Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Około połowy maja cała Francja, Holandia, Belgia i Niemcy była pod kilkustopniowym mrozem. Pewnie z tego powodu truskawki nie tanieją . :wink:
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

jeszcze pisze:W tym roku miałaś mróz w maju? to gdzie Ty mieszkasz?
Moje cukinie też jednego roku przymroziło, ale że były już dość duże to dały radę.
Pomorze. Prognozy przewidywały u nas ten przymrozek , ale też mi się wydawało nie możliwe i zignorowałam te doniesienia. Teraz żałuję ,że nie okryłam włókniną .
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

kalo, nie wiem jak Francja, Holandia i Niemcy, ale u mnie najniższe temperatury nocne w maju nie spadły poniżej 5-6 na plusie. Między 5 a 10 maja wysadzilam kupną sadzonkę okrągłej cukinii do gruntu. Co roku kupuję, bo potrzebna mi jedna i bez sensu kupować nasiona i w rozsadę się bawić. Wysadziłam, bo jakby pogoda zabiła, to kupiła bym następną. Cukinia ma się dobrze, zaraz zacznie kwitnąć.

A tak przy okazji, jakiś czas temu, na lokalnym, corocznym "markecie roślinnym" (nie wiem jak to inaczej nazwać, taki event/bazarek, gdzie hobbyści i osoby prywatne sprzedają wyhodowane przez siebie roślinki), kupiłam coś pod tytułem "cukinia pnąca". Szczerze w pnące właściwości tego nie wierzyłam, ale potrzebowałam jeszcze jednej cukini bo mi kiepsko stare nasiona wzeszły. Wysadziłam, i rośnie jak dzika na długość.. i ku mojemu zaskoczeniu ma wąsy czepne. Jak ogórek. Ale tempo wzrostu 10 razy takie. Miał ktoś z czymś takim do czynienia?
Iza
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13724
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

To po prostu odmiana cukini płożącej.

po prostu dzielą się one na odmiany krzaczase i płożące się, podobnie do dyni. Faktycznie mają one wąsy czepne i jeśli mają one małe owoce, to można by je po podporach poprowadzić.
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Dzięki Bobej za info. Prowadzę ja w pionie, także będę owoce zbierać młode (i tak takie wolę).
Iza
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

kaLo pisze:Około połowy maja cała Francja, Holandia, Belgia i Niemcy była pod kilkustopniowym mrozem. Pewnie z tego powodu truskawki nie tanieją . :wink:
A to z Polski 20 maja 2018roku.
https://meteomodel.pl/BLOG/przymrozki/
https://meteomodel.pl/BLOG/skutki-przymrozkow/
KaW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lip 2006, o 09:11
Lokalizacja: ŁÓDŻ

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Ja znalazłem artykuł dot. gorzkich cukiń . Szukałem takiej info -znalazłem w jęz, ang. Tłumaczenie jest na trzy strony.
W dużym skrócie to jest trujący produkt . Dlatego po zerwaniu trzeba każdą spróbować .
Mój przypadek:

" Na kilka cukiń rosnacych na działce -wzięto kilka do leczo. Całe leczo wyrzucono z powodu gorzkiej -jednej cukini.Wróciłem na działkę i szukałem dobrej cukini .Po smaku liści nie dało się ustalić, który to był krzak . Scięto wszystkie pozostałe 4szt cukini.
Z tych czterech- dwie były gorzkie .
Znalazłem artykuł-MARK E.HERRINGTON AUSTRALIA - HTTP://genome .cornell.edu...
W kazdym razie -objawy choroby -widać po 1-2 godz od spożycia - wystarczy:-3 gramy/!!!!/ -nudności, zapaść ,cieżkie skurcze żołądka... -3 dni i biegunka. Wymioty rzadko były spotykane..Sieć marketingowa w AUSTRALI sledziła doniesienia z 20 gospodarstw -
-- odmiana BLACKJACK.----
QUEENSLAND -10LAT -uprawiania......można znależć artykuł ....jest to wada genetyczna danej rośliny..cukini .

Wadliwy krzak lepiej zniszczyć .
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 740
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Za mną już pierwszy zbiór młodych cukinii ;:167 takie są najlepsze



https://zapodaj.net/2373da78f2a86.jpg.html
Pozdrawiam ;)
kosmodron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 kwie 2018, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

witajcie, mam w ogrodzie 6 krzaków cukini. Od półtorej miesiąca ciągle kwitnie jednak nie owocuje. Kwiaty odpadają i nie ma nic... jedna maleńka cukinia pojawiła się ok 3 tygodnie temu, po czym zwiędła. Co może być powodem takiego "niewypału" i czy jest sens w ogóle jeszcze zajmować miejsce w ogrodzie przez te krzaki jeżeli nic nie zwiastuje sukcesu?
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1565
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Kosmodron,
a były kwiaty męskie i żeńskie?
Iza
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Różne cuda się zdarzają. Mam u siebie 4 letni krzak czerwonej porzeczki , który jeszcze ani razu nie zakwitł ale żeby na 6 cukiniach przez 1,5 miesiąca wyrósł jeden żeński kwiat :shock: ? Możesz dać jakieś fotki? Tylko nie Fotosikiem, bo nadal nie żyje. :evil:
kosmodron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 kwie 2018, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

Ciężko mi powiedzieć czy damskie czy męskie, zrobiłem foto
https://photos.app.goo.gl/aSkC4o5H3xWRVDN92
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13724
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Cukinia, kabaczek - uprawa cz.4

Post »

No cięzko powiedzieć, bo zdjęcie od góry. :wink:

Męski ma pod kwiatem długą łodyżke, a w środku taki jakby wacik do uszu, natomaiast żeński, ma pod kwiatem miniaturke cukini, a w środku kwiata jakby korone.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”