Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leda16
200p
200p
Posty: 492
Od: 28 lut 2007, o 16:14
Lokalizacja: Kraków

Post »

Piękne są. Kolorowe tulipany bardzo podnoszą ich atrakcyjność. Ale czy nie rosną za gęsto? Sama popełniłam ten sam błąd wzgledem mniejszego świerka, zaś na miejscu drugiego ma stanąć garaż, więc i tak byłby do wycięcia. Niemniej jednak, byłoby mi strasznie żal gdyby padł. Skierowałam w to miejsce wylot rynny dachowej, więc na brak wilgoci w okresie deszczu nie powinien narzekać.
Na razie poczekam, co z tymi świerkami. Tuja pewnie się przyjmie, choć z poprzednich doświadczeń wiem, że przez ok. 2 lata będzie stała w miejscu. Natomiast mój złoty cyprysik w cieniu prawie zupełnie zzieleniał.. Chłopy okopały go z jednej strony, bo pod ciężarem śniegu przybrał w stosunku do ziemi kąt rozwarty, więc jakby pewien zaczątek przesadzania jest :wink:
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1348
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

leda16 pisze:... Ale czy nie rosną za gęsto? ...
Rosną na wierzchołkach trójkąta o bokach 1,5x1,5x2,0 metry. W chwili sadzenia odległości wydawały się duże, a było to pierwsze sadzenie iglaków w ogrodzie. "Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło". Tworzą teraz zwartą kępę, nie wykazującą żadnych, ujemnych cech z tytułu gęstości. Za nimi rośnie szpaler takich cyprysów, obecnie wyskokości 1,2 metra sadzony gęsto, co pół metra. Docelowo ma stanowić szczelny "żywopłot".
Mietek.
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 821
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Cyprys w koszu :evil:
posadziłam zamiast niego jabłonkę rajską.
Awatar użytkownika
leda16
200p
200p
Posty: 492
Od: 28 lut 2007, o 16:14
Lokalizacja: Kraków

Post »

Czy to znaczy, że one się przyjęły, oba?!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4213
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Usychający cyprysik lawsona

Post »

Od dłuższego czasu obserwuję niepokojącą rzecz na moim 6 letnim cyprysiku Columnaris
Lawsona.Krzew o wysokości około 2 m nie rozpoczyna wegetacji,a wręcz usycha,i tylko pojedyńcze gałązki sa pięknie wybarwione. Oglądam go bardzo dokładnie i nie widzę na nim
zadnych objawów chorobowych typu grzyb lub szkodniki.
Pozdrawiam Zenek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A nie wygląda podobnie jak na tych zdjęciach http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... t=cyprysik
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4213
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Andrzeju nie jest to uszkodzenie mrozowe,krzew nabiera stopniowo barwy rudej i przy dotyku się kruszy i opsypuje.
Pozdrawiam Zenek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

U mnie nie było uszkodzeń mrozowych tylko szkodnik. Przeczytaj co pisze w tym temacie pogotowie ogrodnicze. Ja go opryskuje 2 - 3 razy w roku i mam na razie spokoj. opryski robie Mospilanem 20 SP.
pogotowie ogrodnicze pisze:Główną przyczyną jest żerowanie mszycy
Obrazek
Obrazek
Miodownicy cyprysikowej

a do tego jeszcze to przedwiośnie >transpiracja< więc uszkodzenia się potęgują

Przyschnięte pędy powycinaj aby nowe miały dużo światła do wzrostu

Janusz
Pozdrawiam Andrzej.
deimon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 cze 2008, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Cyprysik Lawsona - usycha od środka.

Post »

Witam.

Mam następujący problem.
Jakieś 4 tygodnie temu kupiłem Cyprysiki Lawsona i posadziłem je w dosyć dużych donicach na balkonie.
Podlewam regularnie, donice są duże, mają drenaż z keramzytu, ziemia dedykowana zakupiona razem z roślinami.
Wszystko zgodnie z literaturą i radami pana ze szkółki gdzie zakupiłem wszystko.

Jakiś tydzień temu zauważyłem że rośliny w środku usychają.
Proszę o radę co z tym robić.
Sam nie potrafię zdiagnozować czy to grzyby czy jakiś pasożyt.
poniżej zdjęcia:

ObrazekObrazek

Z góry dziękuje za wszelaką pomoc.
Z poważaniem.

deimon
Kilkadziesiąt lat temu, moc obliczeniowa dwóch Commodore C64 starczyła, by wysłać człowieka na księżyc - dziś potrzeba PIV 3 GHz i 2 GB RAM by odpalić Vistę - coś poszło nie tak?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Gałązki położone w środku krzewu iglastego mają prawo zamierać ponieważ nie maja światła i nie mogą prowadzić fotosyntezy. Dla rośliny takie gałązki są pasożytem, któtego musi karmić a pożytku zeń nie ma.
deimon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 cze 2008, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
To co piszesz jest jak najbardziej logiczne. Jednak męczy mnie że to coś innego.
Spróbuję pójść z taką gałązką (nie do końca uschniętą) do znajomego i przyjrzeć się jej pod mikroskopem.
Może z jego pomocą rozpoznam grzyba. Oby nie.
Kilkadziesiąt lat temu, moc obliczeniowa dwóch Commodore C64 starczyła, by wysłać człowieka na księżyc - dziś potrzeba PIV 3 GHz i 2 GB RAM by odpalić Vistę - coś poszło nie tak?
Pawel111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 cze 2008, o 14:05

Post »

I co z tymi grzybami - bo mam podony problem :)? ale może to być prawda z tą fotosyntezą, ponieważ jest to na najbujniejszych krzewach.
Czy możecie mi powiedzieć jaki odczyn powinna mieć gleba do cyprysika columnaris - w sklepiku sprzedali mi podłoże kwaśne, a gdzieś w internecie przeczytałem, że zasadowe i teraz nie wiem jak powinno być.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Cyprysik Lawsona toleruje wapń w glebie ,ale to nie znaczy, że należy mu przygotować zasadowe podłoże! Nie potrzebuje też szczególnie kwaśnego. Możesz torf wymieszać z ziemią ogrodową i kompostem ( można dodać nawet trochę glinki) - to będzie dobra ziemia dla cyprysika.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”