Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aha1111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 maja 2013, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

forumowicz pisze:Część plam jest ograniczona nerwami wiec wygląda to na kanciastą.
Dzięki za odpowiedz, usunełam zainfekowane liście. Co robić dalej? Oprysk? Może mlekiem, czy jednak chemia?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

W tej fazie nie ma mowy o oprysku przeciw kanciastej. Preparaty miedziowe stosuje się tylko do kwitnienia.

Spróbuj opryskiwać regularnie Florovitem uniwersalnym powiedzmy co 5 dni.
aha1111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 maja 2013, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Oki Dzięki , za pomoc. to jest mój pierwszy rok kiedy mam warzywa, a nie pryskalam ich niczym - zeby byly ekologiczne. A szkoda by mi było ogórków bo zapowiadają się ladniutko :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Ogórki mam płasko, na mączniaka - Ridomil Gold i Infinito.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Wypadałoby podlać Azofoską, ale jeśli rzędy są zwarte ,jest to raczej niemożliwe. Jeśli dasz radę podlej miedzy rzędami 0,5 % roztworem Azofoski a liście opryskaj Florovitem + Ridomil + siarczan magnezu.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Wielkie dzięki :)
Robiło się ciemno, więc musiałam sama zdecydować i postawiłam na Infinito 8-) . Jeśli będą ślady mączniaka po powrocie, to poprawię Ridomilem po zbiorze ogórków.
Z samego rana podleję Azofoską jak radzisz, bo teraz już ciemno, dam radę podlać pod liśćmi, w rzędach.

Siarczan magnezu też mam :D Zrobić taki 2-3% jak zalecają na warzywa?? I mogę go połączyć z Florovitem, to dobrze :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Raczej niżej. 1-1,5 %
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Z wypowiedzi wynika, że na kanciastą plamistość nie ma za bardzo ratunku, tzn. niby jest oprysk Pokon Biochitan - W AL ale ciężko go kupić i podobno jest bardzo drogi.

forumowicz - wspomniany przez Ciebie oprysk z Florovitu uniwersalnego jest w stanie zatrzymać chorobę? To w końcu nawóz, ale skoro tak sugerujesz to tak zrobię.

I jeszcze mam 2-gie pytanie - co jest przeciwwskazaniem, aby w takiej fazie wzrostu ogórków nie pryskać preparatami na bazie miedzi?
Pozdrawiam,
Tomek
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Po pierwsze o kanciastej trzeba myśleć wcześniej a nie jak się pojawi, tym bardziej w takich warunkach pogodowych jak tego roku.
Preparaty miedziowe są toksyczne dla pszczół i choćby sam ten fakt nie pozwala stosować ich na rośliny kwitnące odwiedzane przez pszczoły.
Florovit zmniejsza ryzyko rozwoju kanciastej ale nie jest środkiem do jej zwalczania.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1490
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

forumowicz pisze:Po pierwsze o kanciastej trzeba myśleć wcześniej a nie jak się pojawi
Jak pisałem wcześniej ogórki wcześniej miałem pod folią i nie było żadnych problemów, pierwszy raz w gruncie i stąd błędy spowodowane zupełnym brakiem doświadczenia - zatem proszę o zrozumienie. Swoją drogą jeśli w fazie kwitnienia nie ma na nią oprysku to jak się przed tym bronić...? :?
forumowicz pisze:tym bardziej w takich warunkach pogodowych jak tego roku.
Tu gdzie mieszkam warunki w tym roku są chyba niezłe, nie było gradu, kilkudniowych deszczy itd.
forumowicz pisze:Preparaty miedziowe są toksyczne dla pszczół i choćby sam ten fakt nie pozwala stosować ich na rośliny kwitnące odwiedzane przez pszczoły.
Dzięki za wyjaśnienie, argument jest wystarczający. ;:333
forumowicz pisze:Florovit zmniejsza ryzyko rozwoju kanciastej ale nie jest środkiem do jej zwalczania.
Tak przypuszczałem, pozostaje oberwać zarażone liście, opryskać Florovitem i chyba liczyć na cud... ;:131

PS.
Wiem, że nie powinienem cytować jeśli odpowiedź jest bezpośrednio kolejnym postem ale w tej sytuacji tak było najpraktyczniej...
Pozdrawiam,
Tomek
buczonet
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 1 cze 2013, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Racib?rz

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

forumowicz

Tak jak mówiłeś, dzisiaj rano zerknąłem na liście jak była rosa i nie widziałem oliwkowych plam i żadnego znaku wodnego... :(
Dzisiaj troszkę mocniej przyżółkły te liście i wyglada to na kanciastą ???

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
krett
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 27 maja 2013, o 07:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaroszewy

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

Witam ,to moje pole ogórków
http://images62.fotosik.pl/33/72ca3fc83063c362.jpg

podziekowania dla wszystkich udzielających porad na forum,dzięki wam zbieram piękne owoce,ogórki uprawiam pierwszy raz opierając się na tym forum,pozdrawiam.

Za duże zdjęcie :!: - mod.jokaer.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 506
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogórki gruntowe-cz.2 uprawa,choroby,szkodniki

Post »

:wit
Moje ogórki dopadł mączniak prawdziwy :cry:
zastanawiam się czy warto jeszcze je reanimować, czy już sobie darować, strasznie w tym roku je doświadczyło, pogoda była wredna, najpierw pojawił się mączniak rzekomy, dało się go opanować a teraz to....
Mam Topsin, ale w ulotce zaznaczone, że dla ogórków tylko pod osłonami, może mi ktoś wytłumaczyć?
pozdrawiam
Iwona
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”