Brunnera - dyskusje

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Marcinie jeśli chcesz coś pomiędzy brunnery (do podsadzenia) to raczej wcześnie kwitnące cebulowe, najlepiej nadają się przebiśniegi, ranniki, śnieżyca wiosenna może jakaś kokoryczka albo małe wcześnie kwitnące żonkile (Minnow, Jetfire albo Tet-a Tet). Kiedy cebulowe przekwitną brunnera zasłoni ich zasychające, brzydkie liście.






U mnie brunnery rosną głównie z pierwiosnkiem lekarskim, bardzo lubię to zestawienie - potem w maju rozwijają się liście host.
Do towarzystwa brunner o jasnych kwiatach polecam jakieś rośliny o ciemnym listowiu, gładkie hosty (byle nie w niebieskawym odcieniu bo zrobi się całość sina, co w cieniu ładnie nie wygląda). Fajnie wyglądałyby paprocie, jakieś niewymagające, np Polystichum polyblepharum (jest zimozielony) albo Polystichum setiferum. Bez problemu znoszą kilka godzin światła, zwłaszcza rozproszonego. Dobrze z brunnerami komponują się trawy złotolistne, Miliu effusum 'Aureum', Hakonechloa macra 'Aureola' czy Carex elata 'Aurea'. Wszystkie wymienione bez problemu będą tam rosły.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Marcinie, dziękuję za upewnienie mnie co do brunery.
Pozdrawiam - Jean
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Na razie nic tam nie rośnie. Ziemia dobra a stanowisko ocienione przez wysoki żywopłot z karagany od wschodu a drzewa owocowe od południa.
Piękny zakątek pokazała Marta i taki mi się marzy.
Pomyślę wiosną o pierwiosnkach a jesienią o cebulkowych.
Pytanie co do brunner: czy lepiej sadzić jedną odmianę w większej ilości czy łączyć różne odmiany w grupach po kilka szt. Myślę tu o swoim zakątku o pow. 4m2 przeznaczonym pod brunery
Pozdrawiam Marcin
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Marcinie, ja bym Ci radził kupić kilka odmian bruner, niż sadzić tylko jedną. Możesz to połączyć z roślinami , które preferują stanowisko półcieniste jak np. Hortensje, Rh ... . Ładnie to wygląda. Co do bruner, to tylko dwie są wrażliwe na promienie słoneczne i muszą mieć rozproszone i to bardzo słońce . A są to :Variegata i Dawson White. Pozostałe jak np Jack Frost czy Langtress , lepiej się wybarwiają jak tego słońca jest trochę więcej.
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Mutari pisze:Marcinie, ja bym Ci radził kupić kilka odmian bruner, niż sadzić tylko jedną.
To rzecz gustu. Według mnie nagromadzenie kilku odmian na 4 m2 będzie dawało zbyt pstrokaty efekt. Ja wprowadziłabym jeszcze rośliny które dają ładny efekt latem, w zależności od upodobań mogą to być jarzmianki, trójsklepki, może jakieś żurawki. Nie wiem jaki Marcin ma ogród, ale w dużym ogrodzie jak mój jednorodne grupy wyglądają lepiej.
Pozdrawiam, Marta
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Marto masz racje, ale ja dodałem również to
Mutari pisze:Możesz to połączyć z roślinami , które preferują stanowisko półcieniste jak np. Hortensje, Rh ... .
Podałem przykładowe rośliny do cienia, które pasowały by do bruner. Możliwości jest sporo :wink:
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Dziękuję Marcie i Marcinowi za cenne rady. Skorzystam z nich i pomyślę też o innych cieniolubnych roślinach do towarzystwa brunerom, które tak przypadły mi do gustu.
Pozdrawiam Marcin
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Jeżeli chcesz posadzić hosty do towarzystwa, to wybieraj mniejsze, albo wolno się rozrastające.Hosty szybko się rozrastają, a pod parasolem liści tych silniejszych latem jest sucho, co bardzo niekorzystnie wpływa na ich rozwój, gdyż latem głównie się rozrastają.Gdy hosty zanikają jak również brunnery moim zdaniem robi się za duże łyse miejsce, wiec lepiej pomyśleć o czymś zielonym zimą, choćby żółte prymule jak u Marty.
Z cebulowych mogą być te niziutkie bardzo wcześnie kwitnące, albo wyższe późniejsze, takich by nie trzeba było wykopywać.Ładnie wygląda biała dzika odmiana narcyzów pachnących.

U mnie rosną nieco z boku łanu barwinka, muszę trochę uważać i przycinać go od tej strony, ale na jego ciemnym tle ładnie wyglądają.Mam po kilka sztuk Jack Frost i zielonej o dużych liściach, gdyż w tych zbyt pstrokatych nie gustuję.Z drugiej strony w bardziej słonecznym miejscu towarzyszą żurawki o bordowych liściach.
Keetee
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8553
Od: 15 paź 2010, o 00:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

czyli nie radzisz host jako towarzystwo tak :?:
mam zamówione tez rózne zurawki i prymule pietrowe japonskie i storczykowe Valli,moga byc jako towarzystwo brunerowe jak myslisz :roll: narcyzów nie mam wcale....musze pomyslec
raczej zalezy mi na roslinach długo kwitnacych,badz o ozdobnych lisciach ;:108
x-p-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 3297
Od: 3 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Ja bym powiedział, na podstawie swoich doświadczeń, że to brunery mają szybsze tempo wzrostu. Logicznym również jest że trzeba odpowiednio dobierać rośliny pod względem wzrostu. Więc większe hosty z tyłu, potem brunery, miodunki i żurawki, a z przodu miniaturowe hosty o dąbrówki. Można do tego zestawienia dodać jeszcze paprocie, kokorycze (zwłaszcza te wiosenne), kokoryczki i cieniolubne trawy. :wit
Keetee
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8553
Od: 15 paź 2010, o 00:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

No właśnie....przydałaby się do tych portretów odmian informacja o wysokości roslin , bo ja nie wiem jakie osiagają..... :cry:
x-p-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 3297
Od: 3 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

W sensie u bruner?
Niestety brakuje chętnych do współpracy przy tworzeniu wątków bazowych, a sam to sobie dziubię wtedy gdy mam czas - więc dopracowanie tego zajmie sporo czasu :(
Keetee
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8553
Od: 15 paź 2010, o 00:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

a tak orientacyjnie..na jaka maksymalna wysokosc mam sie przyszykowac,z kwiatami i bez :wink:
i jak długo kwitna
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”