Lilie termin sadzenia, przesadzania, głębokość

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Monique 77
50p
50p
Posty: 65
Od: 27 sty 2009, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Laszczki/ Warszawa

Post »

Ema nic im nie bedzie , po prostu mogą Ci zakwitnąć na parapecie, a jak zrobi sie ciepło po prostu przesać je do ogródka , najlepiej z całą bryłą ziemi , żeby nie odsłonić korzeni. Pamiętajcie żeby po przekwitnięciu zostawić jej łodygę do uschnięcia , to troszkę nie estetycznie wygląda ale wtedy w następnym roku będą jeszcze ładniejsze i będą się pieknie rozrastać. pozdrawiam.
Ema
50p
50p
Posty: 50
Od: 14 mar 2008, o 17:40
Lokalizacja: lubelskie

Post »

[quote="Monique 77"]Ema nic im nie bedzie
Ufff, uspokoiłaś mnie, dzięki. Jakieś ciepełko nam wreszcie nadciąga, czego Tobie i nam wszystkim życzę. Pozdrawiam. Ema
Awatar użytkownika
Monique 77
50p
50p
Posty: 65
Od: 27 sty 2009, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Laszczki/ Warszawa

Post »

Jak tylko da się wsadzić cebulę do ziemi , jeśli np. ziemia nie jest zmarznięta , to można sadzic lilie teraz , zacznie kiełkować dopiero jak poczuje ciepełko , ale tak jak już są duże roślinki to trochę szkoda bo mrozek jeszcze może być tak jak np. wczoraj u mnie było -7, a taki mróz mógł by uszkodzić takie duże roślinki. Jak są malutkie kiełki to jak najbardziej można bo i tak bedą przysypane ziemią , i nic im się nie stanie.
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5220
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

I przypadek Betix
Lilie jeszcze przez kilka dni potrzymaj w trocinach a następnie wsadź do gruntu. Pogoda się z dnia na dzień poprawia więc nic nie powinno im się stać! jeśli chcesz mieć 100% pewności że nic im nie będzie to posadź je do doniczki i ustaw w chłodnym miejscu.

II przypadek Ema
Lilie raczej nie przestaną rosnąć, mogą jedynie zwolnić ;) Bardzo dobrze, że ustawiłaś je w chłodniejszym miejscu. Mimo to lilia za jakiś czas zakwitnie. ważne jest aby dostawała nawóz. Kiedyś tez tak zrobiłem a następnego roku moja lilia urosła ponad 1,6 i pięknie kwitła. Cebulka się zasiliła i miała dobry start w następnym roku.
mirzan
---
Posty: 4277
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wskazane jest,aby cebulka lilii była w piaszczystej ziemi.Sadzę ostatnio w taki sposób:

Z kubeczka po śmietanie obcinam dno i zawinięty górny brzeg.
Do dołka sypię garsć piachu.
Stawiam kubeczek obciętym dnem do góry,na dno sypię trochę piachu.
Wkładam cebulkę na ten piach.
Zasypuję cebulę piaskiem w kubeczku,dokładnie.
Obsypuję kubeczek z cebulką ziemią.
Wyciągam kubeczek i uzupełniam ziemię z góry.
Cała cebulka jest w piasku.

Pracochłonne,ale dla niedużej ilości cebul warto wyprobować,może zdrowotność
będzie lepsza.
alix
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 20 wrz 2008, o 11:04
Lokalizacja: Kraków

Post »

Priam pisze:Istnieje duże prawdopodobieństwo że wyrośnie pęd boczny.
Dziękuję za dobre wieści!!! Cebule są teraz w doniczce na południowym oknie, podlewam je skąpo raz na tydzień. Czy dobrze postępuje? W załączeniu zdjęcia za 'demolki'

Obrazek

Obrazek

Wcześniej kicia 'bawiła się' z hibiskusem, ale teraz już jest pilnowany w zamkniętym pokoju i puszcza nowe pączki aż miło. Na zdjęciu hibiskus z ' winowajcą'

Obrazek
Ogródek Alix
*****************
lukasz4511
100p
100p
Posty: 143
Od: 5 mar 2009, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Wypuszczą pędy na pewno- wiem bo ja sam przez przypadek ułamałem pęd i lilia wypuściła nowy
pozdro
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5220
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Lilie nie lubią za wilgotnej ziemi. Doniczka musi koniecznie mieć otwór na dnie.
Możesz do doniczki dosypać też garść pisaku dla lepszego drenażu.
Osobiście sadzę lilie do mieszanki ziemi ogrodowej z piaskiem. W zbyt wilgotnym podłożu lilie chorują i gniją.
mirzan
---
Posty: 4277
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Te lilie wypuszczą nowy pęd,ale na przyszły rok.Jeśli któraś z tych cebul wyrośnie,
to prawdopodobnie nie zakwitnie,bo stożek wzrostu czyli ta cześć gdzie ma być kwiat,
została uszkodzona.
Po prostu cebule zostały zamęczone,trzeba było posadzić do ziemi w ogrodzie.
Awatar użytkownika
onka37
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 13 sie 2007, o 20:58
Lokalizacja: Śląsk

Jak sadzić lilie?

Post »

Mam do znawców pytanie jak w temacie. Czytałam gdzieś że dobrze je sadzić w ziemi w donicach żeby nornice się nie dobrały. ale nie wiem czy cebule po jednej do każdej donicy lub w koszyczku i w jakiej odległości od siebie żeby ładnie się prezentowały na rabacie. Myślałam żeby posadzić je z różami nie wiem czy to dobry pomysł, co byście jeszcze doradzili oprócz lilii i róż na taką rabatę? Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5220
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Witaj!
Można sadzić lilie do donic, ale nie koniecznie. U mnie akurat nie są zjadane przez nornice, w przeciwieństwie do szafirków i mieczyków. Można sadzić je w koszyczkach plastikowych (zielone pojemniki dostępne w kwiaciarniach i hipermarketach).

Jeżeli chodzi o odległość to musisz zachować odstęp minimum obwodu jednej cebuli! dodatkowo kilka informacji podałem w swoim wątku na 11 stronie.

Dobrymi kompanami do róż są lawenda, kocimiętka i szałwia omszona (tonacja niebiesko- fioletowa), aksamitki i nagietki (pomarańczowa) częstym widokiem w ogrodach wiejskich są białe lilie przy różach.

Pozdrawiam
Bogdan-Bk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 mar 2009, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jeśli chodzi o odległość cebul to najlepiej 2 - 3 długości ich średnicy.
Awatar użytkownika
onka37
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 13 sie 2007, o 20:58
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Lilie posadzone! zobaczymy co wyrośnie :shock: wsadzałam je do osobnych donic, mam tylko nadziej że nie za głęboko, dzięk iza rady!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”