Kawon ( arbuz ) - część 10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Tomaszeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 31 mar 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Witam, jakie macie doświadczenia z agrowłókniną pod arbuza. Konieczna, bardzo podnosi plon?
Pozdrawiam
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3068
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ja mam agrotkaninę i jestem bardzo zadowolony. Nie muszę zielska wyrywać, utrzymuje wilgoć i nagrzewa ziemię. Arbuzy po posadzeniu ruszają w ciągu kilku dni i rosną bardzo szybko.
Awatar użytkownika
Misiek98
100p
100p
Posty: 106
Od: 6 lip 2016, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Strzyżowskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ja kiedyś miałem arbuzy obok siebie na agrotkaninie i bez ;różnica duża, na pewno znacznie podnosi plony i przyspiesza również. Tomaszeg w to się na pewno opłaci zainwestować, a parę lat posłużyć powinno. :D
Tomaszeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 31 mar 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Dziękuje za odpowiedzi. A ściółkował ktoś np słomą?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Tomaszeg Sadzę sporo arbuzów i ściółkowałam tylko słomą.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9515
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

:wit Telimenka a może masz jakiś patent na szybkie pocięcie słomy ?
Mam dwie bele , co prawda teraz słoma krótsza niż kiedyś , ale wolałabym
coś w rodzaju sieczki .
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

anulab Nie tnę słomy do ściółkowania warzyw. Rozwijam balota i płatami słomy wykładam. Używam słomy żytniej lub z pszenżyta, czyściutkiej tzn. bez oznak butwy czy pleśni. Nie pryskaną randapem-to ważne.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Ja bym spróbował pociąć baloty piłą łańcuchową :) Tylko olej trzeba by zmienić na roślinny.
Krzysiek
beata_1252
200p
200p
Posty: 237
Od: 5 lut 2018, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

A może by tak... kosiarką przejechać? :;230
Pozdrawiam Czarna :-)
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Taką z mulczowaniem, czemu nie :D
Krzysiek
lukrecia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 mar 2020, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Hej.
Na wstępie powiem, że przeczytałam 5 poprzednich części wątków o arbuzach, cały wątek o szczepieniach i większość filmików na YT polecanych w wątkach arbuzowych. Zyskałam ogrom wiedzy ale też chaos w głowie nie do opisania. Wybaczcie więc jeśli powielę pytania, na które padły już odpowiedzi ale chcę to sobie w głowie poukałać i upewnić się, że wszytko dobrze zrozumiałam.

Chcę w tym roku poeksperymentować ze szczepniem arbuzów na tykwie cobra. Wybrałam najłatwiejszą metodę, czyli ze zrazem w dziurce.
Nie mam absolutnie żadnego doświadczenia z tykwami ale z tego co tutaj wyczytałam przy wybranej przeze mnie metodzie - najpierw wysiewam tykwę, a ok. 4 dni później kawony (czy taki odstęp czasowy wystarczy?).

Czy muszę tykwę kiełkować na wacikach czy wystarczy, że namoczę nasiona kilka godzin i wsadzę do gleby? Mam dwa opakowania od L......o, które, w sumie, zawierą 13 nasion. Czy ktoś ma doświadczenie z tywami Cobra od tego producenta. Jak z kiełkowalnością i czy wschody są równe?

Następne pytanie, które mnie dręczy to co z roślinami PO szczepieniu. Na wątku o szczepieniach część użytkowaników pisze, że na dwa - trzy dni rośliny powinny być w całkowitej ciemności. Inni natomiast, że absolutnie nie i, że rośliny powinny mieć widno ale nie stać bezpośrednio na słońcu. No i nie wiem komu wierzyć. :roll: Co radzicie?

Dodatkowo, z racji obecnej sytuacji w kraju i na świecie, nie mam możliwości wycieczki do sklepu budowlanego i zmontowania konkretnego inkubatora więc będę improwizować. Wybrałam najmniejsze pomieszczenie w domu (4m2), gdzie podłączę grzejnik, by utrzymać temperaturę na poziomie 25-27 st. Poszczepione roślinki wstawię do dużej plastikowej skrzyni (przeźroczystej) z wiekiem. Ścianki spryskam wodą, szczelnie zamknę wieko. Po kilku dniach ciemności (jeśli rzeczywiście jest potrzebna) będę posiłkowała się lampą grow plant (bezpośrednie światło czy nie?). Wietrzenie raz dziennie na ile czasu, 10 minut? Po 4 dniach uchylę wieko na milimetr. 5 dnia na dwa milimetry, cały czas obserwując czy rośliny nie tracą wigoru. jeśli zaczną opadać zmiejszę wentylację i większę wilgotność w skrzyni. Po 10 dniach wyjąć rośliny, spryskiwać wodą dwa - trzy razy dziennie. Kiedy można je przestawić do normalnej, pokojowej temperatury (20,21 st)?

Dzisiaj chciałam wysiać tykwy a za 4 dni kawony. Czy to dobry termin?

Na koniec dodam, że liczę się z porażką dlatego też za dwa tygodnie zamierzam dosiać arbuzów, by w razie klapy ze szczepieniem móc coś wsadzić do gruntu pod koniec maja.
Z góry dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie tego postu i odpowiedzenie na tą lawinę pytań.
Pozdrawiam Was ciepło.
Magda
Tomaszeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 31 mar 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Telimenka, masz jakieś zdjęcia jak to wygląda?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Tomaszeg Znalazłam zdjęcia, które wstawiłam tutaj kiedyś na forum . W sumie co rok rosną tak samo tylko różne odmiany bywają, zależy jakie uda mi się kupić. W tym roku mam nasionka Rosario, Złoto wolicy i Crimson sweet.
viewtopic.php?f=42&t=96413&hilit=arbuz&start=224 (mój post z 29 lipca)
viewtopic.php?f=42&t=96413&p=5644793&hi ... n#p5644793 (z 12 sierpnia)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”