą?
W końcu w naturze rosną na drzewach :)
Obrazek Obrazek
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”