Dziunia87- Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1490
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Nasionka papryk zakupione z zamiarem przyśpieszonego wysiewu w growboxie.
marconi purple 300szt
serrano 300szt
serrano purple 300szt
jalapeno early 300szt
jalapeno purple 250 szt
rocoto purple 8
rocoto yellow 8
rocoto red 8
red chery large 1 000 000szt własne, miałem ich tyle w gruncie że zebrałem we wrześniu z 10kg dojrzałych papryk.

Do budowy growboxa zakupiłem oprawki ceramiczne, kable, kostki, wtyczki, 10 sztuk kocy termicznych [160cm x 210cm], wyłącznik czasowy.
Jeszcze muszę dokupić żarówki. Growboxy zrobię z szafek takich zwykłych z półkami, mam ich pod dostatkiem. Myślałem o budowie growboxów z płyt OSB ale to by nie wytrzymało rachunku do tego jeszcze wkręty, cięcie płyt, dużo roboty... Tak więc mam taki plan wyłożę w środku szafki folią, zamontuje oświetlenie. Z zewnątrz takerem przytwierdzę dookoła koce jako dodatkową izolację termiczną i "zastreczuje' wszystko folią do obwiązywania palet oprócz drzwiczek. Jutro zabieram się do roboty, to i tak dużo roboty zajmie mi kilka dni.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

No to ja też się pochwalę:
1) Growboxa zrobiłem z czterech luster podklejonych do płyty pilśniowej w kształcie prostokąta- one posłużyły za dno, sufit i dwie ściany boczne. Tylna ściana też jest zrobiona z płyty od jakiegoś starego stolika, ale ona została oklejona folią aluminiową. Brakuje mi jeszcze drzwiczek, które dorobię w najbliższym czasie. Będą na zawiasie i zamykane na skobelek, od wewnątrz podkleję folią aluminiową.
2) Oświetlenie wczoraj zamówione. Jest to świetlówka T8 LED do uprawy roślin, składająca się z 48 diód typu SMD- to te nowsze, płaskie. Stosunek czerwonych diod do niebieskich- 4:1. Kosztowało mnie to 170 zł + oprawa 30 zł (w tym wysyłka).
3) Na razie papryk mam 5 odmian: Pimenta de Neyde, Trinidad Scorpion Butch T, Bhut Jolokia Chocolate, 7 pot White i mój Big -. Pojawiają się już pierwsze kiełki. Wyłożyłem je na waciki, namoczyłem i naniosłem po kropelce Topsinu na każde nasiono, aby zabezpieczyć je przed grzybem, którego się najbardziej obawiam.
Niedługo dodam jakieś zdjęcia.

Teraz pytanie: W którym momencie przenieść kiełki z wacika do doniczki z ziemią i jak to zrobić ? Tzn. ten kiełek w stronę ziemi czy do góry ?
glohal
500p
500p
Posty: 520
Od: 20 lip 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Oj, to Marconi_exe poszedłeś na całego :shock: A ja tu się cieszę, że dostanę do użytku 100 litrowe akwarium, które na dniach będzie wymieniane na nowe ;:303
Moje nasionka również zamawiałam pod wpływem m.in tych zdjęć ;:138 Tylko nie wiem jaką wysokość ma red cherry large?
Widzę, że również rośnie w doniczce?
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1490
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Red Cherry Large miała w gruncie 70-80cm. Nic jej nie atakowało i bardzo plenna do 25 sztuk z krzaka. W mieszkaniu nie zawiąże tylu owoców bo do tego potrzebna jest wysoka wilgotność powietrza. Miałem ją też w doniczce, szkoda że skasowałem bo nie wiedziałem że można ją jako wieloletnią traktować.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1584
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Mariola54 pisze:Jestem laikiem w tym temacie.
Pierwszy raz mam nasionka i będę je uprawiać.
Mam pytanie czy każdy gatunek można wyprowadzić na drzewko?
Przez ile lat może rosnąć papryka w doniczce i owocować?
Myślę, że tak. To po prostu kwestia poprowadzenia sadzonki, warto pourywać większość liści z pionowej łodygi, to wpierw sadzonka wypuści nowe i może nie będzie chciała od razu się rozkrzewiać, wytworzysz sobie w ten sposób odpowiedniej wysokości pień :) A nawet jak sadzonka zacznie się rozkrzewiać możesz po prostu uciąć jeden z bocznych pędów, a ten który zostawisz z czasem "wyprostuje" się.

