Borówka amerykańska - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yaro32
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1653
Od: 15 wrz 2006, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Borówka gubi listki

Post »

Mam wielką prośbę. Wiem, że wielu z Was z sukcesami hoduje borówke amerykańską. Ja również posadziłem 3 krzaczki. Jednak w tym roku coś się z nimi stało. Posadzony w tamtym roku krzew zaczął gubić liście oraz kwiatki. W ciągu 3 dni opadły z niego wszystkie liście. Wyciągnąłem go z izemi i okazało się , że jego korzenie były bardzo słabe - brunatny kolor, roślina słabo się korzeniła. Teraz zauważyłem, że kolejny krzew znowu gubi liście. Czy jest na to jakieś lekarstwo? Chciałbym mieć borówkę w ogródku, ale te niepowodzenia bardzo mnie zniechęcają do jej uprawy. Sadziłem je w kwaśny torf. aha byłbym zapomniał 3 tygodnie temu podsypałem pod krzaczki nawóz zakwaszający do borówek około 40 g na krzaczek. Może on zaszkodził? W sumie to źle z borówkami zaczęło się po zastosowaniu nawozu. Na pewno zniszczył jagodę kamczacką, którą też niepotrzebnie podsypałem. W ciągu doby wyschła na suchy wiór. Proszę o pomoc. Co robić. Czy można jeszcze odratować te krzaczki. I co robić na przyszłość aby borówki dobrze rosły? Bardzo chcę aby borówki były obecne w moim ogródku, ale jak tak dalej pójdzie to raczej będzie to tylko marzenie.


Pozdrawiam - Jarek
Jakie to wspaniałe uczucie być ojcem i mieć wspaniałą rodzinę.
Działka Anety, Jarka i Igorka (Yaro32)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3606
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A miały dosyć wody? Podlewałeś?
Waleria
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

"...nawóz zakwaszający do borówek około 40 g na krzaczek..." myślę, że za duża i zaszkodził nawóz w takiej ilości. Ja proponuję zalewanie borówek wodą by wypłukać nadmiar nawozu.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Yaro32
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1653
Od: 15 wrz 2006, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Post »

Oczywiście, że podlewałem. Cały czas nie były przesuszone, tak, że na brak wody nie mogły narzekać. Obawiam się, że przesadziłem z tym nawozem. Tylko czy można uratować te roślinki, na których jeszcze są listki i mają owoce.


Pozdrawiam - Jarek
Jakie to wspaniałe uczucie być ojcem i mieć wspaniałą rodzinę.
Działka Anety, Jarka i Igorka (Yaro32)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A jaki był to nawóz zakwaszający?
Pozdrawiam Andrzej.
lotta
500p
500p
Posty: 591
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Masz pewność, że dałeś 40g a nie więcej? Zależy jeszcze jaki krzaczek, bo na malutki 40g to może być za dużo.
Awatar użytkownika
Yaro32
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1653
Od: 15 wrz 2006, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Post »

To był nawóz zakwaszający do borówek i innych kwaśnolubnych firmy Agrecol. W dalszym ciągu proszę o radę jak pomóc teraz tym borówkom.


Pozdrawiam - Jarek
Jakie to wspaniałe uczucie być ojcem i mieć wspaniałą rodzinę.
Działka Anety, Jarka i Igorka (Yaro32)
lotta
500p
500p
Posty: 591
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Możesz lać wodę, ale jeśli nawozu było dużo więcej to lanie wody pogorszy sprawę. Lepiej byłoby wtedy zdjąć warstwę ziemi z tym nawozem i wymienić na nową.
dorka556
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 29 maja 2008, o 08:43
Lokalizacja: Zakopane

Jedna borówka choruje

Post »

W ub.roku posadziłam 4 krzaczki borówek, różnych odmian. 3 mają się dobrze. Borówka Sunrise ma bardzo małe listki, na tle innych wygląda tak, jakby miała uschnąć. pH jest dobre, wody ma pod dostatkiem. Była nawożona nawozem do borówek. Żadnych robali nie zauważyłam. Co jeszcze mogę zrobić?
http://picasaweb.google.pl/czajki6/Borowki
Krakus
100p
100p
Posty: 123
Od: 19 gru 2005, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Trudno, jeżeli chcesz uratować je, a nie znasz przyczyny, to tylko je przesadzić w nowe, przygotowane miejsce i postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi uprawy.
Z tego co wiem, to w pierwszym roku po posadzeniu, nie zaleca się w ogóle nawożenia, w ostateczności bardzo ostrożnie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Czasami na szyjkach korzeniowych zerują pędraki chrząszczy.
Awatar użytkownika
miikaka
200p
200p
Posty: 206
Od: 12 lis 2007, o 11:14
Lokalizacja: Zielona Góra

Co się dzieje z borówką?

Post »

W tym roku posadziłam borówki, miejsce przygotowane (dół wypełniony torfem, nawóz zakwaszający do borówek)
Przez pewien czas byłam zupełnie unieruchomiona, nie wychodziłam. Po około 10 dniach widok okropny (fotki). Mąż podlewa, może za mało. Co się dzieje. Tak wygląda krzak trzyletni (który w ogóle jakoś mało miał lisci). Krzak dwuletni ma dosłownie kilka owoców....ale na kilku listkach widzę podobne zmiany. O czym świadczą te zmiany....czy to tylko przesuszenie, proszę o radę.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Mika
Mój mini ogródeczek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wpisz w wyszukiwarkę hasło "Borówka amerykańska" i przeczytaj tematy. Były już takie zdjęcia w jednym z tematów i diagnoza pogotowia ogrodniczego.
Być może w temacie "Borówka amerykańska" - 1 lub 2 cz.
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”