Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Post »

Comcia pisze:No dobrze, czytałam wątek w zeszłym roku, miałam jakieś nasiona tykwy ale ona zastrajkowała i odmówiła współpracy.
Co zrobiłam źle ?
Wysiałam w tunelu, delikatnie przesadziłam w miejsce docelowe.
Dlaczego się zbuntowała ?

Comciu- miała prawo się zbuntować ;:108 tykwa i pozostale dyniowate nie lubią przesadzania, zatem albo wysiewa się wprost na miejsce stałe do gruntu, albo robi się rozsadę doniczkowaną, na czym to polega- doniczki o srednicy 10 cm wypełnia się ziemią kompostową, lub do wysiewu albo iniwersalną do wysokości 2/3, w ziemi umieszczamy po 2 nasiona, kiedy wykiełkują delikatnie usuwamy słabsza sadzonkę, poprzez uszczyknięcie, wycięcie i uzupelniamy ziemią, pozostałą sadzonkę wysadzamy na miejsce stałe kiedy będzie miała 3 licię wlaściwe :) tak postępujemy ze wszystkimi dyniowatymi :) Powodzenia ;:333
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1195
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Post »

Korzystniej jest zrobić sadzonki w doniczce, bo wtedy jest pewność, że tykwy zdążą dojrzeć. W ubiegłym roku wysiewałam ok. 10. kwietnia i wszystkie owoce dojrzały i pięknie zasuszyły się bez żadnych zabiegów.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
moniulica
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 6 lut 2014, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Post »

W zeszłym roku po raz pierwszy posiałam tykwę , ale niestety ... fiasko. Wyrosła pięknie- owszem , nawet kwitła , ale owoców nie zawiązała . Poczytałam i spróbuję ponownie , może zbyt mało słonka i troszkę późnawo , bo w maju , prosto do gruntu siałam.
Pozdrawiam, Monika.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1195
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Post »

Z jednej otwartej tykwy Birdhouse mam ponad 300 nasion. Gdyby ktoś reflektował - proszę o kopertę ze znaczkiem i adresem.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2471
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Post »

Mam nasionka z wymiany. Kiedy je wysiać? czy najpierw podkiełkować? Proszę o wskazówki i dziękuję ;:196
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Post »

Wolusia, Najlepiej zacznij podkiełkowywać po 20 kwietnia i po ostatnich przymrozkach posadź :)
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2471
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Post »

patasko, dziękuję za wskazówkę. Powodzenia w uprawach.
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Post »

Ja już wysiałam tykwy. Trochę się pośpieszyłam i nie doczytałam, że wysiewacie na przełomie kwietnia maja ;:131
Wszystkie nasionka wykiełkowały i mam pytanie czy nic się nie stanie jeśli za jakiś przesadzę je po liścienie do większych doniczek?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1195
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Post »

Pewno teraz nic się nie stanie, ale wątpię, czy będziesz coś z nich miała w gruncie. Do maja jeszcze szmat czasu, urosną ogromne (jeśli nie padną), i mogą nie przeżyć przesadzania do ogrodu.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
kamila249
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 mar 2014, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Post »

Witam, mam nadzieję, że nikt nie będzie miał nic przeciwko, jeśli dołączę do wątku? :) Zobaczyłam ostatnio w internecie lampki z tykwy i postanowiłam sama spróbować takie zrobić, a że nigdy nie miałam z tykwą do czynienia chętnie poczytam porady ito bardziej doświadczonych osób :)
Aisyrk pisze:Z jednej otwartej tykwy Birdhouse mam ponad 300 nasion. Gdyby ktoś reflektował - proszę o kopertę ze znaczkiem i adresem.
Ja bardzo chętnie przygarnęłabym trochę nasionek, czy może Pani napisać do mnie na PW? Bo ja dopiero się zarejestrowałam i nie bardzo wiem jak :)
Karls
200p
200p
Posty: 386
Od: 10 kwie 2007, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tykwa, znakomite warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań

Post »

moniulica pisze:Wyrosła pięknie- owszem , nawet kwitła , ale owoców nie zawiązała . Poczytałam i spróbuję ponownie , może zbyt mało słonka i troszkę późnawo , bo w maju , prosto do gruntu siałam.
Ja też na początku maja siałem i bez problemu, też od razu w miejsce docelowe. Nie uważam, żeby to było za późno. Parę lat temu nawet w czerwcu wysiałem, mniej owoców zdążyła dojrzeć ale zawsze coś. Ogólnie fajna roślinka balkonowa :D Z doświadczenie powiem, że tykwa chyba nie lubi jak się z nią specjalnie patyczkuje. Trzeba posadzić i dać jej spokój (i podlewać wiadrami wody). Używam ziemi z najwyższą zawartością składników odżywczych jaką znajdę i raczej nie nawożę, bo w sumie jakoś nigdy nie trafiłem na dobry nawóz. Chyba że coś zaproponujecie co się do doniczek nada?

Zastanawiam się czy w warunkach balkonowych jest sens robić sadzonki? Chciał bym wcześniej posadzić, gdzieś w kwietniu ale wtedy bywa jeszcze chłodno i na zewnątrz mogą wymarznąć a w domu graciarni nie zrobię z doniczkami typu 60L np.. Plus taki, że przymrozki przygruntowe to nie mój problem ;p


Kolejna część jest tutaj :arrow: Tykwa, warzywo, piękna ozdoba.. tysiące zastosowań cz.2
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”