Co do żywotności papryk w donicach zapraszam do zdjęć kolegi z zaprzyjaźnionego FO, te okazy to już prawdziwe drzewa: Papryczkowe drzewka

Marconi_exe Ależ masz zapas nasion ;:333 Koniecznie pochwal się fotkami box'a ;:108

Geniodekt Ty też się pochwal zdjęciami. A jak przenosisz podkiełkowane nasionko do ziemi to najlepiej przy pomocy pęsety i korzonkiem w dół, bo to zaczątek korzenia.
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5038
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Sylwia skiełkowało mi pierwsze nasionko Explosive Ember - takie malutkie te nasionka.Ale się cieszę-jeszcze raz dzięki :wit A z tym siewkami tak jak myślisz?
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1584
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Robi mi się coraz mniej miejsca, więc pewnie wyślę je w tym tygodniu :)
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5038
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Jestem Ci wdzięczna za nasionka i w ogóle za zarażenie tymi papryczkami - jak dla mnie fajne,pożyteczne zajęcie i nowe doświadczenia.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1584
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Nic tak nie cieszy ogrodnika jak dzień w którym patrzy na wyhodowaną przez siebie plonującą roślinę i nagle dociera do niego świadomość, że na początku to było takie małe niepozorne nasionko ;:173
Cud i piękno natury ;:215
Tomas_Katowice
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 sty 2015, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Cześć :)

Obserwuje wątek od pewnego czasu i postanowiłem się zarejestrować i włączyć. W ubiegłym roku posadziłem pierwszy raz papryki chili. Plon był dosyć duży, mam bardzo duży balkon na którym mogę uprawiać roślinki (niestety mieszkam na parterze, dlatego dopływ światłą jest ograniczony). Niestety nie wiedziałem, że papryki można przezimować. Growboxa jeszcze się nie doczekałem (może w przyszłości). Dzisiaj wrzucam nasionka do wody w celu rozpoczęcia kiełkowania.

Mam pytanie do "Dziunia87". Przezimowane papryki i przełożone do growboxa gdy zaczynają puszczać pąki (w styczniu/lutym), rozumiem że je obrywasz, czy jednak zostawiasz?
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1584
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Na tych 3 zimowanych sztukach zostawiłam pąki, co by wcześniej cieszyć się owocami, ale np. Purple Cayenne po kilku dniach sama zrzuciła pierwsze pąki, widać nie czuła się jeszcze na siłach ;) Dopiero następne się utrzymują, póki co....
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2302
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Dziunia87 pisze:Nic tak nie cieszy ogrodnika jak dzień w którym patrzy na wyhodowaną przez siebie plonującą roślinę i nagle dociera do niego świadomość, że na początku to było takie małe niepozorne nasionko ;:173
Cud i piękno natury ;:215
Sylwia
święte słowa, ta radość też niech dotyczy Ogrodniczki. ;:196
Moje wątki
Festina Lente
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11337
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Marconi_exe czy będziesz miał jakiś regulator temperatury,bo w spisie materiałów do budowy g-xa nie było?Pytam,bo każda świetlówka,tradycyjna,czy ledowa, ma sprawność ok 20% ,więc 80 % zainstalowanej mocy i tak podgrzeje szafki.Wydaje mi się,że koce grzejne powinny mieć regulację.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”